in ,

Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis’e Odaklanan Dönem Dizisi “Barbaroslar” Geliyor

Barbaroslar dizisi başlıyor. Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis’e odaklanan TRT 1’in yeni dönem dizisi hakkında ilk detaylar sizlerle.

Barbaroslar dizi

Barbaroslar dizisi yaklaşıyor. Osmanlı İmparatorluğu dönemine damgasını vuran isimlerden biri olarak bilinen Barbaros Hayrettin Paşa’nın hayatını konu alacak dizinin başrollerinde Engin Altan Düzyatan ve Ulaş Tuna Astepe bulunuyor.

Özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisi sonrası izlenme oranları bir hayli artan Osmanlı dönemine ait tarihi diziler, popülerliklerini korumaya devam ediyor. Diriliş Ertuğrul, Muhteşem Yüzyıl Kösem, Kurt Seyit ve Şura, Vatanım Sensin, Kuruluş: Osman ve Payitaht Abdülhamid derken birçok dizi izleyicilerle buluştu. Her bir dizide oldukça ünlü oyuncular yer aldı. Bunlardan bazıları hatırı sayılır bir kitleye ulaşıp birkaç sezon boyunca devam ederken, bazılarının ömrü ise reytinglerin düşük olması nedeniyle kısa sürdü.

İşte şimdi bu dönem dizileri arasında bir yenisi daha katılıyor. Payitaht Abdülhamid’in de yapımcısı olan Yusuf Esenkal’ın başında bulunduğu proje, Barbaros Hayrettin Paşa dönemini konu alacak. Şimdiye dek padişahlara ve kara generallerine odaklanan dizi yapımları da böylece yönünü denize çevirecek.

Barbaroslar TRT 1

Barbaroslar Dizisi Konusu

Bilindiği üzere gerçek adı Hızır Reis olan Barbaros Hayrettin Paşa, Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü denizcilerinden biri ve ilk kaptan paşasıdır. Kaptan-ı derya olarak da bilinen Barbaros Hayrettin’in özellikle Akdeniz’deki başarıları imparatorluğun kuvvetini ve devamlılığını pekiştirmişti.

Dizi, Hızır Reis’le beraber ağabeyi Oruç Reis’i de içeriyor. Güçlü harita bilgisi sayesinde kardeşiyle birçok zafer kazanan kardeşlerin maceraları Barbaroslar dizisi ile seyircilerin karşısına çıkacak.

Barbaroslar Dizisi Oyuncu Kadrosu: Kimler Var?

Barbaros Hayrettin Paşa Dizisi

TRT 1’in yeni ve merakla beklenen dönem dizisi Barbarosar’da Engin Altan Düzyatan Oruç Reis karakterini, Ulaş Tuna Astepe ise Hızır’ı canlandıracak. İshak rolüyle Yetkin Dikinciler, İlyas Reis rolünde Caner Topçu ve henüz hangi rolde olduğu bilinmeyen Bahadır Yenişehirlioğlu eşlik edecek. Dizinin senaryosu ise Cüneyt Aysan, Ozan Aksungur ve Oğuz Ayaz tarafından kaleme alındı.

Dizinin çekimleri 30 Mart 2021 tarihinde başladı. Ödüllü Hysteria projesinin Mısırlı yönetmeni Adel Adeeb serinin yönetmenleri arasında karşımıza çıkıyor. Görüntü yönetmeni olarak da Black Sails, Vikings ve Homeland dizilerinde çalışmış olan Maher Maleh ile anlaşıldı.

Dizinin yönetmenliğinde Adeeb’e eşlik edecek isim ise Mavera, Payitaht Abdülhamid, Savaşçı, İçimdeki Fırtına, Kurtlar Vadisi: Pusu, Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi ve Son Yaz – Balkanlar 1912 gibi yapımlarda görev alan Doğan Ümit Karaca olacak.

Barbaroslar, Diriliş Ertuğrul’un da yayınlandığı kanal olan TRT 1’de yayınlanacak. Ancak şu an için yapımın ne zaman yayınlanacağına dair bir bilgi bulunmuyor.

Sizler Barbaroslar’a ait ilk bakışı nasıl buldunuz? Diziyi izlemeyi düşünüyor musunuz? Türkiye’deki dönem dizileri konusundaki yorumlarınızı ve daha fazlasını bizlerle Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

34 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  Engin Altan Düzyatan TRT 1’in maaşlı elemanlı oldu resmen.

