in

221B’nin “Bizim Polisiye” Teması 12. Sayıyla Devam Ediyor

Türkiye’nin tek polisiye kültür dergisi 221B, yeni sayısında Doğu Ekspresi’ni karşılıyor.

221b 12 ust

Geçtiğimiz sene yayın hayatına başlayan ve Türkiye’nin tek polisiye kültür dergisi olan 221B, 12. sayısıyla bir önceki sayısında ele aldığı “Osmanlı’dan Günümüze Bizim Polisiye” dosyasıyla yerli polisiyeye yoğunlaşmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra bu ay gösterime girecek Doğu Ekspresinde Cinayet filmi için de özel bir çalışmayla çıkıyorlar karşımıza. Filmin yönetmeni ve yeni Hercule Poirot’u Kenneth Branagh’ın yanı sıra oyunculardan Penelope Cruz, Daisy Ridley ve Manuel Garcia-Rulfo da röportajlarıyla 221B’nin konuğu oluyorlar.

Ek olarak İletişim Yayınları tarafından dilimize kazandırılan Mavi Liste, Koruyan El ve Münih Komplosu romanlarının Alman yazarı Wolfgang Schorlau da özel bir röportajla dergide yer alanlar arasında. Ayrıca çevirmen kimliğiyle de tanıdığımız Algan Sezgintüredi üzerine de bir inceleme mevcut.

Dolu dolu dosyalarıyla, incelikli görsel ve özgün içeriğiyle çıktığı ilk günden beri göz dolduran 221B’nin bu sayıdaki tanıtım bülteni ise şöyle:

Dosya kapsamında;

Üstad Erol Üyepazarcı, yine müstakil bir fasikül hacmindeki yazısı “Polisiye Romanın Türkiye’deki Öyküsü (1929-1990)” yazısıyla dosyanın açılışını yapıyor.

Not defterlerini çıkarın. “Güzeli yazılmıyor, olsa da beğenilmiyor” denilen yerli polisiyemizin “90’lardan Bugüne” en çarpıcı ve gözden kaçmaması gereken örnekleri isim isim, eser eser bu bibliyografyada.

Oğuz Eren, Tozlu Raflar sayfasını dosya konusuyla buluşturuyor, Peyami Safa’nın pek bilinmeyen kardeşini anlatıyor. “ ‘Öteki’ Safa: İlhami Safa’nın Fantastik Polisiyeleri” 221B’de!

Gerçek olaylardan ilhamla yaratılan yerli casus karakterimiz İngiliz Kemal, Doruk Tatar’ın kaleminden çok özel bir incelemeyle 221B’ye konuk oluyor.

Dosya dışında;

221b 12

Yerli polisiyenin üretken kalemlerinden Ayşe Erbulak, sahne polisiyesinin 65.yılını dolduran klasik eseri Fare Kapanı’nı ve yerli tiyatrodaki polisiye oyun örneklerini kaleme aldı.

Tülay Güneş Kılıç, önceki sayıda başlayan “Suç Edebiyatının ‘Diva’ları” serisinin yeni bölümünde “Eğlenceli Polisiyelerin Ekstantrik Kraliçesi Craig Rice” yazısıyla karşımızda.

Kuzey Rüzgârı’nı ilk sayıdan bu yana 221B sayfalarında estiren Ceyhan Usanmaz, Norveç’in genç ve güçlü isimlerinden Kristina Ohlsson’ı ve Türkiye’de de sevilerek okunan Arne Dahl’ı anlatıyor.

221B’nin çizgi roman inceleme arşivi yeni bir ismin, Dr.Batuhan Cantürk’ün yazılarıyla zenginleşiyor. “Psikoloji, Sinema ve Polisiye Edebiyat: Julia” incelemesi 221B’de.

Bir diğer çizgi roman incelemesi, Can Barslan’ın yarattığı Dedektif Sanlı karakteri üzerine Barlas Omay’ın renkli kaleminden geliyor.

Son dönemin en çarpıcı psikolojik polisiye dizilerinden Mindhunter, “Muhteşem Görsellikteki Bir Tiyatro Oyunu” gibi alt başlığıyla Kaya Heyse’nin kaleminden 12.sayıda.

Fulya Turhan’ın “Dedektifler Ne Yer Ne İçer” serisinde bu ay yine yerli bir karakter var: Celil Oker’in klasikleşen kahramanı Remzi Ünal.

Güncel polisiyemize dair bir diğer inceleme de Oylum Yılmaz’ın kaleminden geliyor; konumuz, yerli polisiyenin özgün kalemlerinden Algan Sezgintüredi

Yigilante Karagöz bu ay polisiyeyle kesişen bir video oyununu inceliyor. Konumuz, “Asıl Macera Ölümden Sonra” başlığıyla Grim Fandango

Ekran Dedektifi Ezgi Özcan, bu sayıda az bilinen ve kadın kahramanlarıyla karşımıza çıkan The Bletchy Circle dizisini yazdı.

Yeni bir polisiye öykü serisi, güçlü bir kalemden, Oğuzhan Aslan’dan geliyor. “Sahipsiz Hayvanlar Barınağı” ilk bölümüyle 221B’de!

Yerli polisiyenin incelikli isimlerinden Verda Pars, öyküsü “Gitme, Kal Benimle…” ile 221B okuruyla buluşuyor.

Yeni öykü kitabıyla okurun karşısına çıkmaya hazırlanan Cenk Çalışır, “Hayat İşte” adlı öyküsüyle 221B’de.

Bu sayının okur öyküsü, Murat Tırpan’dan geliyor: “Salondaki Ceset”, 221B’de.”

221B Dergi’ye dergi satan gazete bayileri, kitap mağazaları, süpermarketler ve online kitap mağazalarından ulaşabilirken, dergi hakkındaki son gelişmeleriyse buradan takip edebilirsiniz.

Uygar Özdemir

Sanat tarihi, Türk mitolojisi ve fantastik edebiyat meraklısı; sıklıkla okur, çizer, yazar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yalnizligin on bir hali ust

Bir Richard Yates Klasiği “Yalnızlığın On Bir Hali” Raflarda

tefrika romanlar geri donuyor ust

Bir Devrin Geleneği Tefrika Romanlar Geri Dönüyor!