in

1984 Dizi Oluyor: George Orwell’in Distopyası Ekrana Uyarlanıyor

1984 dizi oluyor. George Orwell’in kült distopyası televizyon ekranlarına gelmeye hazırlanıyor.

1984 Dizi George Orwell

George Orwell yılı tahmin edildiği gibi hızlı başladı. 2021 ile yazarın telif hakları serbest kaldı. Önce birbiri ardına sayısız yeni baskı geldi. Şimdi ise karşımızda “uyarlamalar” var. İlk haber ise bir mini dizi uyarlaması üzerine. 1984 dizi olarak izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Asıl adı Eric Arthur Blair olan İngiliz yazar George Orwell, 1950 yılında yaşamını yitirdi. Başta 1984 ve Hayvan Çiftliği distopyaları olmak üzere toplumsal eleştiri ağırlıklı eserleriyle tanındı. 2021 yılı itibarıyla ise yazarın ölümünün üzerinden 70 yıl geçmiş oldu. Bu da yazarın mirasçılarının, Orwell eserlerindeki mülkiyet haklarının yitirmesi anlamına geliyor.

Haliyle 2021 itibarıyla her yayınevi George Orwell basabilecek, her yapım şirketi film, dizi ve oyun uyarlamaları için harekete geçebilecek. Görünürdeki ilk hamle ise Apple Tv+ dizisi Dickinson’ın da yapımcısı olan Wiip’ten geldi.

1984 Dizi Uyarlaması Esasında Tiyatro Adaptasyonunu Kaynak Alacak

George Orwell’in ilk olarak 1949 senesinde yayımladığı distopik roman 1984, televizyona doğrudan gelmeyecek. Uyarlamanın asıl kaynağı, romanın tiyatro oyunu uyarlaması olacak. Robert Icke ve Duncan Macmillan tarafından yaratılan bu tiyatro oyunu İngiltere’de Nottingham Playhouse ve West End’de, Amerika’da da Broadway’de sahnelenmiş ve hayli ses getirmişti.

1984 George orwell

Mini dizi formatında geliştirilecek uyarlamanın toplamda 5 bölümden oluşması bekleniyor. Wiip şirketinden Paul Lee ve David Flynn’e, tiyatro oyununun yaratıcıları Robert Icke ve Duncan Macmillan da eşlik edecek.

Robert Icke ve Duncan Macmillan, proje hakkında yaptıkları ilk açıklamada şu sözleri ifade etti:

“Gözetlemenin, sahte haberin ve çürümüş gerçeğin çağında, dünya geneli demokrasi ve hükûmetlerle boğuşurken Orwell’in başyapıtının aciliyeti inkâr edilemez.”

İnsanların televizyon ekranında gördüklerine, gerçek dünyada gördüklerinden daha çok güvendikleri bir toplumun portresini uyarlayacaklarını ifade eden ikili, bu adaptasyon için televizyonun ideal olduğunu belirtti. Dizinin, içinde bulunduğumuz zorlu günler hakkında yeni keşifler yapmasını ve cesur bir versiyon olarak karşımıza çıkmasını beklediklerini de belirtti.

1984 dizi uyarlaması için henüz bir yayın platformu ile anlaşılmış değil. Yapımın çıkış tarihi, senaristi ve oyuncuları gibi detaylar da henüz belli olmuş değil.

Peki siz 1984 uyarlaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce nasıl bir yapım bizi bekliyor? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Variety

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for driveinthenails driveinthenails dedi ki:

  Hayvan çiftliği kitabını fazla basit bulmuştum. Bu kitabı okuyan arkadaşlar okumamı tavsiye eder mi?

 2. Avatar for NamelessOne NamelessOne dedi ki:

  Kitapların sinemaya uyarlanmasını protesto ediyorum. Uyarlamalar eserin edebi değerine zarar veriyor.

  @driveinthenails Evet tavsiye ederim. Edebi değeri olan güzel bir kitap. :slightly_smiling_face:

 3. Avatar for Mazotci Mazotci dedi ki:

  Nedenini bilmiyorum ama en sevdiğim kitaplar arasında bende tavsiye ederim.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Beyaz Kitap Han Kang

Beyaz Kitap: Vejetaryen’in Yazarı Han Kang’dan Epik Bir Anlatı

Kartela - Ezgi Özbek Şenel

Kartela: Karanlığın İçindeki Renkler