in

Kült Çizgi Roman Incal İlk Cildiyle Raflarda

Ünlü yönetmen Alejandro Jodorowsky’nin yazdığı, Mœbius’un çizdiği çizgi roman klasiği Incal, Gerekli Şeyler etiketiyle bir kez daha ve bu sefer ilk cildin tamamıyla Türkçe.

Alejandro Jodorowsky deyince muhtemelen benim gibi birçoğunuzun aklına her ne kadar gerçekleştirilemese de yarım kalmış haliyle bile efsaneleşen Dune’nun sinema uyarlaması geliyordur. Az sayıda film yönetmiş olmasına rağmen Santa Sagnre, El Topo gibi klasikleri bizlere kazandıran Şilili yönetmen Jodorowsky edebiyat alanında da çoğunluğu çizgi roman olmak üzere şahane eserlere imza atmıştır. İşte bu eserlerin en bilineni, en sevileni olan bilimkurgu çizgi romanı Incal’ın 6 sayıdan oluşan ilk cildi artık dilimizde.

Incal’ın çizerliğini üstlenen Mœbius mahlaslı Fransız çizer Jean Giraud’dan da ayrıca bahsetmek gerek. 2012 yılında hayatını kaybeden usta isim içlerinde Silver Surfer’ın da olduğu birçok eseriyle Eisner, Harvey, Dünya Fantezi Ödülü gibi çeşitli ödüller kazandı. 1998’de Will Eisner Onur Listesi’ne, 2011’de ise EMP Müzesi’nin düzenlediği Bilimkurgu Onur Listesi’ne dahil edildi. Ayrıca kendisinin Alien, Tron, The Fifth Element gibi kültleşmiş filmlerde de parmağı var.

Aslında Incal Türk okurların karşısına ilk kez çıkmıyor. İthaki Yayınları ilk sayı L’Incal Noir’ı Kara Incal adıyla 2000 yılında dilimize çevirmişti ancak serinin devamı maalesef gelmedi. Gerekli Şeyler’in yayınladığı ciltte ise serinin ilk altı sayısı yer alıyor. 1981’de yayınlanmaya başlayıp 2014’te sona eren seride Before the Incal (Incal’dan Önce) ve Final Incal olmak üzere iki cilt daha var.

Incal’ın tanıtım metni ise şöyle:

John DiFool önemsiz, sıradan bir özel dedektif olmanın çok ötesinde bir birey olduğunu öğrendiğinde geriye dönüş için çok geç olduğunu fark eder. Basit hayatı, gösterişten uzak yaşamı, doyurulması kolay egosu ve arzuları bir anda evrenin merkezinde yer almaya başlar. Gezegenler savaşı, isyanlar, iktidar mücadelesi, mutantlar, uzaylılar, uygarlıkların kapışması, tanrısal güçlerin çatışması ve gizemlerle dolu ulvi âlemlerin yüz yüze gelişi… Bütün bunların sebebi de “Incal” adlı minik bir nesnedir. Farklı boyutlarıyla koca bir evrenin kaderi bu nesnede gizli…

Peki ama nedir bu “Incal”in sırrı? John DiFool’la bu olağanüstü güçleri olan taş arasındaki bağlantı ne? Değersiz bir insan bedeniyle evrenin kaderini elinde tutan bir güç arasındaki bağlantı ne olabilir?”

The Incal (L’Incal), Alejandro Jodorowsky’nin muhteşem ve eşsiz dehasıyla efsane çizer Mœbius (Jean Giraud)’un işbirliğiyle ortaya çıkmış çizgi roman okurundan bilimkurgu okuruna, şiir okurundan politik okura kadar son derece geniş bir yelpazeye seslenebilen, onları avucuna alan, düşündüren ve hayatını sorgulatan bir kült eserdir.

Çevirmenliğini Eren Paykal’ın üstlendiği Incal’i kitapçılardan ve internet sitelerinden temin edebilirsiniz. Gerekli Şeyler’in Facebook sayfasında söylediğine bakılırsa seriyi sene sonuna kadar tamamlamayı hedefliyorlar. Umarım hak ettiği ilgiyi görür de daha fazla Fransız ekolü çizgi romanı dilimizde görebiliriz.

Keyifli okumalar.

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CosmicZion Zine’ın 3. Sayısında Tanrıların Anası “Kibele” Var!

Kült Film Unbreakable’a Bir Devam Filmi Geliyor!