in

Erdener Abi’nin Yaratıcısı Ünlü Çizgi Roman Sanatçısı Kaan Ertem Yaşamını Yitirdi

Erdener Abi ve Öğreten Adam ve Oğlu gibi karakterlerin yaratıcısı olan ünlü çizgi romancı ve Leman çizeri Kaan Ertem, 53 yaşında hayatını kaybetti.

kaan ertem

Ünlü çizgi romancı ve karikatürist Kaan Ertem, 53 yaşında aramızdan ayrıldı. Özellikle yarattığı Zıçan Adam, Erdener Abi, Öğreten Adam ve Oğlu,  gibi tiplemelerle tanınan çizer, Leman dergisinde hazırladığı içeriklerle adını duyurmuştu. Ertem, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

Leman Dergisi, Kaan Ertem’in ölüm haberini sosyal medya hesabından “Arkadaşımız, canımız Kaan Ertem’i kaybettik. Ailesinin, sevenlerinin, okurlarının, mizah dünyasının başı sağ olsun.Yarın 14.00’de Küçükyalı kabristanında defnedilecek.” sözleriyle duyurdu.

1968 yılı İstanbul doğumlu olan Kaan Ertem, ilk karikatürlerini 1983 yılında ünlü karikatürist Semih Balcıoğlu’nun eleştirisiyle beraber Bulvar Gazetesi’nde kaleme aldı. Daha sonrasında Limon mizah dergisinde çizimler yapan, sonrasında beş yıl boyunca kendini karikatür konusunda geliştiren Ertem, Leman ve L-Manyak dergilerine de çizimler yaptı.

Eğitim hayatını da bu alanda devam ettiren çizer, önce 1995 yılında Marmara Üniversitesi Resim-İş Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra ise İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Kaan Ertem, Yıllar Boyunca Konuşulan Karakterler Yarattı

kaan ertem çizer

Kaan Ertem, hazırladığı karikatür ve çizgi roman öykülerinde ağırlıklı olarak şehir hayatı içinde sıkışıp kalmış insanların yaşantılarını ve yaşama bakışlarını konu edindi. Yarattığı pek çok karakter ve başlıkta toplumun hemen her kesimden insan tipleri yer aldı. 1992 yılında Limon’da hazırlamaya başladığı Öğreten Adam ve Oğlu, kendi tecrübelerine dayanarak hayatın detaylarını oğluna ısrarla öğretmeye çalışan bir baba ve onu pek umursamayan oğlu karakterize edildi.

1994 yılında çizmeye başladığı Erkut Abi ve ilk kez 1996 yılında yayınladığı Zıçan Adam tiplerinde ise yapılan bireysel ve toplumsal hataları cezalandırma içgüdüsü öne çıkartıldı. Ertem’in bir diğer başarılı bant karakteri ise Leman’da uzun yıllar boyunca çizdiği Erdener Abi karakteri oldu.

Marjinal bir karakterizasyonla sunduğu bu karakterini yanı sıra, L-Manyak dergisi için yarattığı Ezik Şarkıcı Altuğ adlı birer sayfalık maceralar izledi. Ayrıca Ocak 1996 tarihli ilk sayısından itibaren yaklaşık bir yıl boyunca L-Manyak dergisinde 2001 Feza Fatihleri başlıklı devamlı öyküsü olan mizahi bir bilimkurgu çizgi roman hazırladı.

Çizerin 1995 çıkışlı Dengeli Beslenme, 1997 çıkışlı Öğreten Adam ve Oğlu ile 2001 çıkışlı Erdener Abi isimli yayınlanmış üç karikatür albümü bulunuyor. Ayrıca 2009 yılında çıkan Kolpaçino ve 2013’te çıkan İki Kafadar: Chinese Connection filmlerinde de oyuncu olarak rol aldı.

7 Haziran gecesi saat 23.00 sularında vefat eden çizer, 9 Haziran günü saat 14.00’te Küçükyalı Kabristanı’nda defnedilecek.

Kaan Ertem’in ailesine ve yakınlarına Kayıp Rıhtım ekibi olarak baş sağlığı diliyoruz. Çizerin yaptığı işlerle ilgili yorumlarınızı sizler de Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Umut Sarıkaya hp lovecraft benzerlik

Umut Sarıkaya ile H.P. Lovecraft Arasındaki Mekanik Benzerlik

Emilia Clarke, Secret Invasion Marvel

Game of Thrones Yıldızı Emilia Clarke, Marvel Dizisi Secret Invasion Kadrosuna Neden Katıldığını Açıkladı