in ,

SpaceX’in İlk Sivil Havacılık Görevi Netflix Belgeseli Olacak: Uzay Macerası Anbean Kaydedilecek

Countdown: Inspiration4 Mission to Space belgeseli geliyor. SpaceX’in ilk sivil havacılık görevi, Netflix ile ekranlara taşınacak.

Countdown: Inspiration4 Mission To Space belgeseli netflix spacex

Countdown: Inspiration4 Mission to Space belgeseli için yeşil ışık yakıldı. Netflix, Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in ilk sivil havacılık görevini izleyicilerle buluşturacak. Belgesel formatındaki yapım görevin tüm detaylarını gözler önüne serecek.

2002 yılında Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, uzay yarışındaki hakimiyet alanını genişletmeyi sürdürüyor. Artık devletlerin değil, özel şirketlerin mücadele ettiği bu sektörde işin bir de “şov dünyası” tarafı var. Ünlü iş insanı Elon Musk da eğlence sektörü ile yakından bağlantılı bir isim. Şirketin ilk sivil havacılık görevinin Netflix belgeseli olarak izleyicilerin önüne çıkması resmi olarak onaylanmış durumda.

Şubat 2021 tarihinde SpaceX, 4 kişilik bir ekibin üç günlük bir uzay yolculuğuna çıkacağını duyurmuştu. Inspiration4 adını taşıyacak görev 15 Eylül 2021 tarihinde başlayacak. Bu tarihi olaya yakından şahit olamayacakları sevindirecek haber ise Netflix’ten geldi. Countdown: Inspiration4 Mission to Space adını taşıyan yapım platformun gerçek zamanlı bir olayı işlediği ilk belgesel olacak ve ekibin uzay macerasının tüm detaylarını izleyici ile buluşturacak.

Countdown: Inspiration4 Mission to Space Belgeseli ve SpaceX Görevi için Geri Sayım Başladı

Belgesel dizisi toplamda 5 bölümden oluşacak. İlk iki bölümün yayın tarihi 6 Eylül 2021 olarak açıklanmış durumda. Onu 13 Eylül tarihinde iki bölüm daha izleyecek. Final ise eylül ayının sonunda yayınlanacak. Elbette yayın takviminde asıl belirleyici olacak şey, SpaceX’in görevde herhangi bir ertelemeye yer vermemesi olacak. Bilindiği gibi uzay görevleri hava koşulları başta olmak üzere pek çok nedenle ertelenebiliyor.

Belgeselin yönetmenliğini The Last Dance, UFC Primetime ve 30 for 30’nin yönetmeni Jason Hehir üstlenecek. Hehir, The Last Dance ile Primetime Emmy ödülüne de layık görülmüştü.

Inspiration4 görevinde yer alacak kişiler hakkında detaylar da bir süredir biliniyor. Shift4 Payments adlı şirketin kurucusu Jares Isaacman onlardan birisi. Bir asistan doktor olan Hayler Arceneaux, eski ABD Hava Kuvvetleri çalışanı Chris Sembroski ve yerbilimci Doktor Sian Proctor da ekipte yer alan diğer isimler.

Uzay görevinde mürettebat Dragon adlı kapsülde yolculuk edecek. Dragon’u uzaya taşıyacak roket ise SpaceX’in yeniden kullanabilir araçlarından Falcon 9 olacak. Yeni nesil fırlatma araçları, uzay yolculuğunun geleceği olarak kabul ediliyorlar.

Siz bu görev ve belgesel hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for OgulcanKara OgulcanKara dedi ki:

    Firmaya bu şekilde parasal destek sağlamaları çok hoşuma gitti. :slight_smile: Uzya yolculuğu için de n önemli firmalardan birisi. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Community test

Community Dizisinin Absürt Dünyasını Ne Kadar Tanıyorsun? [TEST]

titanik enkazı yeni görüntüler

Titanik’in Enkazı Hızla Bozuluyor: Yeni Görüntüler Ünlü Geminin Son Hâlini Gözler Önüne Serdi