Asırlık “Türk Tiyatrosu Dergisi” Online Erişime Açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın yüzüncü yılında Türk Tiyatrosu Dergisi'nin tüm sayılarını internette yayınladı.

Modern Türk Tiyatrosu’nun kurucularından ve tiyatromuzun mihenk taşlarından Muhsin Ertuğrul’un yönetiminde ilk sayısı 1930’da yayımlanan ve başta Dârülbedâyi adıyla elli dokuz sayı çıkan Türk Tiyatrosu Dergisi online erişime açıldı. Bu sene yüzüncü yılını kutlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları‘ndan gelen açıklamaya göre tiyatro arşivinin kütüphane programına geçirilmesi işi tam bir yıl sürdü ve toplam 501 sayı internete yüklendi.

Arşivde, tiyatroya verdiği katkıdan dolayı “Goethe Madalyası” alan, cumhuriyet tarihinde ilk kez bir sanatçıya verilen “Devlet Kültür Armağanı”na layık görülen Ertuğrul’un “Ertuğrul Muhsin” ve “Perdeci” lakapları ile yazdığı yazıların yanı sıra Türk ve yabancı akademisyenlerin makaleleri, Şehir Tiyatroları’nın sergilediği tiyatro eserlerinin künyeleri, jübile ve turne sayılarını görmek de mümkün. Site açıldığında, arama butonunda açılan seçeneklerden tümünü seçerek derginin adı yazıldığı takdirde bütün sayılara erişim sağlanabiliyor.

Bu yıl içerisinde NASA 58 yıllık arşivini, New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) 88 yıllık arşivini halka açtı. Türkiye’de ise TRT’nin 49 yıllık arşivi, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun ise 83 yıllık arşivi yayınlandı. Bu gelişmeler dünyanın bir Orwell romanına dönmeyeceğine, tarihin uçup gitmeyeceğine dair inancımızı arttırırken takdirlerimizi de topluyor.

Türk Tiyatrosu Dergisi arşivine erişmek ve Türk tiyatrosunun gelişimini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.
1995 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. Akademik eğitimini 2017 yılı içerisinde Fırat Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünde tamamladı. İkinci üniversite programı kapsamında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenimini sürdürmektedir. Çeşitli dergi ve platformlarda eleştiri, öykü, grafik tasarım v.b. çalışmaları yayımlanmıştır. Tiyatro oyunlarında sanat yönetmenliği, sanat ve edebiyat dergi/fanzinlerinde editörlük görevini üstlenmiştir. Aynı zamanda üniversite radyosunda “Sabaha Daha Var” adlı kültür-sanat programını icra etmektedir. Halen orta ve büyük ölçekli firmalar için grafik tasarım, kurumsal reklam çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asırlık “Türk Tiyatrosu Dergisi” Online Erişime Açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın yüzüncü yılında Türk Tiyatrosu Dergisi’nin tüm sayılarını internette yayınladı.

“Son gemi de ayrıldığında limandan,

Kaybolmuştu artık o rıhtım, gecenin karanlığından…”

Başa dönün