in

Arka Kapak’ın 22. Sayısında Dosya Konusu J.R.R. Tolkien Oldu!

Kitap ve kültür dergisi Arka Kapak’ın Temmuz 2017 tarihli 22. sayısında dosya konusu olarak J.R.R. Tolkien: Yüzüklerin Efendisi’ne yer verildi.

Yaptığı güzel dosyalar ve kaliteli yazıları ile severek okuduğumuz Arka Kapak dergisi, bu ayki sayısının dosya konusunda J.R.R. Tolkien’e ve Orta Dünya’ya yer vermiş.

Bu sayının dosya konusunu Yüzüklerin Efendisi serisiyle fantastik edebiyatı sanatsal üretim ve kurgusal zenginlik açısından zirveye taşıyan J.R.R. Tolkien oluşturuyor.

Dergi yazarlarından Medeni Yılmaz, Feyza Şener, Erkan Şimşek, Zeki Dursun, İrem Hasanoğlu, Ümit Yaşar Özkan ve Hasanali Yıldırım dosya konusuna yazılarıyla katkı sağlayan isimler.

Aynı zamanda Türk sinemasının fantastik sinemayla imtihanını yazan Ayşe Yılmaz dosya konusunu kendi coğrafyamıza taşıyor.

Selçuk Küpçük’ün Türk müzik tarihine Burhan Bayar’ın besteleri üzerinden eğildiği yazı ise bu sayının dikkat çeken yazılarından. Alper Gürkan ve Savaş Kılıç Hegel ve Levi-Strauss üzerine yazdığı yazılarla okurlar için entelektüel rotalar oluşturuyorlar. Ekrem Sakar Osmanlı Âlimleri üzerine yazarken, Selim Ahmetoğlu da, Cemal Kafadar’ın zengin tarih birikimini bizlere aktarıyor. İdris Mahfi Arka Blog’ta okurlarıyla buluşurken, Editörün Masası köşesinde ise Mehmet Akif Memmi okurlarıyla bir araya geliyor.

Bu sayıyı listelemek gerekirse:

  • Dosya: J. R. R. Tolkien: Yüzüklerin Efendisi
  • Röportaj: Behiç Ak
  • Mustafa Özel: Hidayet Sanat ve Mûsıkîdir
  • Enis Batur: Şiir Kitapları, Şiir Ortamı
  • Haydar Ergülen: Yazlık
  • Ali Ural: “Kaçan Ayna”dan Yansıyanlar
  • Feridun Andaç: Yersiz Yurtsuzlaşan
  • Kaan Murat Yanık: Yukio Mişima

Arka Kapak’ın 22. sayısına (Temmuz 2017) Türkiye’nin her yerindeki satış noktalarından ulaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tanrılar Zar Attığında: Köpek Doğası ve İnsan Aklının Dil Ekseninde Buluşması

Usta Çizer Galip Tekin Aramızdan Ayrıldı…