in ,

Dune Öncesini Anlatan House Atreides Çizgi Roman Oluyor

Frank Herbert imzalı Dune serisinde anlatılanların öncesini konu alan Dune: House Atreides kitabı, yazarları tarafından çizgi romana uyarlanıyor.

Dune House Atreides çizgi roman

Bilimkurgu edebiyatının en önemli eserlerinden olan Dune serisinin öncesinin anlatıldığı Dune: House Atreides (Atreides Hanedanı) kitabının uyarlanma hakkının çizgi roman yayıncısı Boom! stüdyosu tarafından alınmasıyla, kitabın çizgi roman olmasının önü açıldı. House Atreides’in yazarları Brian Herbert ve Kevin J. Anderson tarafından yazılacak çizgi romanın 12 ciltten oluşması planlanıyor.

Kitabın yazarlarından Kevin J. Anderson projeyle ilgili yaptığı bir basın açıklamasında Frank Herbert’ün oğlu Brian Herbert ile birlikte House Atreides’i yayınlamalarının üzerinden 20 yılı aşkın zaman geçtiğini vurguladı.

“Frank’in bizler için yarattığı olasılıkları keşfetmek çok güzeldi, bu kitaplar Dune serisine yepyeni okuyucular kazandırdı. Şimdi de House Atreides’in resimli bir kitaba uyarlanmasıyla hikâyeyi ve dünyayı yeniden keşfedeceğiz gibi. Romanın büyük bir kısmının görselliği ön plana çıkarması, House Atreides’in çizgi romana evrilme sürecini doğal kılıyor.”

Boom! stüdyosunun genel müdürü ve kurucusu Ross Richie de projeyle ilgili görüşlerini dile getirdi.

“Modern tarihte Dune’den daha büyük etki yaratmış ve bu etkisi devam eden sadece birkaç tane roman vardır. Dolayısıyla okuyucularla bu unutulmaz dünyayı paylaşmak Boom! stüdyosu ve benim için bir onurdur.”

dune çizgi roman

Orijinal Dune Serisi de Çizgi Roman Oluyor

Herbert Properties LLC ve Abrams ComicArts işbirliğiyle ilk olarak 1999’da yayınlanan Dune: House Atreides, Frank Herbert’ün yarattığı evrende geçen olayların öncesini anlatan serinin ilk kitabıydı. House Atreides’ten sonra sırasıyla House Harkonnen ve House Corrino kitapları geldi.

Dune evreninde çizgilerle buluşacak bir diğer kitap ise bizzat Frank Herbert’in orijinal eseri. Abrams ComicArts, Herbert’in kült eserini gelecek sonbaharda başlamak üzere üç ciltlik çizgi romana uyarlamayı planlıyor. Bu projenin başında da yine Brian Herbert ve Kevin J. Anderson ikilisi var. Çizgi roman serisinde çizimler Raúl Allén ve Patricia Martín’e ait olacakken, kapak tasarımında Bill Sienkiewicz var. David Lynch’in 1984 yapımı Dune filminden uyarlanan Marvel çizgi romanının illüstrasyonunu da Bill Sienkiewicz yapmıştı.

Frank Herbert’ün meşhur serisi ile ilgili gelen haberler bu aralar oldukça fazla. Kült eser bir tarafta Dennis Villeneuve tarafından filme uyarlanıyorken aynı zamanda bir de dizi uyarlaması hazırlanıyor. Şimdiyse Herbert’ün oğlunun Dune öncesini yazdığı kitabın çizgi romana uyarlanması gündemimize girdi.

Siz Dune’un çizgi roman olması konusunda neler düşünüyorsunuz? Kayıp Rıhtım Forum üzerinden yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

* * *

* Dune: İyi Bilimkurgu İyi Edebiyattır

Kaynak: The Hollywood Reporter

Ensar Çırak

İzmir'de doğdu. İlkokulda dramayla uğraştı, futbol oynadı. Sonra basketbola sardı ve daha çok sevdiğini anladı. Küçüklüğünden beri oyunlara hasta. Fantastik edebiyat sever. Ortaokulda arkadaşıyla başarısız bir bilim kurgu denemesi oldu. Zamanında bir sürü balığı vardı ama şimdi hiçbiri yok. Şu sıralar İstanbul'da, üniversiteyle uğraşıyor.

Çatalhöyük

Çatalhöyük Yerlileri Ölülerini Kendi Evlerine Gömüyorlardı

Tenet Robert Pattinson

Tenet Filmi Zaman Yolculuğu ile İlgili Olmayacak