in

Dark Crisis Geliyor: DC Evreni Yeni Bir Krize Hazırlanıyor

Death of the Justice League sonrası DC evreni yeni bir krize doğru sürükleniyor. Çizgi roman devi 2022 yılının en büyük olayını Dark Crisis olarak açıkladı.

Dark Crisis Geliyor: DC Evreni

Dark Crisis, DC Comics tarafından resmi olarak açıklandı. Death of the Justice League çizgi romanı sonrası okurlarla buluşacak seri, ismini taşıdığı diğer “Crisis” çizgi romanlarından farklı olarak DC evrenini yeniden başlatmayacak.

Josh Willamson’ın yazdığı ve Rafa Sandoval’ın çizdiği Death of the Justice League, evreni temellerinden sarsacak. Williamson tarafından “aşk mektubu” olarak nitelendirilen seri, yazarın 30 yıl boyunca üzerine koyarak yarattığı kahramanların sonunu anlatıyor. Nisan ayında okurlarla buluşacak Adalet Birliği serisinin 75. sayısı aynı zamanda Superman’in ölümünün 30. yıldönümünü de işaret ediyor.

Fakat görünüşe göre hikâye burada sona ermeyecek. Çünkü Dark Crisis ufukta göründü. Josh Williamson ve Daniel Sampere karanlığın DC evreninin üzerine çökmesini anlatacak. Adalet Birliği’nin en güçlü isimlerinin ölmesinden sonra karanlık, alternatif evrenlerden bile gelen gücüyle saldıracak. Dark Crisis serisinin 0. sayısı Free Comic Book Day (Ücretsiz Çizgi Roman Günü) olarak kutlanan 7 Mayıs 2022 tarihinde okuyucularla ücretsiz olarak buluşacak.

Dark Crisis, DC Comics Evrenini Yeniden Başlatmayacak

Dark Crisis: DC Comics

Death of the Justice League sonrasında yaşanan krizde Adalet Birliği’nin en güçlü kahramanları olmayacak. Dolayısıyla Dark Crisis, DC tarafından açıklanan 2022 yılının en büyük olayı tanıtımını hak ediyor. Çizgi roman devi bu yeni seriyi “epik sürprizlerle dolu, iyi ve kötü arasındaki epik savaş” olarak nitelendiriyor. Ayrıca DC evrenindeki kriz ile birlikte süper kahramanların zor zamanlarda birbirlerine nasıl kenetlendiği görülecek.

Ancak yedi sayılık sınırlı seri, kendinden önceki Crisis çizgi romanları gibi DC evrenini yeni baştan başlatmayacak. Buna rağmen evrende büyük değişiklikler yapacağı ve devam eden bazı diğer serileri de değiştireceği tahmin ediliyor.

Yazar Williamson geçen hafta sosyal medya üzerinden yeni serinin adını vermeden “DC evreninin epik mirası” hakkında bir çizgi roman geldiğini duyurmuştu. 2021 yılında yazmaya başladığı Infinite Frontier serisinin sıfırıncı sayısından bu yana devam ettiği hikâyeleri bağlayacağını açıklamıştı. Ayrıca yazar kendi sayfasından paylaştığı yazısında şunları söyledi:

“(Dark Crisis) bütün o büyük, eğlenceli kozmik savaşları ve çoklu evren parçalarını içerecek. Ancak bu yeniden başlatmak, retcon yaratmak ya da uzay-zamanı yeniden yazmak üzerine değil. Temelinde bu seri DC’nin büyük tarihinde gördüğümüz ve tanıdığımız karakterlerin birbiriyle olan ilişkisi.”

7 Mayıs 2022, Free Comic Book Day bünyesinde özel bölüm olarak çıkacak Dark Crisis 0. sayı ile seri başlayacak ve bu sayı ücretsiz olacak. 31 Mayıs 2022 tarihinde Justice League: Road to Dark Crisis ilk sayısı ise bu büyük olaya temel hazırlayacak.

Dark Crisis Serisinin İlk Sayısı Haziran Ayında Geliyor

Dark Crisis: DC Comics

DC Comics tarafından yapılan serinin sıfırıncı sayı özel basımının resmi özeti ise şu şekilde:

“Adalet Birliği’nin yükselişine ve düşüşüne şahit olun! Yıllar sonra Dark Crisis ile birlikte geliyor. DC Comics tarafından yaratılan ve en büyük süper kahramanlar olan Adalet Birliği dünyayı sayısız kere kurtarmayı başardı. Hiçbir kriz onların müdahale edemeyeceği kadar büyük değildi… şimdiye kadar! Adalet Birliği, Büyük Karanlık ve DC’nin en büyük kötülerinden oluşan ordusu tarafından yenilgiye uğradı. Çoklu evrenlerin kaderini ve DC evreninin mirasını koruma görevi artık genç kahramanlara emanet. DC’nin 2022 yılındaki en büyük olayı!”

Siz yeni seri hakkında ne düşünüyorsunuz? DC evreninin geleceği sizce nasıl şekillenecek? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Games Radar, IGN

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    Zaten DC ne zaman kriz içinde olmadı ki, sevenlerinin ömrünü törpülediği yetmezmiş gibi şimdi de kendi yarattığı süper kahramanlarının ömrünü yiyiyor :weary: (bence) :grin: :roll_eyes:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dreams incelemesi yume akira kurosawa

Dreams İncelemesi: Akira Kurosawa’dan Bilinçaltı Düşleri ve Gerçekler

Silinmiş Sahneler- Hakan Bıçakcı

Hakan Bıçakcı’nın Tuhaflıklarla Dolu Yeni Romanı “Silinmiş Sahneler” Yayımlandı