in

Scott McCloud’un “Çizgi Romanı Anlamak” Eseri Bizlerle

Çizgi roman dünyasının derinlerine dalmak isteyenler için, Sırtlan Kitap aracılığıyla dilimize kazandırılan Scott McCloud’un “Çizgi Romanı Anlamak” adlı kitabı raflarda.

Çizgi romanları çok seviyoruz, okuyoruz, tanıdıklarımızla aramızda tartışıyoruz. Peki, bu sevdayı bir adım ileri götürmek ister misiniz? Yani tekniğinin, anlatımının derinlerine doğru bir yolculuk? Eğer meraklıysanız, o zaman çizgi roman teorisyeni Scott McCloud ile tanışmanız için güzel bir haberimiz var.

Sanatçının güzel sanat fakültelerinin müfredatına giren, çizgi roman sanatına önemli katkı yaparak başucu kitabı olmuş Çizgi Romanı Anlamak (Understanding Comics: The Invisible Art) adlı eseri dilimize çevrildi.

Gelin tanıtım bültenine bakalım:
Çizgi roman hikâyeciliğinin gizli dünyasına yapılmış müthiş bir yolculuk.

Bu kitapta, çizgi romanın 3000 yılı aşan tarihine tanıklık edecek, paneller arasındaki gizemi araştıracak, çizgi ve rengin enerjisini hissedecek, sembollerin gücüne erişecek, kelime ve resimlerin savaşını en ön sıradan seyredeceksiniz.

Daha da önemlisi, hayranlık verici bir süreç sonunda çizgi romanı gerçekten anlamaya giden yolda, bu mecranın neden sinema, düzyazı veya başka bir sanat formu kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Scott McCloud’un bu başyapıtı, tüm dünyada güzel sanatlar fakültelerinin müfredatına girmiş, binlerce yazara ve çizere yol göstermiş, binlerce çizgi roman okuruna ışık kaynağı olmuştur.

“Bu kitabı okumak zorundasınız.” – Neil Gaiman
Sırtlan Kitap aracılığıyla bizlerle buluşan 224 sayfalık eser, M. Cem Ülgen tarafından dilimize kazandırıldı.

Çizgi roman sanatının gizli kapılarını aralamak isteyenler için iyi okumalar diliyoruz.

Oyla!

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

The Witcher Dizisinden İlk Videolar Sızdı

Netflix’in İptal Ettiği Marvel Kahramanlarını İki Yıldan Önce Göremeyeceğiz