in ,

Distopya ile Mizahı Buluşturan Cesur Yeni Pigya Dergisi Çıktı

Turgut Yüksel imzalı Cesur Yeni Pigya 1. sayısı ile dijital ortamda yayımlandı. Çevrim içi dergi, ilhamını Hayvan Çiftliği ve Cesur Yeni Dünya’dan alıyor.

Cesur Yeni Pigya Dergisi
- Reklam -
- Reklam -

Çizgi roman yazarı ve çizer Turgut Yüksel imzasını taşıyan dijital bir dergi geliyor. Distopya ve mizah türlerini bir araya getiren yayın Cesur Yeni Pigya adını taşıyor. Aylık olarak dijital ortamda yayımlanacak olan dergi, ismi meşhur distopya eserlerinden alıyor.

1967 yılında dünyaya gelen Turgut Yüksel, bugüne dek pek çok dergi çıkartmış, bu yayınlarda yazar ve çizer olarak görev almış bir isim. Çizgi romancı kimliği ile de tanınan Yüksel Yüzyıllık Gölgeler, Çehov da Benim Gibi Yazarmış, Dünyada Konumlanmış Olmaya Dair 100 Çizgi Roman, Keskin, Sessiz, Katı, Yeraltı Gölünün Gizemi ve Karikatür Çizmeyi Öğreniyorum gibi kitaplarla da tanınıyor. Yüksel’in şimdiye dek yer aldığı dergiler arasında Aksak Kurbağa, H.B.R. Maymun, Soytarı ve Ot Dergisi bulunuyor.

Cesur Yeni Pigya Dergisi

- Reklam -

Turgut Yüksel, çevrim içi ve ücretsiz olarak yayımladığı dergide Pigya adında kurmaca bir gezegende geçecek olayları anlatıyor. Sanatçı, gezegen hakkında, “Şer kervanı, ihanet şebekeleri, küpsel baronlar, bozguncu odaklar, algı oyuncuları, köhnemiş zihniyetliler, kaos simsarları, karanlık lobiler ve paslı zihinler tarafından çepeçevre kuşatılmıştı,” ifadesini kullanıyor.

Cesur Yeni Pigya Dergisi İlhamını Kült Distopyalar Hayvan Çiftliği ve Cesur Yeni Dünya’dan Alıyor

Distopya edebiyatının ünlü yazarlarına atıfta bulunan dergi, George Orwell’in Hayvan Çiftliği ve 1984, Aldous Huxley’nin ise Cesur Yeni Dünya romanından ilhamla ortaya çıkıyor.

Turgut Yüksel’in dergi hakkındaki sözleri şu şekilde:

“Sürekli olarak gezegenin kırmızı çizgisini geçmeye çalışan bu husumet cephesini ise “üst akıl” yönetmekteydi. Ayrıca bu dertler yetmezmiş gibi Pigya’nın üzerinde bir heyula dolaşıyordu ve gezegenin bütün güçleri bu heyulaya karşı birleşmişti. Zira, heyulanın etkisi altında kalma eğilimi fıtratlarından dolayı içlerinde bulunan alt sınıfın, yani pigoletarya’nın sürekli olarak denetim altında tutulması ve kafalarında her an oluşma ihtimali bulunan düzen bozucu soru işaretlerinin daha doğmadan engellenmesi gerekiyordu. Cesur Yeni Pigya’nın medyası ve neferleri liderleri Sayın Napolyon önderliğinde bu karanlık odakların bitmek bilmeyen kirli oyunlarına karşı destansı bir mücadele içindeydi.”

cesur yeni pigya dergi iç sayfa

- Reklam -

Dergide “Pigya TV” aracılığıyla sağlık, haber, analiz, sanat gibi programlara dair gezegendeki hayat okurlarla paylaşılıyor.

13 sayfadan oluşan derginin ilk sayısının içinde bulunan bölüm başlıkları şu şekilde: Derin Analiz, Derin İlişkiler (Tv dizisi), Derin Haber, Derin Sağlık, Derin Yorum ve Derin Sanat.

Cesur Yeni Pigya dergisinin ilk sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Dergi hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Gazete Duvar

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Ibrahim_Ozer Ibrahim_Ozer dedi ki:

    Dergiyi çok sevdim. Sonraki sayısını iple çekiyorum.

  2. Avatar for OgiWanKenobi OgiWanKenobi dedi ki:

    “Pigoleterya” mı? Çok iyi gerçekten ya

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

kemal sunal matrix deepfake

Kemal Sunal, Matrix’te Oynasaydı… Çarpıcı Bir Deepfake Örneği | İZLE

Hasan Saltık Kalan Müzik

Müzik Yapımcısı Hasan Saltık Yaşamını Yitirdi