Diyanet: He-Man, Bugs Bunny, Temel Reis Gibi Çizgi Filmler Çocukları Şiddete Yöneltiyor

Diyanet'in Aile Dergisi: "He-Man, Ninja Kaplumbağalar, Bugs Bunny, Temel Reis gibi çizgi filmler çocukların şiddeti kabul edilebilir görmelerine neden oluyor."

Diyanet’in aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmler üzerine tatsız açıklamalara yer verildi. Aralarında He-Man, Bugs Bunny, Temel Reis (Popeye) gibi klasik yapımların da bulunduğu eserlerin uygunsuzluğu üzerine konuşuldu.

Bazı çizgi filmler için “dini ve milli duygulara aykırı olduğu” belirtilirken saatlerce çizgi film izleyen çocuklara dair vurgular yapıldı.

Buna göre, saatlerce çizgi film izleyen çocuklarda, riskli davranışlara yöneltme, fiziksel gelişimi kısıtlama, yanlış benslenmeye yol açma gibi birtakım sorunların ortaya çıkacağı savunuldu. Bazı çizgi filmlerin de çocukları “şiddete yönelttiği”nin altı çizildi.

Çocukları şiddete yönelten çizgi filmler arasında ise He-Man, Voltran, Ninja Kaplumbağalar, Bugs Bunny sıralanırken, bir dönemin efsanevi çizgi filmi “Temel Reis” de bu kapsamda değerlendirildi.

Bu çizgi filmlerde, “kötüyü yenmek için her yolun mübah olduğu” duygusunun çocukları şiddete yönelttiği öne sürülenler arasındaydı.

Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre yine, bazı çizgi filmlerin de “dini ve milli duygulara aykırı olduğu” belirtildi, ancak bu bölümde çizgi film ismi sıralanmadı.

Diyanet Aile Dergisi’nde kaleme alınan o makaledeki ifadeler şu şekilde:

“He-man, Voltran, Bugs Bunny, Ninja Kaplumbağalar, Temel Reis…

Çocukluğumuzun çizgi filmlerine dönüp baktığımızda birçok çizgi filmin ekseninde şiddetin durduğunu görmekteyiz.

Ana karakterin şiddet eylemi sonrası ödüllendirilen bir konumda olması, çocuğun şiddeti kabul edilebilir görmesine yol açmaktadır.”

Son derece tuhaf bu açıklamalar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* “Keşke Geri Dönse” Dediğimiz Çizgi Filmler

Kaynak: BirGün

GÖZ ATIN  He-Man Anime Serisi Olarak Netflix'e Geliyor!
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Diyanet: He-Man, Bugs Bunny, Temel Reis Gibi Çizgi Filmler Çocukları Şiddete Yöneltiyor için 18 yorum

 1. syl dedi ki:

  Eh, açıklamalara tuhaf diyemeyeceğim. Evet hepimiz bu çizgi filmleri izleyerek büyüdük ve belki hepimiz kendimizi normal görüyoruz ama ben söylenilenlere katılıyorum. Küçük kardeşlerim var ve benim büyüdüğüm çizgi filmlerle büyüsünler istediğim için temel reis izletmişliğim var mesela ama işk bir kaç dakikadan sonra kendi elimle kapattım, çünkü gerçekten uygun değildi. Ya da Bugs Bunny, en sevdiğimiz çizgi filmlerden olmasına rağmen kardeşlerime izletmiyorum.


 2. Montana dedi ki:

  Ben şu yaşımda hala Happy Tree Friends izlerim. Benim de kimseye zararım olmadı. Sayın Diyanet İşleri’miz Happy Tree Friends’i görse çizgi film izlemeyi yasaklayabilir.


 3. Bu konuda yetkili makam diyanet değil. Bırakın psikologlar ve sosyologlar ele alsın meseleyi. Herkes işini yapsa dünya daha güzel bir yer olacak.


 4. Yakın zamanda, hamile kediyi köpeğe parçalatan çocukların haberi gündem olmuştu. Sağda solda konuya dair yorumları incelerken bir tanesi özellikle dikkatimi çekmişti. Yorumun içeriği, çocukların ebeveynlerinin de o türden eylemleri anormal karşılamadığı, bu yüzden o eylemi gerçekleştirmede çekince yaşamadıkları yönündeydi.

  Ebeyenlerinden gördükleri şiddeti hayvanlara uygulayan çocuklar var.

  Sırıta sırıta, çocuğum (5 yaş civarı) rakı da içer, her bir şey içer, diye övünen ebeyenler var.

  Mahallelerindeki büyüklerinin peşine takılarak uygunsuz eylemlerde bulunan çocuklar var.

  Düşüncesizliklerinden veya da umursamazlıklarından dolayı çocuklara kötü rol modellik eden yetişkinler var.


Diyanet: He-Man, Bugs Bunny, Temel Reis Gibi Çizgi Filmler Çocukları Şiddete Yöneltiyor

Diyanet’in Aile Dergisi: “He-Man, Ninja Kaplumbağalar, Bugs Bunny, Temel Reis gibi çizgi filmler çocukların şiddeti kabul edilebilir görmelerine neden oluyor.”

Başa dönün