in

Mark Millar İmzalı “Starlight” Ön Siparişte

Flash Gordon ve Buck Rogers gibi kahramanlara yaşlanınca ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? O zaman Starlight’a davetlisiniz.

starlight ust

Çizgi roman dünyasının en ünlü senaristlerinden biri olan Mark Millar (Kick-Ass, Superman: Red Son, İhtiyar Logan) bu sefer bambaşka bir eseriyle, 80’li yılların uzay operalarına saygı duruşu niteliğindeki Starlight: Duke McQueen’in Dönüşü ile karşımızda. Flash Gordon ve Buck Rogers gibi kahramanları bilirsiniz. Bir anda kendilerini bambaşka bir galakside bulan bu kahraman dünyalılar, uzaylıları bir tiranın elinden kurtarır ve prensesin gönlünü çalarak mutlu mesut bir hayat sürerler. Peki ya sonra? Ya yaşlanınca? Serüven bitince? O zaman ne oluyor? İşte Starlight da aşağı yukarı bunu konu alıyor.

Duke McQueen kırk yıl önce kendisini yabancı bir gezegende bulan, kötü adamı yenip uzaylıları özgürlüğüne kavuşturan ve güzel kraliçenin aşkını kazanan kahraman bir astronottur. Gelin görün ki her şey sona erdikten ve uzaylıların gezegeni bir kez daha refah dolu günlerine döndükten sonra Duke orada daha fazla kalmamaya ve Dünya’ya dönmeye karar verir. Bunu başardığındaysa kimse yaşadıklarına inanmaz, herkes ona deli muamelesi yapar ve bir anda sıradan biri hâline dönüşüverir. Evlenir, çoluk çocuğa karışır ve basit bir işte çalışır. Karısı ölüp çocukları kendi hayatlarını kurmak için evi terk ettiğindeyse bir başına kalıverir Duke. Ta ki gökyüzünden bir uzay aracı inene ve onu yeniden maceraya davet edene kadar…

Konusu hâyli ilginç duruyor, değil mi? Özellikle de İhtiyar Logan’ı yazmış birinin kaleminden çıktığı düşünülürse… Ama Starlight’ın daha hafif bir tona sahip olduğunu ve Flash Gordon ile büyüyen kitleye bir selam niteliğinde yazıldığını belirteyim de yanlış beklentilere kapılmayın.

Starlight: Duke McQueen’in Dönüşü‘nün arka kapak yazısı şu şekilde:
starlightNew York Times çok satanlar listesinin gedikli yazarlarından Mark Millar’ın yazıp, Goran Parlov’un çizdiği Starlight hem Amerikan çizgi roman severleri, hem de İtalyan çizgi roman severleri mutlu edecek bir tarza sahip. Millar comics okurlarının Kick-Ass’den tanıyıp sevdiği bir yazar. Millarworld markası altında topladığı çok miktarda eserinde pek çok tanınmış çizerle çalıştı. Bu kitapta çalıştığı Goran Parlov comics okurlarının Punisher : Max serisinden, İtalyan çizgi roman okurlarının Büyülü Rüzgar (Magico Vento) ve Tex serilerinden aşina olduğu bir çizer.

Allcomic.com’un  « Yaratıcı ekip tam anlamıyla efsane yazıyor » diyerek tanıttığı eserde kahramanımız Duke McQueen kırk yıl önce bir solucan deliğinden geçerek gittiği yabancı gezegeni diktatörün zülmunden kurtarmış bir kahramanken aradan geçen kırk senede elinde kalan sadece çocukları ve anılarıdır. Ta ki cennetten gelmiş gibi görünen eski, püskü bir uzay gemisi onu son bir macera için çağırıncaya kadar.
Bahadır Zaimoğlu tarafından çevirilen, kahramanımızın 6 sayıdan oluşan tüm maceralarını tek bir ciltte toplayan Starlight’ı bize Lal Kitap getiriyor. Şu anda ön siparişte olan cildin yayın tarihiyse 15 Ağustos.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twilight hunger games ust

“Açlık Oyunları” ve “Alacakaranlık” Serilerine Yeni Filmler Gelebilir

hugo 2017

2017 Hugo Ödülleri Açıklandı