in ,

Image Comics, Çalışanlarının Sendikalaşma İsteğine Cevap Verdi

Image Comics, çalışanları tarafından çizgi roman üreticileri için daha uygun çalışma ortamı sağlamak amacını güden sendikayı doğrudan tanımayacağını açıkladı.

Image Comics Sendika Comic Book Workers United

Image Comics bünyesinde bulunan 10 çalışan, kasım ayının başında çizgi roman üreticilerine daha iyi çalışma ortamı sunulması amacıyla Comic Book Workers United sendikasını kurdu. Bunun üzerine şirket de kurulan yeni sendika ile ilgili sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yayınladı.

“Bu haftanın başında, Amerika İletişim İşçileri (CWA), Image Comics çalışanlarının CWA tarafından temsil edilip edilmek istemediklerine dair bildirgeyi, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na bir gizli oy seçimi yapılmasını talep eden temsil dilekçesi ile sundu. NLRB şu anda bu seçimin ne zaman yapılacağını, nerede yapılacağını ve kimlerin oy kullanabileceğini belirlemek için dilekçeyi inceliyor.”

Amerika İletişim İşçileri (CWA), Amerika’da iletişim ve medya alanında yaklaşık 700 bin kadar özel ve devlet çalışanın haklarını koruyor. Bu işçilerin çalışma haklarını ise Ulusal Çalışma İlkeleri Kurulu (NLRB) denetliyor. Image Comics tarafından yapılan açıklama ise çalışanlarının kurduğu Comic Book Workers United sendikasını ayrı bir oluşum olarak tanımadığı, daha çok CWA tarafından temsil edilen bir grup olarak gördüğünü gösteriyor.

Comic Book Workers United tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Çizgi roman basım şirketlerinin yıllar boyunca profesyonel çizgi roman üreticilerini desteklediğini ve onları okuyucuları ile buluşturduğunu gördük. Ancak aynı şirketlerin üreticilerin emeğini nasıl kendi çıkarları için kullandığına da şahit olduk.

Yaptığımız işi seviyoruz. Fakat yaptığımız işi seviyor olmamız çalışma koşullarını daha iyiye getiremeyiz anlamına gelmiyor. Dolayısıyla Image Comics özelinde ve tüm çizgi roman camiası genelinde, gelecekte üreticilerinin daha iyi şartlar altında çalışabilmeleri için bu derneğin kurulmasını ve gönüllü şekilde şirketler tarafından tanınmasını arzuluyoruz.”

Image Comics, Çalışanları Tarafından Kurulan Derneği Doğrudan Tanımayacak

Image Comics Sendika Comic Book Workers United

Çizgi roman sektörü üretim, basım ve dağıtım konusunda çalışması zor meslekler arasında kendisine yer buluyor. Özellikle Koronavirüs pandemisi sonrası iyice zorlaşan çalışma şartları birçok serinin ertelenmesine veya iptal edilmesine yol açtı. Diğer taraftan 2020 yılında çizgi roman tüketiminin artması da şirketlerin tüketime yetişememesine sebep oldu. Dolayısıyla Image Comics başta olmak üzere birçok çizgi roman şirketi, çalışanlarını içerik üretimi konusunda zorladı.

Artan çalışma saatleri ve baskı sonucunda çizgi roman yazar ve çizerleri zor durumda. Duruma tepki olarak şirket çalışanları tarafından kurulan Comic Book Workers United sendikası işçilerin haklarını koruma amacı güdüyor. Ancak Image Comics tarafından yapılan açıklama ise sendikanın doğrudan muhatap alınmayacağı, dolaylı olarak Amerikan İletişim İşçileri bünyesindeki bir oluşum olarak görüleceği söyleniyor.

Siz çizgi roman çalışanlarının birleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Stranger Things 4. sezon fragman

Stranger Things 4. Sezondan Yeni Fragman: Kaliforniya’ya Hoş Geldiniz

Aşk 101 2. sezon incelemesi

Aşk 101 2. Sezon İncelemesi: Garip Bir Veda