in

Miracleman Çizgi Roman Serisi Marvel Comis ile Yeniden Raflara Geliyor

Miracleman çizgi romanları Marvel Comics ile yeniden yayımlanacak. Serinin yazarları arasında Neil Gaiman ve Alan Moore da yer alıyor.

Miracleman kimdir Marvel Comics

Miracleman çizgi roman serisi Marvel Comics çatısı altında yeniden baskıya giriyor. 2019 yılında Neil Gaiman ve Mark Buckingham’ın geri getirdiği karakter Marvel evreninin kilit isimleri arasında yer almayı başardı. Şimdi ise ihtilaflı karakterin bütün maceraları yeniden basılacak.

1954 yılında Mick Anglo tarafından yaratılan ve o zamanlar ismi Marvelman olan Miracleman, çizgi roman kültürünün ilginç karakterlerinden biri. İngiliz yazarlar tarafından Captain Marvel’ın (ki sonradan ismi Marvel şirketi ile karışmaması için Shazam olarak değiştirilmişti) benzeri olması için ortaya çıkarılmış bir karakterdi. Fakat isminin yine Marvel Comics ile fazla benzemesinden ötürü Miracleman olarak değiştirilmek zorunda kalmıştı. Tanıdık bir şekilde “Kimota!” (atomic kelimesinin k harfi ile tersten okunması) diye bağırması sayesinde Miracleman’e dönüşen Micky Moran dönemin kültürüne oldukça benzeyen bir örgü üzerinden maceralarını yaşıyordu. Fakat çizgi romanların önemini yitirmesiyle Miracleman de tarihin tozlu sayfalarına gömüldü.

Miracleman Karakterini Daha Güçlü Bir Şekilde Ayağa Kaldıran İsim Alan Moore Oldu

Miracleman Marvel Comics Alan Moore

Süper kahramanımızın üzerindeki ölü toprağını silkeleyen ise 1980’li yıllarda Alan Moore oldu. Çizgi roman dehasının karaktere getirdiği daha karanlık ve derin anlamlarla birlikte Altın Çağ döneminde anlatılanlara farklı anlamlar yüklemeyi başardı. Moore, Miracleman’i sihirli kelimeye sahip bilim insanı kimliğinden çıkarıp kendisini ve yardımcılarını güçlü uzaylıların bedenine hapsetmiş gizli bir hükûmet projesinin kurbanı olarak yeniden ele aldı. Böylece şimdiye kadar anlatılanların aslında karakterin zihninde yaşanan bir bilgisayar simülasyonu olduğu açıklandı. Alt-kimliğini geri kazanma çabasına giren Miracleman bu uğurda girdiği savaşta Londra’nın yarısını yok etmişti. Son savaştan sonra Moore her zaman yaptığı gibi seriden elini çekmiş ve bir daha geri dönmemişti.

Alan Moore sonrası Miracleman’in hikâyeleri 1994 yılına kadar çeşitli yayınevleri arasında dolandı. En sonunda serinin devam etmeyeceği açıklandı. Ancak bu açıklamanın üstüne Neil Gaiman çeşitli hukuki süreçler sonrası Miracleman karakterinin haklarını hem yayınevinden hem de orijinal yaratıcısı Mick Anglo’dan aldı ve karakteri Marvel evrenine dâhil etti. Gaiman 2019 yılından beri Miracleman’in büyük Londra savaşı sonrası yaşadığı maceraları Mark Buckingham ile birlikte kaleme alıyor.

Peki, Miracleman’in Bütün Külliyatının Yeniden Basılması Neden Bu Kadar Önemli?

Miracleman Marvel Comics kapak

Miracleman’in yıllar içinde yaşadığı bu dönüşüm Altın Çağ’ın parlak ve kusursuz karakterlerinin aslında nasıl karanlık bir arka plana sahip olduğunu göstermek açısından son derece önemli. Süper kahramanların aslında sadece bir insan olduğunun anlatısını ortaya koymak ve çizgi romanda inanılmaz bir devrim yaratabilmek bu şekilde mümkün oluyor. Alan Moore’un Watchmen ile yapmayı başardığı şey buydu. Ancak DC’nin bu muhteşem eserine karşılık Marvel’ın eli genellikle boş kalıyordu. Miracleman, DC şirketinin Watchmen eserine karşılık Marvel’ın masaya koyabileceği en güçlü külliyat olacak. Üstelik Moore’un attığı temel üzerine Gaiman’ın yazdığı muhteşem hikâye örgüleri Miracleman’i bir adım öteye bile taşıyabilir.

Miracleman’in bütün eserleri yayımlanırken Alan Moore’un adı, isteği üzerine kitapta, reklam çalışmalarında veya kitabın tanıtımının yapıldığı herhangi bir metinde geçmeyecek. Miracleman Omnibus adı verilecek üç ciltlik eser Eylül 2022 tarihinde okurla buluşacak. Eserde Warrior Magazine (1982) 1-18, 20-21 sayıları; Miracleman (1985) 1, 3, 6-16 sayıları; Marvelman Special (1984) 1 baskısı; A1 baskısı (1989) 1; All-New Miracleman Annual (2014) yer alacak.

Siz Miracleman’in Marvel tarafından yeniden basılmasını nasıl buluyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Marvel, Polygon

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

betty white altın kızlar ölüm

Son ‘Altın Kız’ Betty White 99 Yaşında Hayatını Kaybetti

Don't Look Up Jenerik Sonrası Sahne Meryl Streep

Don’t Look Up’taki Jenerik Sonrası Sahne Meryl Streep’in Doğaçlama Performansıyla Ortaya Çıkmış