 2. Avatar for kitapkurduizmir kitapkurduizmir dedi ki:

  O dönemde Barbaros ve Türk denizcilerinin kıyafetlerinin bu şekilde olduğunu pek zannetmiyorum. Pek bir Karayip korsanları özentisi olmuş (eğer bu kostüm ise)

 3. Avatar for melih melih dedi ki:

  Barbaroslar yazısı olmasa o resimde Karagöz Ve Hacivat zannetmiştim :grin:

 4. Avatar for Kehribar Kehribar dedi ki:

  Hocam bu kadar gömmeyin bu projeleri ya. Çok ön yargılı oluyor böyle. Beyin yıkama dizi değiller yani. Tamam, başyapıt değil belki ama berbat, keşke çekmeselermiş modunda da değil. Bu dizileri hint dizileri gibi görmek gerek. Hint dizilerine başarısız demek kolaydır ama izleyicileri bu kadar çokken görmezden gelmek de zordur. Neyi doğru yapıyorlar da bu kadar çok seyircisi ve seveni var? İşte bu noktada kullandıkları yöntemlere “tarz” demek daha mantıklı oluyor. Seyircisi neyi seviyorsa o yöntemi kullanıyor bu diziler. Türkiye’de izleyiciler tarihi değil, aksiyonu ve koşuşturmacayı seviyor. Bu da dizinin çekiminde tarihin arka plana düşmesine yol açıyor. Bunlar “tarz” olsa gerek. Yanlış demek doğru olmaz.

  Böyle çalışmaların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Tarih anlatılarında şöyle bir sıkıntı var. Mesela Atatürk halkın özgürlüğünü elde etmek için duruşu gereği Osmanlı Hükümeti’nin düşmanıydı. Aynı şekilde Ertuğrul ve Osman’da halklarını kurtarmak için Selçuklu’ya düşman konumunda oldular. Yani bu böyle böyle devam ediyor. Doğan her yeni devlet bir önceki tarafından düşman ilan ediliyor. Şimdi Türkiye, doğuşunda Osmanlı’yla düşman oldular diye Osmanlı’yı yok mu sayalım? Ya da Osmanlı Selçuklu’ya düşmandı diye Selçuklu’yu tarih kitaplarından mı atalım? :expressionless:

  Galibi olan her savaşta bir kahraman olur ve onlar genelde önderlerdir. O kişiye kahraman demeniz de kendinizi ne tarafta koyduğunuzla alakalı. Ben mesela Büyük İskender’e kahraman der miyim? Diye de bilirim. Ne taraftan bakmak istediğime bağlı. :face_with_raised_eyebrow:

  Konuyu sapıttım iyice. Bakın bu metin haber içeriğinden

  " Dizinin çekimleri 30 Mart 2021 tarihinde başladı. Ödüllü Hysteria projesinin Mısırlı yönetmeni Adel Adeeb serinin yönetmenleri arasında karşımıza çıkıyor. Görüntü yönetmeni olarak da Black Sails, Vikings ve Homeland dizilerinde çalışmış olan Maher Maleh ile anlaşıldı. "

  Bakarsınız bir adım ileri gitmişlerdir. :hugs:

  Çoğunuzun bu dizileri önyargıyla izlemediğini biliyorum. Dediklerinizde de haklısınız. Dizinin nasıl lanse edildiğini biliyoruz ama bunun izleyici kitlesinin yakıştırmaları ve kendi taraflarına çekmek için yaptıkları bir çeşit simgeleştirme hareketi olduğunu düşünüyorum.

  Dirilişin müziğinin AKP mitinglerinde çalması, ne alakası var bilmiyorum ama Gönül Dağı dizisi müziklerinin MHP mitinglerinde çalmaya başlaması gibi olaylar gerçekten çok kafa karıştırıcı ve komik olabiliyor.

  İlk bölümü izlerseniz sizinle ne iyidi ne kötüydü tartışmak isterim. Ben göz atacağım sanırım. Beklentim yüksek değil, ama yine de izlenebilir bir dizi bekliyorum.

