in

Marvel Evreninin Yeni Üyesine Merhaba Deyin: “Somnus”

İlk defa 1986 yılında yayınlanmaya başlayan Marvel’s Voices serisinin 35. Yılı kutlanıyor. Çizgi romanın Pride serisinde ise yeni karakteri Somnus’u görüyoruz.

Somnus Marvel Comics

Luciano Vecchio tarafından yapılan çizimde karakterimizin gümüş ve siyah renk ağırlıklı pelerini ve yıldızlarla bezenmiş kostümü ile oldukça gizemli görünüyor. Beyaz arka planda ise “Who was Somnus?” (Somnus Kimdi?) yazısını okunuyor. Henüz güçleri veya karakteri açıklanmasa da yayınlanan görsel Somnus’a ait bazı detayları ele veriyor.

Seri başlamadan önce Luciano Vecchio tarafından çizilen varyant kapak yayınlanmıştı. Kapağın etrafında Voices serisinde yer alan tüm karakteriler olmasına rağmen orta kısım boş bırakılmış ve görülecek karakter tanıtımının sonra yapılacağı açıklanmıştı. En sonunda bu boşluğu dolduran karakter belli oldu. Böylece Vecchio tarafından çizilen Somnus karakteri Marvel çizgi romanlarında kendisine yer buldu.

Mitolojik karakterleri Marvel Comics evreninde görmeye oldukça alışığız. Özellikle İskandinav mitolojisinin meşhur yıldırım tanrısı Thor ve kardeşi Loki ana akım çizgi romanlarda neredeyse aranılan karakterlerden. Somnus da mitolojik ögelerden beslenen karakterlerden birisi olacak gibi. İsmi eski Roma mitolojisinde uyku tanrısı olarak geçiyor. Bu durumda karakterimizin gece kadar karanlık kostümünün üzerindeki yıldızlar daha anlamlı hale geliyor. Göğsündeki hilal şeklindeki ay ise yine Marvel’ın tanıdık karakterlerinden Moon Knight’ı hatırlatıyor.

Somnus Hikâyemizin Kötüsü mü yoksa Kahramanı mı?

Somnus Marvel Comics

Haziran ayında LGBTQ+ farkındalığı için özel olarak yayınlanacak olan Marvel’s Voices: Pride serisinin ilk sayısında karşımıza çıkacak olan Somnus karakterinin henüz hangi tarafta olacağına dair bir bilgi yok. Fakat karakterimizin arka planındaki “is” silinip “was” yazılmış olması daha önceden Marvel evreniyle bağlantılı olduğunu düşündürüyor.

Kurt Busiek ve Yıldıray Çınar tarafından yazılıp çizilen The Marvels çizgi romanının da Threadneedle ve Lady Lotus gibi yeni karakterler sunacağı göz önünde bulundurulunca, Somnus’un The Marvels serisinde kendine yer bulabileceği söylentiler arasında.

Haziran ayında yayımlanacak olan çizgi roman serisiyle karaktere dair daha detaylı bilgiler edinme şansı bulacağız. O zamana kadar Luciano Vecchio tarafından çizilen, yıldızlardan yapılma pelerini ve gecenin karanlığını yansıtan kostümüyle Somnus’un çizimini incelemeye devam edeceğiz.

Siz Marvel’ın bu yeni karakteri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Somnus hangi tarafta olacak? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Kültür ve Emperyalizm - Edward W. Said

Kültür ve Emperyalizm: Edward W. Said’in Disiplinlerarası Ünlü Çalışması Yeniden Raflarda

Orta Çağ İngiliz metinleri intihal

Tarihin En Eski İntihalcileri Gün Yüzüne Çıktı: Orta Çağ İngiliz Metinleri Üzerine Çarpıcı Proje