in

Asırlık “Türk Tiyatrosu Dergisi” Online Erişime Açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın yüzüncü yılında Türk Tiyatrosu Dergisi’nin tüm sayılarını internette yayınladı.

Modern Türk Tiyatrosu’nun kurucularından ve tiyatromuzun mihenk taşlarından Muhsin Ertuğrul’un yönetiminde ilk sayısı 1930’da yayımlanan ve başta Dârülbedâyi adıyla elli dokuz sayı çıkan Türk Tiyatrosu Dergisi online erişime açıldı. Bu sene yüzüncü yılını kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları‘ndan gelen açıklamaya göre tiyatro arşivinin kütüphane programına geçirilmesi işi tam bir yıl sürdü ve toplam 501 sayı internete yüklendi.

Arşivde, tiyatroya verdiği katkıdan dolayı “Goethe Madalyası” alan, cumhuriyet tarihinde ilk kez bir sanatçıya verilen “Devlet Kültür Armağanı”na layık görülen Ertuğrul’un “Ertuğrul Muhsin” ve “Perdeci” lakapları ile yazdığı yazıların yanı sıra Türk ve yabancı akademisyenlerin makaleleri, Şehir Tiyatroları’nın sergilediği tiyatro eserlerinin künyeleri, jübile ve turne sayılarını görmek de mümkün. Site açıldığında, arama butonunda açılan seçeneklerden tümünü seçerek derginin adı yazıldığı takdirde bütün sayılara erişim sağlanabiliyor.

Bu yıl içerisinde NASA 58 yıllık arşivini, New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) 88 yıllık arşivini halka açtı. Türkiye’de ise TRT’nin 49 yıllık arşivi, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun ise 83 yıllık arşivi yayınlandı. Bu gelişmeler dünyanın bir Orwell romanına dönmeyeceğine, tarihin uçup gitmeyeceğine dair inancımızı arttırırken takdirlerimizi de topluyor.

Türk Tiyatrosu Dergisi arşivine erişmek ve Türk tiyatrosunun gelişimini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Oyla!

Uygar Özdemir

Sanat tarihi, Türk mitolojisi ve fantastik edebiyat meraklısı; sıklıkla okur, çizer, yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

çizgi romanlar ülke kaderi donald duck

Çizgi Romanlar Bir Ülkenin Kaderini Etkileyebilir mi?

Tuhaf Dergi’nin 5. Sayısına George Orwell Konuk Oluyor!