in ,

Feminist Bir Viking Hikâyesi: “Heathen” Sinema Filmi Oluyor!

İskandinav mitolojisine feminist bir bakış için hazır olun! Vault Comics’in Viking hikâyesi “Heathen”, sinemaya uyarlanıyor.

Viking

Alacakaranlık, Kırmızı Başlıklı Kız, Onüç gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen Catherine Hardwicke, bu sefer karşımıza ilginç bir projeyle geliyor. Constatin Film ve Prime Universe Films’in yapımcılığını üstlendiği epik fantastik ve macera türündeki bu feminist bir Viking hikâyesini sunan yeni işin adı da Heathen.

Bir çizgi roman uyarlaması olacak film, İskandinav mitolojisine feminist ve kuir (queer) bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Başka bir kadını öpmek istediği için köyünden kovulan Viking savaşçısı Aydis hakkında bir hikâye bu. Kadınlara yönelik yoğun adaletsizliğe tanık olduktan sonra, Odin’e bile kafa tutan feminist savaşçının hikâyesi Vault Comics’in aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanıyor.

Natasha Alterici tarafından yazılan ve çizilen seri, oldukça beğeni toplamış. Alterici’nin 2017 yılında Kickstarter üzerinden aldığı bağış sayesinde yayımlanmaya başlayan bu serisi Holywood’da daha önce işlenen Viking temalı filmlere göre çok daha farklı bir iş olacak gibi görünüyor.

Çizgi roman bizlere savaşın ortasında doğmuş, kadınlara boyun eğdiren ve nihayetinde onlardan istediği şeyi alan Asgard’ın hükümdarı, Gök Gürültüsü Tanrısı Thor’un babası ve Tanrıların Tanrısı Odin’i devirecek bir kadını, Aydis’i tanıtıyor.

Viking

Filmin senaristliğini Alex Cross ve bir Netflix filmi olan What Happened to Monday?‘i de yazmış olan Kerry Willamson üstleniyor. Williamson şu anda da John Wick serisinin yönetmeni Chad Stahelski’nin başında olduğu bir proje üzerinde çalışıyor. Söz konusu proje, Richard Kadrey’nin çok satan fantastik serisi Sandman Slim uyarlaması.

Siz bu yeni film hakkında ne düşünüyorsunuz? Çizgi romanı okumuş muydunuz? Okuduysanız nasıl buldunuz? Ve nasıl bir sonuç bekliyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forumda bizlerle paylaşmayı unutmayın!
Kaynak: Deadline


* Çözerken Kuzey’in Sert Rüzgârlarını Hissedeceğiniz Bir İskandinav Mitolojisi Testi

* İskandinav Mitolojisi: Neil Gaiman ile Her Şeyin Sonuna Gümbür Gümbür Bir Yolculuk

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Gazete ve Dergi Tirajlarında Büyük Düşüş Sürüyor

Frankenstein Bağdat'ta

Haftanın Kitabı #113 – Frankenstein Bağdat’ta