in

Watchmen Çizgi Roman Evreni “Gece Kuşu – Dr. Manhattan” ile Genişliyor

Watchmen Başlangıç çizgi romanlarında sırada Gece Kuşu – Dr. Manhattan var! Efsane serinin orijin hikâyeleri anlatılmaya devam ediyor.

Watchmen Gece Kuşu - Dr. Manhattan

Çizgi roman tarihinin en sevilen eserlerinden birisi olan Alan Moore ve Dave Gibbons Watchmen kitaplarına yenileri ekleniyor. Watchmen Başlangıç serisinde sıra Gece Kuşu – Dr. Manhattan’da.

İthaki Yayınları tarafından dilimize kazandırılan Watchmen çizgi romanlarına bir yenisi eklendi. Orijinal adı Before Watchmen olan ve toplamda 4 kitaptan oluşan serinin üçüncü adımı olan Gece Kuşu – Dr. Manhattan da Türkçeye kazandırılan eserler arasına katıldı.

Daha önce Watchmen Başlangıç serisinde Komedyen – Rorschach ve Ozymandias – Kızıl Korsan kitapları raflara gelmişti.

Watchmen çizgi romanının ikonik karakterlerinin geçmişlerine odaklanan bu seri, sevilen kahramanların başlangıç öykülerini konu alıyor.

Serinin diğer eserleri gibi hakları DC Comics’e ait olan Watchmen Başlangıç: Gece Kuşu – Dr. Manhattan kitabı J. Michael Straczynski tarafından yazılıyor ve Andy Kubert, Joe Kubert, Adam Hughes ve Eduardo Risso isimlerinin çizdiği maceralardan oluşuyor.

Watchmen Başlangıç: Gece Kuşu – Dr. Manhattan – J. Michael Straczynski | Arka Kapak Tanıtımı

Tüm zamanların en çok satan grafik romanının uzun süredir beklenen başlangıç hikâyeleri sonunda okurların karşısına çıkıyor: Watchmen: Başlangıç! Yirmi yılı aşkın süredir, Alan Moore ve Dave Gibbons’ın çığır açan grafik romanının ikonik karakterlerinin geçmişi tam bir gizemdi; ama artık değil. DC Comics, alandaki en yaratıcı isimleri Watchmen’in dünyasını daha ileriye götürmek için bir araya getiriyor. Bu cilt, J. Michael Straczynski’nin (Superman: Earth One) yazdığı ve Andy Kubert (Flashpoint, Batman & Son), Joe Kubert (SGT. Rock, Hawkman), Adam Hughes (Justice League America) ve Eduardo Risso’nun (100 Kurşun) çizdiği Gece Kuşu, DR. Manhattan ve Moloch hikâyelerini okurların karşısına çıkarıyor.
Watchmen Gece Kuşu - Dr. Manhattan

Watchmen Başlangıç: Gece Kuşu – Dr. Manhattan için övgüler:

“J. Michael Straczynski, Dr. Manhattan’da okuru zamanda akıl karıştıran ama
eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor.” — IGN

“Bu kitabı bekleyen insanlar kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacaklar.
Yazar J. Michael Straczynski’nin keşfetmek istediği alternatif gerçeklik, orijinal WATCHMEN hayranları için eşsiz bir okuma deneyimi olacak.” — Yahoo! Voices

Watchmen Başlangıç – Moloch için övgüler:

“Bu fasikül, Watchmen: Başlangıç koleksiyonuna güzel bir ekleme olmuş. Trajik unsurlar okuruesere bağlıyor.” — Newsarama

Dan Drieberg’in kahramanı Gece Kuşu’ydu – adaletin koruyucusu ve doğruluk timsali. Sıkıntılı bir ev yaşamından kaçma isteği onu kahramanının karşısına çıkardı; Hollis Mason’ın. Yani kukuletanın altındaki adamın. Teknolojideki yeteneğiyle Mason’ı etkileyen Dan, Gece Kuşu kostümüne bürünen bir sonraki kişi olacaktı. Ama artık dünya pelerinli kahramanların eskidiği bir yer haline mi gelmişti?

Jon Osterman titiz ve tertipli bir biliminsanıyken kendi deneyi yüzünden geçirdiği korkunç bir kazanın ardından atomu parçalayabilen DR. MANHATTAN’a dönüşür. Eski biliminsanı geçmiş, şimdi ve gelecek arasında istediği gibi süzülebilmektedir. Zaman ve mekânın sınırlarından bağımsız olduğu için geçmişte olanları, olabilecekleri ve henüz olmayanları izleyebiliyordur. Neredeyse bir tanrıya yakın güçleriyle Dr. Manhattan dünyayı tamamen değiştirmek için kaybetmeye başladığı insanlığıyla ve yetenekleriyle başa çıkmaya çalışır.

Edgar Jacobi bir dışarlıklı olarak büyümüştür – sevgisiz ve istenmemiş. Çocuksu ıstırabını sihirbazlık ve zalim bir intikama dönüştürerek gizemli ve kurnaz Mistik MOLOCH olur. Dakikadamlar’ın bu acımasız daimi düşmanı daha karanlık güçlerin işleri eline aldığını öğrenmek üzeredir.

New York Times çoksatan yazarı J. Michael Straczynski (Superman: Earth One) ve çizerler Andy Kubert (Flashpoint, Batman & Son), Joe Kubert (SGT. Rock, Hawkman), Adam Hughes (Justice League America) ve Eduardo Risso (100 Kurşu) Watchmen: Başlangıç’ın daha önce görmediğiniz dünyasını ortaya seriyor!
Orijinal adı Before Watchmen: Nite Owl – Dr. Manhattan olan eserin çevirmenliğini ve editörlüğünü Alican Saygı Ortanca üstleniyor. Redaksiyonu Emirhan Burak Aydın tarafından gerçekleştirilen çizgi romanı yayıma hazırlayan isim ise Ömer Ezer. 288 sayfalık kitap kuşe kâğıda baskı ile okurlarla buluşuyor.

Serinin henüz Türkçeye kazandırılmayan 4. kitabı ise Ozymandias – Crimson Corsair adını taşıyor.

2009 yılında Zack Snyder tarafından sinemaya, 2019’da ise Damon Lindelof tarafından HBO ekranlarına uyarlanmıştı.

Peki siz bu orijin hikâyelerini takip ediyor musunuz? Favoriniz hangisi oldu? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Maus: Art Spiegelman’dan Edebiyatın Görsel Çarpıntısı

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

    Nite Owl’ı Gece Kuşu olarak çevirmelerinin özel bir sebebi var mı bilen var mı? Eleştirmek için değil merak ettiğim için soruyorum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Ridley Scott Gucci Lady Gaga, Robert De Niro, Jared Leto Al Pacino

Ridley Scott, Gucci Suikastını Filme Çekiyor: Lady Gaga, Robert De Niro, Jared Leto ve Al Pacino Kadroda

Netflix Cuties Mignonnes Özür

Netflix, Pedofili Çağrışımlı Cuties Afişi İçin Özür Diledi