in

Franko-Belçika Çizgi Roman Ekolü Klasiği “Valérian”, Hareketli Sular Şehri İle Devam Ediyor

Valérian – Hareketli Sular Şehri, Yapı Kredi Yayınları aracılığıyla dilimize kazandırıldı. Haberimizde ön okumasına da ulaşabilirsiniz.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz sene Valérian çizgi roman serisinin Yapı Kredi Yayınları aracılığıyla basılmaya başlandığının haberini yapmıştık. İlk olarak Kötü Rüyalar Cilt 0 ile başladığımız bu macera, yine aynı yayınevi tarafından birinci cildi Hareketli Sular Şehri’nin raflarda yerini almasıyla birlikte devam ediyor.

Franko-Belçika ekolünün önemli eserlerinden olan bu serinin yazarlığını ödüllü bir isim Pierre Christin, çizerliğiniyse yine çok sevilen sanatçı Jean-Claude Mézières yapıyor. Bu macerada yine farklı bir zamana yelken açıyoruz, bu sefer durağımız 1986 yılının New York’u. Kitapta Xombul kötü planlarını aynı hızla sürdürüyor. Kötü Rüyalar’da tanışmalarını gördüğümüz Valérian ile Laureline adlı korkusuz uzay-zaman ajanlarımızsa yine insanoğlunu kurtarmak için maceraya atılıyorlar. Gelin bu Fransız bilimkurgu klasiğinin tanıtım bültenine bakalım:
İmparatorluğun en azılı düşmanı Xombul 20. yüzyıla,  1986 yılının New Yorku’na kaçar. İlginç bir zaman ve mekân seçimidir bu Xombul adına, zira 1986 yılında büyük bir nükleer felaket yaşanmıştır. Bunun sonucunda eriyen buzullarla deniz seviyesi yükselmiş, kıyı şehirleri sular altında kalmış; sonu gelmez depremler ve patlayan yanardağlarla Dünya harabeye dönmüştür. Öyle ki günümüz 28. yüzyılda Dünya’nın “Karanlık Çağı” denilebilecek o döneme ilişkin ne yazık ki pek az belge kalmıştır.

Xombul’ün planları bilinmese de bunların galaktik medeniyeti için tehdit oluşturduğu kesindir. Dolayısıyla Uzayzaman Hizmetleri’nin korkusuz ajanları Valerian ile Laureline’e yeni bir maceranın yolu görünür… Pierre Christin ile Jean-Claude Mézières’in olağanüstü hayal gücünden, Valerian ile Laureline karakterleri ilk kez 1967 yılında “Pilote” dergisinde hayatlarına başladı. Bu zamanın ötesinde yaratıcı ve cesur eser kısa sürede bilimkurgu seven okurun olmazsa olmaz çizgi romanları arasında yerini aldı.
28. yüzyılda ışınlanmanın keşfedilmesinden beri kıymetli uzayzaman ajanları Valerian ile Laureline, insanlığı asi zaman yolcularından korumak için tarihin esrarengiz yıllarında maceradan maceraya atılıyor, cesurca görevden göreve koşuyor, tarihte devriye geziyorlar.
Serinin ilk çizgi romanında olduğu gibi, bu eserin de çevirmenliği Ersel Topraktepe tarafından yapılıyor. Tarih devriyelerinin eşsiz serüvenlerine tadımlık olarak bakmak isterseniz, satın almadan önce şuradan göz gezdirebilirsiniz.

Oyla!

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Haftanın Kitabı #80 – Güç

Akademi Ödülleri 90. Defa Sahiplerini Buldu