Fantazya ve Korkunun Efsane Dergisi Weird Tales Geri Dönüyor!

Korku ve fantazyanın kült dergilerinden Weird Tales, uzun bir aranın ardından yeni bir yönetim ve anlayışla sahalara geri dönüyor!

Modern anlamda fantastik edebiyattan ve korku edebiyatından bahsedebiliyorsak, dergi düzleminde bu ortamın temelini en sağlam şekilde atmış neşriyatlardan birisidir Weird Tales. J. C. Henneberger ve J. M. Lansinger tarafından 1922 yılında kurulan, korku – fantazya odaklı dergi zamanında öyle yazar, şair ve çizerlere ev sahipliği yapmış ki kıymetini anlatmaya kelimeler yetmeyebilir.

Zamanında pulp-fiction (ucuz kurgu) olarak kabul edilen fantazya, korku, gotik gibi türlere karşı oluşmuş ön yargıyı -yıllar içinde- yerle bir eden yayında metinleriyle yer almış bazı efsane isimler şöyle: H.P. Lovecraft, Edgar Allan Poe, Mary W. Shelley, Isaac Asimov, Arthur Conan Doyle, H.G. Wells, Ray Bradbury, Robert E. Howard, Daniel Defoe, O. Henry, Walt Whitman… Anlayacağınız dergide eserleriyle adı geçen çoğu isim, onlarca yıl sonra bile hâlâ okunuyor, seviliyor, sayılıyor.

Şimdiyse harika haberimizi sizlerle paylaşalım. Evet, The Hugo Awards sahibi dergi geri dönüyorlar!

GÖZ ATIN  Deliliğin Dağlarında İçin Kısa Bir Animasyon

Asla Ölmeyen Derginin Geri Dönüşü: Weird Tales

Brom Stoker Ödülü sahibi, çoksatar kitapların yazarı, editör ve çizgi romancı Jonathan Maberry derginin yeni yayın editörü oldu. Maberry yayının geri dönüşünü böyle duyurdu:

“Evet, Weird Tales geri döndü! Ben de yayın yönetmeniyim. Amacım her türden yazarın olağanüstü hikâyelerini bulmak. Bir zamanlar Weird Tales ile ilişkilendirilen ırkçılık, cinsiyetçilik ve homofobinin olmadığı bir dergi. Ve oldukça eğleniyorum!”

1922 yılından beri çeşitli sahiplerle ve çeşitli dönemlerde 2014 yılına kadar tam 362 sayı yayımlamış dergi işte böylece geri dönüyor.

80 sayfalık ve tüm öyküleri illüstrasyonlu 363. sayıya ulaşmak için Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşıyorsanız 23.98 dolara dergiye abone olabilirsiniz. Detaylar için buraya tıklamanız yeterli.

Derginin kimi eski sayılarına buradan ücretsiz ulaşabilirsiniz. Ayrıca ilk 199 sayının kapak arşivi için de sizi şuraya alalım.

Weird Tales ne yazık ki ülkemizde yayımlanmıyor ya da dağıtılmıyor. Ancak kim bilir, belki bu yeni atılım globale adım atmak için güzel bir fırsat olur.

GÖZ ATIN  Fantastik Yaratıkların Edebiyatta Bıraktıkları İzler

Siz ne diyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Tarihin İlk Fantezi ve Korku Dergisi: Der Orchideengarten

* Yıllarca Yanlış Anlaşılmış Bir Kahraman: Conan Kimdir, Kim ‘Değildir’?

* Playboy: Bilimkurgu, Fantezi ve Korkunun Ustalarını Ağırlamış Bir Deli Dergi

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Fantazya ve Korkunun Efsane Dergisi Weird Tales Geri Dönüyor! için 1 yorum

  1. Pardus dedi ki:

    ‘‘Peki Zeki Müren de bizi görecek mi?’’ Sonuçta ingilizce. :smiley:


Fantazya ve Korkunun Efsane Dergisi Weird Tales Geri Dönüyor!

Korku ve fantazyanın kült dergilerinden Weird Tales, uzun bir aranın ardından yeni bir yönetim ve anlayışla sahalara geri dönüyor!

 

 

Başa dönün
Daha fazla Dergi / Fanzin, Edebiyat, Geek
Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor
Ewan McGregor, Yeni Star Wars Dizisinde Obi-Wan’ı Oynamak İçin Geri Dönüyor!

Disney+ platformu için hazırlanan üçüncü Star Wars projesi olan Obi-Wan Kenobi dizisinde Ewan McGregor'un da...

Kapat