  @SJack Ay hakikaten 30 kişiyle çekiyorlar. Ona ben de çok üzülüyorum. :rofl:

  Ama Uyanış’ta iyidir savaş sahneleri. Birinci bölümün hemen ilk sahnesinde çok güzel bir savaş sahnesi vardı. Göz atabilirsiniz. Bu Uyanış’la diğer ikisi gerçekten çok farklı, inanın öyle.

 5. Avatar for Buggy Buggy dedi ki:

  Türk dizi tarihinin en büyük bütçeli dizisi olacakmış bu arada. Bu rekor en son Uyanış Büyük Selçuklu’ya aitti.

  Konuyla ilgili bende iki çift laf etmek istiyorum. Neredeyse bir tane bile Türk dizisi izlemişliğim yok. İlk defa bu sezon önyargımı kırıp Uyanış Büyük Selçuklu’ya bi göz attım. Sebebi ise en sevdiğim yabancı dizi türünün drama-tarih olmasıydı. Birde eski türk devletleri ve türk tarihi baya ilgimi çeken bir konu (biraz da okuduğum bölümden geliyor bu ilgi) her neyse başladım diziye, ve gerçekten şunu tekrar tekrar anladım; bu dizilerin en büyük sorunu 2.5 saat olmaları. Rahatlıkla söyleyebilirim ki öyle abartıldığı kadar berbat diziler değiller. Bir kere her nasıl oluyorsa şöyle bir durum var; 40 dk lık yabancı diziden bile sıkıldığın oluyor fakat 2,5 saatlik bu diziyi izlerken sıkılmıyorsun. Akıyor yani. Senaryo her ne kadar kendini tekrarlasa ve saçmalasa bile kurgu iyi olunca kendini izletiyor. Bi bakıyorsun 15 dk kalmış bölümün bitmesine.

  Ha birde bu Uyanış Büyük Selçuklu’nun bölüm başı maliyeti 4 milyon dolarmış. Çok ciddi para bu. Çoğu amerikan dizisi bile bu maliyete dizi çekmiyor. Anca Witcher, Mandalorian falan. Şu dizilerin süresi 1 saat olsa o kadar eminim ki bu parayla ortaya güzel bir iş çıkacağına. Ama süre uzun olunca 4 milyonda o süreye yayılıyor işte.

  Diğer bir sorun ise özellikle TRT’nin bu dizileri çok yoğun bir şekilde propoganda amacı ile kullanması. Yani az buz değil, bildiğin en baştan senaryoyu öyle tasarlamış adamlar. Şaka gibi. Uluslararası İlişkiler ve ekonomi mezunuyum, dolayısıyla gündemi çok yakından takip ediyorum, ne zaman siyasi yada ekonomik bir olay gündem olsa Türkiye’de, 1-2 hafta sonra o olayla ilgili bir gönderme geçiyor dizide. Hatta direkt olarak Cumhurbaşkanı’nın ağzından çıkan cümlelerin tıpatıp aynısının Diriliş Ertuğrul’da da geçtiğine defalarca şahit oldum. Fakat neyse ki ben olayın bu yönüyle değil, kendisine bakıyorum işin.

  Barbaros ise ilgimi çekti. Bölüm başı 5.5 milyon harcanacağı söyleniyordu. Merak ettim doğrusu. Bi bakarım. Türkiye’de ilk defa (hatta dünyada bile Black Sails dışında hiç görmedim) denizciliği konu alan bir dizi geliyor. Diriliş Ertuğrul’un sadece türkiye’de değil dünyada da büyük sükse yaratmasından sonra, Engin Altan Düzyatan’ın da olmasıyla şimdiden 12 reytingleri hayal edebiliyorum bu dizi için. Zaten 9 reytingin altında izlenen TRT işi hiç görmedim.

  Ha birde türk dizilerini takip etmezken bilmiyordum fakat işin içine hafiften girince anladım ki bizim gömdüğümüz bu dizilerin yurtdışında çok ciddi oranda takipçisi var.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

29 cevap daha var.

The French Dispatch Vizyon Tarihi - Wes Anderson

Wes Anderson Filmi The French Dispatch’in Yeni Vizyon Tarihi Netleşti

Orhan Pamuk Veba Geceleri Kadın

Orhan Pamuk: “Feminist Eleştirmenle Kavga Eden Orta Doğulu Erkek Yazar Her Zaman Haksızdır”