in

Dark 3. Sezon Finali Sonrası Yapımın Yaratıcılarından Duygulandıran Açıklama

Dark 3. sezon finali sonrası Netflix dizisinin yaratıcıları, yapıma veda ediş süreçleri ve son sezon çekimlerinde yaşanan zorlukları anlattı.

Dark 3. sezon lisa

Dark dizisinin ana karakteri Jonas’ın ilk iki sezon boyunca üzerinden çıkartmadığı sarı yağmurluğu final bölümlerinde Martha’nın üzerinde görmek bazı izleyiciler için tuhaf bir detaydı. Baran bo Odar ve Jantje Friese, hatta bütün yapım ekibi için de Dark 3. sezon çekimleri çok daha tuhaf ayrıntılar ve zorluklar getirmiş.

IndieWire’a verdikleri bir röportajda çift bu zorluklardan bahsediyor. Söyleşiden öne çıkan kısımları sizlerle buluşturuyoruz.

Baran bo Odar ceketle ilgili sette geçen komik bir anı anlatıyor:

“Gardrop testi sırasında Lisa’nın (Martha) sarı yağmurluğu giydiğini görmek bile çok garipti. Lisa için de aynısı geçerli çünkü o ceket Jonas’ın karakterine yapışmış durumdaydı. Louis (Jonas) setteyken Lisa’nın ceketle odaya girdiğini gördüğünde ilk hareketi “Ver ceketimi! Benim o!” şeklinde şakalaşmak oldu.

“Bir ceketin sahibinin bile değiştiği ayna dünyada çekim yapmak için bütün görüntüleri de aynalamamız gerekti. Soldan sağa ilerleyen merdivenler artık sağdan sola ilerliyor; eskiden solda olan kapılar artık sağda. Setteki her bir eşyayı da değiştirmemiz gerekiyordu. Kitapları, kitaplıkları… Kitapların üzerindeki isimleri bile ters şekilde tekrar yazmak gerekti. Aktörler için en zor kısım da sol elle kapı açmak oldu. Bir deneyin, çok garip ve yersiz hissettirecek.”

Dark 3. Sezon Netflix Yayın İzle

Jantje Friese içinse final sezonunu yazmak zor olmuş. Nereye varacağını bilmenin işleri daha da zorlaştırdığı düşüncesinde:

“Hikâyenin sonunu biliyorken final sezonu yazmak daha kolay gibi duruyor. Ben kesinlikle tersinin doğru olduğuna inanıyorum. İşlerin nereye varacağını bilmiyorken istediğini yazabiliyorsun. Yolun sonunda ne olacağını biliyorken bölümleri oraya varacak şekilde yazmak daha zor. İkinci sezonda eklediklerimiz değil, yapmak istediğimiz sona sadık kalabilmek çok zorlamıştı.”

Dark 3. Sezon Bazı Kısımları Hikâyeden Çıkartılmak Durumunda Kalmış

“Verilmesi gereken zor kararlar vardı. Bütün karakterlere adil davranmak istedik ama her ark istediğimiz gibi bitmedi. Kesmek veya düzenlemek zorunda kaldığımız karakterler oldu. Dizinin genel gizemine katkısı olan ve sonunu göstermemiz gereken kısımlara daha çok odaklandık. Bazı noktaları biz göstermeden izleyicinin anlaması gerektiğini düşündük.”

Odar ve Friese arasında diziden kopmak noktasında farklılıklar oluşmuş, Odar için Dark daha duygusal bir hale gelmiş:

Odar: Çekimler bittikten üç gün sonra sete gittim ve fotoğraflar çektim; dizinin hayranlarından biriydim sanki. O gün tuhaf hisler içindeydim.

Friese: Çekimler sonrası özlem duyuyor gibiydin. Bittiğini kabullenmekte çok zorlandın sanırım.

Odar: Evet, ama şimdi iyiyim. Bitti. Bir ilişkiden çıkmak gibiydi.

Baran bo Odar Jantje Friese
Baran bo Odar Jantje Friese

Netflix Almanya’nın ilk orijinal işi olan Dark’ın yaratıcıları, dizi setinden aldıkları hatıra objeleri de açıkladı. Sarı yağmurluk, Aziz Christopher kolyesi ve Sic Mundus’taki The Fall of the Damned tablosu ikilinin tercih ettiği parçalar olmuş.

Dark 3. sezon ile ekranlara veda etti. Dizinin yaratıcılarının son sözleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Friese’nin sözlerinde belirttiği üzere, size yarım kalmış hissettiren kısımlar var mıydı? Kayıp Rıhtım Forum’da tartışalım.


* Dark 3. Sezon İncelemesi

Kaynak: Indie Wire

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

the boys 2. sezon

The Boys 2. Sezon Fragmanı Yayınlandı

Wolverine Avengers Marvel

Avengers Yönetmeni: “Marvel Sinematik Evreni Wolverine İçin Hazır Değil”