in

“1899” Dizisinde İntihal İddiası: Dark Ekibinin Yeni Netflix Yapımı, Bir Çizgi Romandan Çalıntı Olabilir

1899 dizisi için çalıntı iddiası ortalığı karıştırdı. Netflix’in yeni hiti, Brezilyalı bir çizgi roman sanatçısının eserinden intihaller içeriyor olabilir.

1899 Dizisi Çalıntı Olabilir - Çizgi Roman İntihal

1899 dizisi hakkında büyük bir suçlama yapıldı. Dark’ın yaratıcıları Jantje Friese ve Baran bo Odar tarafından geliştirilen yeni Netflix yapımı için, Brezilyalı çizgi roman sanatçısı Mary Cagnin, “Çizgi romanımın aynısı!” ifadesini kullandı.

Netflix’in yeni gizem ve korku dizisi 1899 17 Kasım 2022’de platformdaki yerini aldı. Yapım, tıpkı Dark’ta olduğu gibi akılları karıştıran bir anlatı tekniğiyle izleyicilerin karşısına çıkarken Mary Cagnin’i farklı bir deneyim bekliyordu.

Brezilyalı çizgi roman sanatçısı Cagnin, Twitter üzerinden paylaştığı zincirde dizi senaryosunun kendi çizgi romanından çalıntı olduğunu iddia etti.

“Şok oldum. 1899 dizisi, benim 2016 yılında yayımlanan Black Silence adlı çizgi romanımla aynı olduğunu öğrendim.”

1899 Dizisi İntihal

Netflix Almanya çıkışlı 1899 dizisinin, kendi eserinden intihal yaptığını öne süren Mary Cagnin, 2017 yılında Almanya’daki Göteborg Kitap Fuarı’nda işlerini sergilediğini de kaydetti.

Brezilyalı Sanatçı, 1899 Dizisi Hakkında İntihal Suçlamasında Bulundu

Dünya galasını geçen eylül ayındaki Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren 1899; Londra’dan New York’a yelken açan Kerberos adlı geminin başına gelen tuhaflıkları konu ediniyor.

Mary Cagnin, paylaştığı gönderilerde hem dizinin konusunun hem de görsel dilin kendi eseriyle “aynı olduğunu” ifade ediyor.

1899 İntihal İddiası

Panel panel karşılaştırmalarda bulunan Cagnin, bazı benzerlikleri şu şekilde aktarıyor:

“Kara Piramit. Gemi ve gemi içindeki ölümler. Çok uluslu ekip. Açıklanamayan şeyler. Gözlerdeki semboller ve sembollerin ne zaman göründükleri.

“Kodları çağıran sesler. Gizemli ölümler de dahil olmak üzere karakterlerin kişisel dramaları gibi ince olay örgüsü ayrıntıları.”

1899 - Black Silence İntihal

Sanatçı, 2017’de bir fuar için Almanya’ya çağrıldığını aktarırken yaşananları şu sözlerle aktarıyor:

“Bunun nasıl mümkün olabileceğini merak ediyor olmalısınız. 2017’de Brezilya Büyükelçiliği tarafından Avrupa’nın ünlü ve uluslararası fuarlarından Göteborg Kitap Fuarı’na davet edildi.

“Panellerde konuşmacı oldum ve Black Silence adlı çizgi romanımı sayısız yayıncı ve sektör paydaşlarına dağıttım. Yalnızca çizgi romanı değil, İngilizce versiyonunu da paylaştım.”

Mary Cagnin Fuar

Black Silence’ın kısa bir macera olduğunu, dizinin ise 12 saatlik bir yapım olduğunu da hatırlatan Cagnin; 1899 dizisinin özünü kendi işinden alındığını yineliyor.

Yasal Süreç Başladı

En büyük hayalinin “ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmak” olduğunu kaydeden sanatçı, “böyle bir olay yaşandığı için kalbinin kırıldığını” da ifade ediyor.

Cagnin, bugün paylaştığı bir gönderide aldığı tüm destek için teşekkür ederken “iyi olduğunu ve yasal sürecin başladığını” da açıkladı.

1899 dizi vs Black Silence

Sanatçı, Çizgi Romanı İnternet Üzerinden Paylaştı

Mary Cagnin, takdiri okura bırakmak adına Black Silence adlı çizgi romanının dijital bir kopyasını internet üzerinden paylaştı. Toplamda 106 sayfadan oluşan eseri PDF formatında okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yapımcılardan İlk Açıklama

İddialar hakkında henüz Netflix cephesinden bir yanıt gelmezken dizinin yaratıcılarından Baran Bo Odar, Instagram hesabı üzerinden bir açıklama paylaştı. Odar, çizgi romanı ya da sanatçıyı bilmediklerini aktardı.

“Daha önce de belirttiğim gibi: Ne sanatçıyı ne eserini ne de çizgi romanını biliyoruz. Kendimizi sanatçı olarak hissettiğimizden biz de asla başka sanatçılardan çalmayız. Ona ulaştık. Umarım bu suçlamaları geri alır. İnternet tuhaf bir yer hâline geldi. Lütfen nefret yerine daha fazla sevgi verin. Teşekkürler.”

Siz 1899 dizisi hakkındaki bu iddialara katılıyor musunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: News9live

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for merveriii merveriii dedi ki:

  Diziyi henüz izlemedim. Çizgi romanı da okumadım ama sadece paylaşılan görseller bile biraz fazla benzerlik olduğunu hissettiriyor. Eğer öyleyse gerçekten üzücü.

 2. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  İntihal mi var bilmem ama yakında anlaşılır nasılsa. Bir iki bölüm izledim ve beğenmiştim. Umarım intihal yoktur.

 3. Avatar for Umut_Ozturk Umut_Ozturk dedi ki:

  Diziyi izledim. Çizgi romana da hızlıca bir baktım ama tek çağrışım yapan şey piramitler.
  İntihal haddini aşan bir iddia olmuş.
  Dizi çizgi romandan daha fazla Lost dizisine benziyor. Lost’taki formülü yeniden uygulamış.
  Farklı ülkelerden gelen birbirini tanımayan insanlar, her birinin ayrı geçmişi olması, gizem vs.
  Çizgi roman da bu formül varsa o da Lost’tan intihal almış demektir.

 4. Avatar for GKS GKS dedi ki:

  Konu veya hikaye tamamen değil de sanki bazı paneller ekseninde bazı unsurlar aşırılmış gibi. Haberdeki panellere bakınca net bir durum var bana göre. Örnekler sadece onlar olsa da.

 5. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Ben de diziyi yeni bitirdim. Yani iki üç şey benziyor diye araklamak suçu bence ağır olmuş. Günümüzde Bilimkurgu alanında birçok şey benzer ve atalarından esinlenerek yapılıyor. Tabii kendine özgü taraflarını da ortaya koyarak yapıyorlar bunu. 1899’da birçok filmin bir araya gelmiş hali. Ben çok beğendim. Gizem unsuru dizinin her dakikasında vardı ve bu da beni diziye acayip bağladı. Hiç böyle bir şey beklemiyordum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

Şahmaran Fragmanı - Netflix Türkiye - Mitoloji

Netflix Türkiye’nin Mitolojiden İlham Alan Dizisi “Şahmaran”dan İlk Fragman Yayınlandı

Nicki Aycox: Supernatural Yıldızı Yaşamını Yitirdi

Supernatural’ın Yıldızı Nicki Aycox 47 Yaşında Hayatını Kaybetti