in

Clive Barker’ın “Nightbreed” Filmi Bu Kez Televizyon Dizisi Oluyor

Korku edebiyatının usta yazarlarından Clive Barker’ın 90’larda çektiği nevi şahsına münhasır filmi “Nightbreed” televizyon dizisi oluyor.

Edebiyat ve sinema dünyasına Cenobitler (Hellraiser serisi) ve Şeker Adam (Candyman serisi) gibi kült figürler kazandıran ünlü fantezi ve korku yazarı Clive Barker, tekrar bir uyarlamayla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Ama bu seferki biraz farklı. Bizleri bu sefer bir yeniden çevrim bekliyor. Yazarın 1990’da Nightbreed (Gecedölü) adıyla sinemaya aktarılan Kabal romanı (Maceraperest Kitaplar, 2000) bu kez televizyon dizisi olmaya hazırlanıyor.

Clive Barkerın “Yılladır kalbimdeki yerini korudu,” dediği hikâyede güncelliğini yitirmeyen toplumdışılar ve toplumdışılık konuları Barkervari bir biçimde ele alınıyor. Roman, canavarlar ile insanlar arasında kalan zoraki bir kahramanı konu ediniyor. Aaron Boone uzun süredir psikolojik sorunlarla boğuşmaktadır. Rüyalarının anlamını çözümleyebilmek için gittiği psikiyatrist Philip K. Decker’a (filmde ünlü yönetmen David Cronenberg tarafından canlandırılmıştır) göreyse Boone vicdan azabı çekmektedir. Üstelik cinayet gibi ciddi bir suçtan ötürüdür bu vicdan azabı ve son zamanlarda şehirde işlenen korkunç cinayetlere bakılırsa bir kereliğine mahsus değildir. Boone hatırlayamasa bile, doktorun telkiniyle kendinden şüphelenmeye başlar. Sonunda çareyi intiharda bulur. Neyse ki girişimi başarısızlıkla sonuçlanır. Kaldırıldığı hastanede başına gelecekleri beklerken çok tanıdık bir isim işitir: “Midian.” Yıllarca ziyaret etmek zorunda kaldığı hastanelerdeki umutsuz hastaların dilinden düşürmediği bir mit, vaat edilmiş bir şehirdir Midian. Günahkarların bile kabul edilebildiği bu şehrin adını tekrar işitmek, artık normal bir hayat sürdürme umudu kalmayan adamın yüreğinde bir umut yeşertir. Ve böylece Boone gerçek olup olmadığını bilmeden istenmeyenlerin kutsal şehrini aramaya başlar.

Barker, altmetni ve kendine has mitolojisiyle kolay kolay eskimeyeceğe benzeyen hikâyesini televizyona taşırken yalnız değil. Piranha 3D (2010) ve Jigsaw (2017) filmlerinin senaryo yazarlığını yapmış Josh Stolberg de senaryoya katkıda bulunacak. Stolbergın adı, kara fantezi türündeki bir başka Barker romanı Weaveworld’un CBS için televizyon filminde senarist olarak geçmişti. O zamandan beridir proje hakkında başka açıklama gelmedi.

Nightbreed televizyon serisinin arkasındaki isimlere bakarak, projenin o türden bir sessizlik dönemine girmeyeceği söylenebilir. Yapımcılardan biri, 90 yapımı filmin de yapımcı görevini üstlenen Morgan Creek Entertainment Group. Diğer yapımcıysa, Clive Barker ve Mark Alan Miller’ın kurduğu Seraphim FILMS.

Clive Barker, zaten her türden sanat dalında eser veren sanatçılardan. Kendi hikâyelerini senaryolaştırabilen, hatta yönetmen koltuğuna geçerek bizzat uyarlayan bir isim. Hikâyelerini görselleştirme hususunda yeterince deneyim sahibi.

Söz konusu bir Barker çalışmasıyken ve üstüne üstlük proje Nightbreed ise, Mark Alan Millera da değinilmeli. Kendisi Clive Barkerla yakın iş ilişkileri olan biri. Abarat: Absolute Midnight kitabının yardımcı editörü olarak başlayan ortaklıkları,Barkera ait ürkütücü ve gizemli evrenlerin çizgi roman adaptasyonlarıyla sürmekte. Onu Nightbreed projesi için özel kılansa, filmin 120 dakikalık ‘Director Cut’ versiyonunun ardındaki isim olması. Bu çalışmasıyla 41. Saturn Ödülleri’nde, en iyi versiyon ödülünü kazandı. Filmin dünya çapında ilgi gören bu versiyonu Total Film tarafınca en iyi uzatılmış versiyonlar listesinde 14. Sırada yerini aldı. Miller bununla yetinmedi ve filmin Blu-Ray sürümü için 140 dakikalık ‘Cabal Cut’ versiyonunu hazırladı.

Karşımızda, asıl yaratıcılarının ve her köşe bucağını adı gibi bilenlerin ellerinde yeniden doğmaya hazırlanan bir hikâye var. Korku-komedi klasiği Evil Dead’in, televizyonda devam eden hikâyesi Ash vs Evil Dead gibi, bizzat yaratıcıları tarafından uyarlanmış başarılı bir örnekte varken, Nightbreed televizyon uyarlaması şimdiden umut vadediyor.

Dizi hakkında verilen en net bilgi SyFy kanalında yayınlanacak olması. Bu, dizi dünyasını yakından takip edenlerin yüzleri astırabilir. Kanal sık sık, dizi iptalleri ve bütçe kısıtlılığından kaynaklı yapım kalitesindeki düşüklükler sebebiyle eleştirilerin hedefi olmakta. Bunun haricinde serinin kaç bölümden oluşacağı, bölüm süreleri, oyuncu kadrosu ve ne zaman yayınlanacağı gibi diğer bilgiler henüz açıklamadı.
Kaynak: Deadline

Oyla!

Cemalettin Sipahioğlu

1986 İstanbul doğumlu. Bilimkurgu, korku ve fantastiği uzun süre televizyondan takip edebilmiştir. Ailesinden habersiz aldığı ucuz VCD oynatıcıyı saklayıp, onlar yokken kullanarak, bu konularda film açıklarını kapatmaya çalışmıştır. Edebiyata sonradan bulaşması; bilgisizliği; bilgisizlik de, "Raftaydı ve ben onu alıp okumadım zamanında." pişmanlıkları getirmiştir. Lem ile Küvette Bulunan Günce'yle tanışması; okumaya yeni başlayan biri için hem talih, hem de talihsizlik olmuştur. Film, kitap, animasyon, çizgi roman olsun; kendi sınırlı bilgisiyle, eserleri iç dinamikleri içinde değerlendirmeye çalışır.

Çocuk Yazar Dergisi’nin “Hasan Ali Toptaş” Temalı Yaz Sayısı Çıktı!

the hollow inceleme

The Hollow: Netflix’ten Macera Dolu Bir Animasyon