in ,

Fransız Çizer Jean-Jacques Sempé’nin “Şehir Yaşamı ve Diğer Şeyler” Kitabı Raflarda

Pıtırcık karakterinin serüvenleriyle tanıdığımız, Fransız sanatçı Jean-Jacques Sempé’nin modern şehir yaşamını mizahi dille çizdiği ve yazdığı kitabı “Şehir Yaşamı ve diğer şeyler” Desen Yayınları aracılığıyla dilimize kazandırıldı. Merak edenler için tadımlık ön okumasıysa haberimizde!

Kariyerine gazeteler için yaptığı mizahi karikatürlerle başlayan Fransa doğumlu sanatçı Jean-Jacques Sempé, yolu René Goscinny ile kesişince birlikte çok sevilen Pıtırcık karakterini yarattılar ve çizer bu karakterin serüvenleriyle asıl çıkışını da yapmış oldu. Hiç çizer eğitimi almamasına rağmen yaptıklarıyla büyük ses getiren Sempé, dünyanın ünlü karikatüristlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ülkemizde birçok kitabı yayımlanmış sanatçının, bu sefer şehir yaşamını mizahi bir üslupla ele aldığı Şehir Yaşamı ve Diğer Şeyler (Quelques Citadins) adlı kitabı bizlerle buluşuyor. Her yaştan okura hitap eden bu kitapta; değişen şehir yaşamını, günlük koşuşturmacaları ve açmazlarını inceden güldüren ve düşündüren bir şekilde aktarıyor çizer.

Desen Yayınları etiketiyle okuyacağımız, modern insanı yalın çizgilerle sunan kitabın tanıtım bültenine göz atalım:

Şehir Yaşamı ve Diğer Şeyler | Arka Kapak

“Pıtırcık” serisi ile tanınan Fransız karikatürist Jean-Jacques Sempé’den, şehir yaşamını muzip bir şekilde ele alan özel bir koleksiyon kitap: Şehir Yaşamı ve diğer şeyler

Şehirde yaşayan insanların gündelik koşuşturmacaları ve açmazlarıyla kentlerin geçirdiği mimari dönüşümü mizahla yorumlayan, her yaştan okura seslenen usta işi karikatürler.

İçinde yaşadığımız çağa nüktedan bir gözle yeniden bakmamızı sağlayan Sempé, çoğu zaman sözsüz, yer yer kısa cümlelerle tamamladığı karikatürleriyle ince ince güldürüyor; geniş geniş düşündürüyor.

Sempé’nin yarattığı karikatür evreni, kimi zaman kalabalıkların dolup taşırdığı bir otobüste, kimi zaman karşı apartmana taşınan yeni evli bir çiftin dairesinde, kimi zamansa bir duvar aynasıyla selamlaşan kibar bir beyefendinin meraklı bakışlarında hayat buluyor.

Çoksatan kitapları ve sansasyonel karikatür çalışmalarının yanı sıra New York Times, Paris Match, New Yorker gibi gazete ve dergilere yaptığı çizimlerle tanınan Sempé, Şehir Yaşamı ve diğer şeyler’de, kentin keşmekeşinde kaybolan ve kalabalıklar içinde kendini alabildiğine yalnız hisseden “modern” şehir insanını, yalın çizgiler kullanarak derinlikli bir şekilde yansıtıyor.

“Yetenekli birçok Fransız çizer var, Sempé ise bunların arasında en evrenseli. O, ufacık bir karikatüre olağanüstü anlamlar iliştiriyor.”

The Independent
Bu 64 sayfadan oluşan eseri Türkçeleştiren isim, aynı çizerin bir diğer kitabı Çocuklar ve Diğer Şeyler‘de olduğu gibi yine Şirin Etik. Editörlüğüyse Ümit Mutlu tarafından yapılmış, grafik uygulama ise Cemil Denizer’e ait.

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

Gözlemci Olarak Buradayız - Emirhan Burak Aydın

Gözlemci Olarak Buradayız: Sonunda Işık Olmayan Tünelde Kahvaltı

Mehmet Bilal Dede’den Bir Vampir Hikayesi “Bela”