in ,

Swamp Thing Efsanesi 1. Cilt Çıktı: Alan Moore’un Klasik Eseri Türkçede

Swamp Thing Efsanesi 1. Cilt Türkçe olarak karşımızda. Alan Moore’un DC Comics eseri İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Swamp Thing Efsanesi 1. Cilt - Alan Moore
- Reklam -

Watchmen, Batman: Öldüren Şaka, V For Vendetta ve Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti gibi eserlerle çizgi roman kültürünü şekillendiren Alan Moore’un bir eseri daha Türkçede. Swamp Thing Efsanesi: 1. Cilt ile karşımızda.

2019 yılında Amerikalı televizyon kanalı CW tarafından 10 bölümlük bir dizi olarak ekranlara da taşınan ancak kısa sürede iptal edilen yapıma ilham olan çizgi roman artık bizlerle.

Korku edebiyatının önemli yazarlarından Ramsey Campbell’ın önsözünü ve serinin editörü Len Wein’in giriş yazısıyla açılan Swamp Thing Efsanesi 1. Cilt, orijinal dilinde ilk olarak 1983 yılında yayımlandı. İlk fasikülün tarihi ise 1974’e kadar uzanıyor. The Saga of the Swamp Thing olarak da anılan seri toplamda 13. ciltten oluşuyor. DC Comics tarafından yayımlanan seri, dünya çapında milyonlarca okura sahip.

- Reklam -

İthaki Yayınları tarafından okurla buluşturulan ilk cildin arka kapak tanıtımı aşağıdaki gibi.

Swamp Thing Efsanesi 1. Cilt – Alan Moore | Arka Kapak Tanıtımı

Swamp Thing Efsanesi 1. Cilt - Alan Moore
“Swamp Thing Efsanesi çizgi roman tarihine damgasını vurdu. Okuduğunuz zaman nedenini anlayacaksınız.” – Neil Gaiman

“Zekâ dolu, duygusal olarak etkileyici ve evet, çok eğlenceli. Birinci kalite bir iş.” – Entertainment Weekly

“Çizgi romanın gerçek klasiklerinden biri.” – IGN

Kırmızı ve öfkeli bir dünya mevcut… Kırmızı şeyler var burada. Dünya senin eşini yiyor. Dostlarını yiyor… Her şeyi yiyor… Seni insan yapan her şeyi. Ve sen de bir canavara dönüşüyorsun.

- Reklam -

1983 ile 1987 arasında, Alan Moore adındaki genç bir İngiliz yazar Amerikan çizgi roman dünyasında devrim yarattı. DC Comics’in Swamp Thing karakterinin yazarlığını üstlenerek görsel hikâye anlatıcılığında çıtayı belirledi ve çizgi roman dünyasındaki yansımaları günümüzde hâlâ devam eden devrimin ilk adımlarını attı. Moore’un sıradışı anlatım tarzı ve bu eşsiz karakterle Gotik korku türünde kaleme aldığı hikâyeler Stephen Bissette, John Totleben, Dan Day ve Rick Veitch gibi isimlerin akıldan çıkmayacak çizimleriyle bir araya geliyor ve ortaya çizgi roman dünyasının başyapıtlarından biri çıkıyor.

Swamp Thing Efsanesi’nin bu ilk cildi, ünlü korku yazarı Ramsey Campbell’ın önsözünü ve Swamp Thing’in hem yaratıcılarından biri olan hem de orijinal serinin editörlüğünü yapan Len Wein’in (Watchmen Başlangıç: Ozymandias / Kızıl Korsan) giriş yazısını içeriyor.

Yankı Enki tarafından Türkçeye kazandırılan 208 sayfalık kitap, kuşe kâğıtta baskı buluyor. Eseri yayıma hazırlayan ve editörlüğünü üstlenen isim ise Alican Saygı Ortanca. Kitabın redaksiyonu Emre Aygün ve Ömer Ezer ikilisine ait.

Siz Swamp Thing Efsanesi’ni takip ediyor musunuz? Çizgi romana ve uyarlamasına dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Alan Moore: “Süper Kahraman Filmleri Sinemaya Zarar Veriyor”

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Okunabilir bir seri gibi duruyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dexter 9. Sezon Showtime

Dexter 9. Sezon ile Ekranlara Geri Dönüyor

Yeni Mad Max Filmi Anya Taylor-Joy, Chris Hemsworth Yahya Abdul-Mateen II

Yeni Mad Max Filminde Anya Taylor-Joy, Chris Hemsworth ve Yahya Abdul-Mateen II Yer Alacak