in

Aşk 101 Osman Karakteri Eşcinseldi: Orijinal Senaryo Müdahale Sonrası Değiştirilmiş!

Aşk 101 dizisinde Osman karakterinin orijinal senaryoda eşcinsel olarak tasarlandığı ancak gelen müdahaleler sonrası Netflix’in revizyona gittiği ortaya çıktı.

Aşk 101 Osman Eşcinsel Karakter
- Reklam -
- Reklam -

Aşk 101 dizisi eşcinsel karakter içeriyordu iddiaları doğrulandı. Netflix Türkiye yapımı dizide bulunan Osman adlı karakterin ilk senaryoda eşcinsel bir birey olarak tasarlandığı ancak sonradan bu kısımların çıkartıldığı belirtildi.

Geçen nisan ayının sonlarında Netflix platformunda gösterime giren ve daha başlamadan bile çokça konuşulan Aşk 101, içinde barındırdığı bir karakterin eşcinsel olması iddialarıyla gündeme gelmişti. Hatırlayacağınız üzere dizinin yayınlanmasına birkaç hafta kala Twitter üzerinden Love101Netflix adlı hesabın paylaştığı, “Bizler renkli gökkuşağı altındaki karanlık insanlarız! Osman?” gönderisi bazı kullanıcıların tepkisini çekmişti.

Aşk 101 Netflix Eşcinsel Karakter

- Reklam -

Netflix Türkiye ile herhangi bir bağı bulunmayan hesabın attığı söz konusu paylaşım bir süre sonra öyle çok kişiye erişti ki gündem konuları arasına #adamolnetflix gibi etiketler girmeye başladı. Pek tabii bu kadar ses getiren bir olay sonrası Netflix Türkiye de resmi hesabı üzerinden bir açıklama yapıp tartışmalara noktayı koydu.

Kanalın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekildeydi:

“Yeni orijinal dizimiz Aşk 101 için çok heyecanlıyız! Maalesef dizinin adı kullanılarak açılan sahte hesaplardan çok fazla yanlış bilgi yayılıyor. Bu nedenle önemli bir not: Dizi ve karakterler hakkında sadece benden duyduklarınıza inanın, söylentilere değil.”

Yayınlanan bu gönderi ile birlikte söylentiler o an “yalanlanmış” oldu. Aslında bu açıklamaya tam olarak da yalanlama da diyemeyiz, çünkü gördüğümüz gibi paylaşımda karakterin eşcinsel olduğu bilgisinin gerçek dışı olduğuyla ilgili bir detay verilmeyip sadece “çok fazla yanlış bilgi yayılıyor” açıklaması yapılmıştı.

Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal: “Aşk 101 Dizisi Bir Eşcinsel Hikâyesiydi”

Netflix Türkiye’nin bu sözlerine rağmen birkaç gün sonra RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de, diziyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Şahin, yaptığı açıklamada kısaca Netflix’i uyardıklarını ve gözlerinin üzerlerinde olduğunu belirtmişti.

- Reklam -

Aşk 101

Asılsız olduğu düşünülen bu iddialar, Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalına katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal tarafından doğrulandı. Ünal, hazırlanan ilk senaryoda Osman adlı karakterin eşcinsel olduğunu ve daha sonra yapılan düzenlemeler ile bu durumun kurgudan kaldırıldığını açıkladı.

“Şimdi şöyle bir şey oldu geçenlerde. Netflix bir dizi istedi. Dizinin senaryosu hazırlandı ve dizi bir eşcinsel hikâyesiydi ve orada Osman isminde bir eşcinsel üzerinden bir yerli yapım firmasına dizi yapım teklifi verdi Netflix.”

YouTube video

Ağustos 2019 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren kanunla birlikte; BluTV, puhutv gibi dijital yayın yapan kanal ve platformlar resmi olarak RTÜK denetimine girmişti. Osman karakterinin eşcinsel olarak tasarlandığı ilk senaryoya (ya da kurguya) yapılan revize de bu denetim sonrası gelmiş olabilir.

Netflix Türkiye’den konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Peki ya siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce sansür olayları doğru mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


* Aşk 101 1. Sezon İncelemesi

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

31 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for smartestidiot smartestidiot dedi ki:

  Yani karakter eşcinselse eşcinseldi, neden bu kadar birilerini rahatsız ettiğini anlamıyorum. Gözümüze soka soka her yaz yayınladıkları saçma sapan yaz dizilerinin mide bulandırıcı aşk sahneleri de bizi rahatsız edebiliyor örneğin, biz de izlememeyi tercih ediyoruz. Aynı şeyi Netflix kullanıcıları da tercih edebilirdi, sonuçta herkes her dizi ve filmi izleyecek diye bir kural yok. Ayrıca bu ahlak konusu falan hep tuhaf gelmiştir. Ne zaman cinsellik yoğunluklu bir içerik yayınlansa Netflix Top 10 listesine birinci sıradan giriş yapıyor bu ülkede. Madem bu kadar ahlak düşkünlüğümüz var bunları kim izliyor? Yazık gerçekten dışarıda her gün ne olaylar oluyor, insanlar darp ediliyor, katlediliyor ama gözümüze batan zavallı bir dizi karakteri oluyor…

 2. Avatar for Soultake Soultake dedi ki:

  Oh çok şükür değiştirmişler yoksa hepimiz eşcinsel olurduk izleyip. Gerçekten ilginç ya

 3. Avatar for AeroKnight-sama AeroKnight-sama dedi ki:

  Ben izledikten sonra eşcinsel oldum arkadaşlar bilginiz olsun.

 4. Avatar for Edward Edward dedi ki:

  Sense8’den haberi var mı acaba yetkililerin :smiley:

 5. Avatar for AeroKnight-sama AeroKnight-sama dedi ki:

  Netflix’in yayınladığı ilk porno filmi değil mi o? :d

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

26 cevap daha var.

Constantine

Constantine Filmi J.J. Abrams Önderliğinde Gelebilir

İki Hamlede Zafer - William Faulkner

İki Hamlede Zafer: William Faulkner’dan Polisiye Öyküler