in

Efsanevi Batman Çizeri Tim Sale 66 Yaşında Hayatını Kaybetti

Tim Sale hayata veda etti. Batman çizgi romanlarının Eisner ödüllü çizeri 66 yaşında aramızdan ayrıldı.

tim sale batman çizeri

Tim Sale yaşamını yitirdi. Kendisinden sonra gelen birçok çizgi roman sanatçısına ilham olmayı başaran, Batman: The Long Halloween, Batman: Legends of the Dark Knight gibi eserlere imza atan Sale 66 yaşında hayatını kaybetti.

Geçen hafta DC’nin yaratıcı baş danışmanı ve yayıncı Jim Lee, çizer Sale’ın kendisini çok iyi hissetmediğini paylaşmış ve çizerin bazı ciddi sağlık sorunları sebebiyle hastaneye kaldırılmak zorunda olduğunu duyurmuştu. Lee’nin mesajı daha sonrasında Tim Sale’ın eşi tarafından paylaşılmış ve sevenlerinden destek mesajlarını istemişti.

Ancak bu duyurudan dört gün sonra üzücü bir haber paylaşıldı. Twitter üzerinden çizerin hesabının ismi “Remembering Tim Sale” olarak değiştirildikten sonra ünlü çizgi roman sanatçısının ölüm haberi verildi.

Sale’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Tim Sale’ın aramızdan ayrıldığını büyük bir üzüntü ile duyurmak zorundayım. Hayatının aşkı yanındayken öldü ve hepinizi çok sevdi.”

Tim Sale, Batman’in İlk Yıllarını Anlatan Çizgi Romanlarla Tanınmıştı

Batman’in okurlar tarafından en çok beğenilen maceralarına imza atan Sale, Smallville, Lost, Commando ve Teen Wolf gibi serilerin yazarlığını yapan Jeph Loeb ile ortaya çıkardığı eserlerle tanınıyor.

İkili Batman: Legends of the Dark Knight, Christopher Nolan’ın Dark Knight serisine ilham kaynağı olan Bitmeyen Cadılar Bayramı, Dark Victory gibi kahramanın ilk yıllarını gözler önüne seren maceralarıyla bilinirken diğer taraftan Catwoman: When in Rome ve Superman for All Seasons gibi DC’nin diğer kahramanlarını içeren çizgi romanları da okuyucularla buluşturmuştu.

tim sale batman

Sale diğer taraftan sektörün bir diğer büyük markası olan Marvel Comics’te ise, yine Loeb ile birlikte, Color adında bir seriyi kaleme almış ve Daredevil: Yellow, Spider-Man: Blue, Hulk: Grey, Captain America: White gibi eserler ortaya çıkarmıştı.

Marvel Entertainment sosyal medya hesabı üzerinden bu serilerin çizimlerini paylaşarak çizeri onurlandırdı:

“Tim Sale efsanevi bir çizerdi ve ortaya çıkardığı sanat eserleri sadece çizgi roman kültürü ile sınırlı kalmayacaktır. Marvel bünyesinde çıkardığı Color serisi geriye bıraktığı efsanesinin sadece ufak bir parçasıdır.”

DC ise ünlü sanatçı için şunları söyledi:

“Tim Sale inanılmaz bir çizerdi. İkonik karakterleri insani bir derinlikle ele alması, sayfa planlamalarına getirdiği sarsıcı değişiklikler bir neslin çizgi roman hikâyeciliğine bakış açısını değiştirdi. Dostlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Kuşkusuz kendisi özlenecektir.”

Siz Tim Sale’ın çizgi romanları hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Deadline

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for mahirzade mahirzade dedi ki:

    Efsane bir isim. Çizerliğini yaptığı “Batman: The Long Halloween”, “Batman: Dark Victory”, “Catwoman: When in Rome” eserlerini yıllar önce okuduğumda çok etkilenmiştim. Solomon Grundy ve Calendar Man’ın yer aldığı sayfaları tekrar tekrar incelediğimi hatırlıyorum. Gotham ve Roma tasvirlerinden bahsetmeden geçmemek lazım: muhteşem bir ambiyans oluşturmuşlardı. Adeta hikaye, kitap sayfasından dışarı taşıyordu. Devam eden yıllarda zaten öyle de oldu, pek çok uyarlamaya kaynak teşkil etti. Kazandırdığı eserler, çizgi romanın ne kadar şahane bir sanat formu olduğunu insanlara hatırlatmaya devam edecek. Allah rahmet eylesin.

  2. Avatar for Akahige Akahige dedi ki:

    Çok üzüldüm. Long Halloween favori Batman hikayelerimden biriydi. Kendisi Batman dışında da Superman For All Seasons(bence en iyi çizimleri buradakiler), Spider-Man Blue, Daredevil Yellow, Hulk Grey gibi bir sürü şey çizmişti.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

jon snow dizisi game of thrones

Jon Snow’a Odaklanan Yeni Bir Game of Thrones Dizisi Geliyor

Wonder Man Dizisi Disney Plus'ın Sıradaki Projesi Olabilir

Disney Plus’ın Sıradaki Marvel Dizisi “Wonder Man” Odaklı Olabilir