in ,

Disney+ Abone Sayısında 28 Milyonu Geçti

Disney+ platformunun Kasım 2019’dan günümüze abone sayısının 28 milyonu geçtiği öğrenildi. Kanalın hızlı yükselişi sürüyor.

Neftlix, Apple Tv Plus, HBO gibi medya içerik sunucularına bir rakip de Walt Disney Company’den geldi. Disney+ olarak adlandırılan dijital yayın platformu Kasım 2019’da yayına başladığından beri abone sayısını katlayarak artırmaya devam ediyor.

Disney+’ın geçen kasım ayında Kuzey Amerika’daki lansmanından sadece bir gün sonra, nam-ı diğer Fare Evi -the Hause of Mause- aslında ne kadar geniş bir kitleye ulaşabileceğini herkese göstermişti. Şirket, ilk abonelere özel 7 günlük ücretsiz bir deneme kampanyasıyla başlattığı yayında, ilk günlerden 10 milyon aboneye erişmeyi başarmıştı. Bu, herhangi bir uygulama veya yayın platformu için büyük bir çıkış ve Disney+’ın büyümeye devam edeceğini gösteriyor.

Gelen ilk abonelik rakamları sonrası şirket uzun bir süre ne kadar aboneye sahip olduğunu kendisine saklamaya devam etti. Konuya dair sessizlik ise geçen salı günü bozuldu. Böylece platformun ilk çıkışı sonrası, şimdiye dek kaç aboneye eriştiğini nihayet öğrenmiş olduk. Şirkete göre Disney+, kasım ayından günümüze 28 milyondan fazla abone edinmiş oldu.

Disney+

Disney tarafından satın alınan Hulu’nun 2007 yılından beri aktif olduğunu ve şu anda yalnızca 30.7 milyon aboneye sahip olduğunu hatırlatalım.

Netflix ise dünya çapında 150 milyondan fazla aboneye sahip.

Disney+’ın 2024 Hedefi 60-90 Milyon Abone Arasında

Bu güçlü rakamlar, Disney’in dijital platformundaki ilk başarısının sadece 7 günlük ücretsiz deneme kampanyasından kaynaklanmadığını kanıtlıyor. İnsanlar hâlâ günlük olarak Disney+’a kaydoluyor ve denemeleri bittikten sonra aboneliklerini aktif tutuyorlar. Şirket, 2024 yılına kadar kendisine 60-90 milyon abone gibi yüksek bir hedef belirledi. Şimdilik ise işler oldukça yolunda görünüyor.

Walt Disney Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Robert A. Iger, güçlü bir ilk çeyrek yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:
“İnanılmaz marka koleksiyonumuz, yaratıcı arayüzle sunulan olağanüstü içeriklerimizin son teknolojiyle sunumu sayesinde, Disney+, ESPN+ ve Hulu dahil doğrudan tüketiciye yönelik hizmetlerimizin bizi günümüzün sürekli büyüyen dinamik medya ortamında iyi konumlandırdığına inanıyoruz.”

Disney+’ta Hangi İçerikler Yer Alıyor?

Platformun duyurulmasından sonra ilk iyi haber Marvel evreni ve Avengers sevenlere gelmişti. Zira kanalın içeriğinde bol bol orijinal Marvel filmlerine sadık kalacak diziler yer alacak. Bunlar arasında en dikkat çeken ise Loki’nin bir mini dizisi oldu. Pek tabii The Mandalorian gibi Star Wars yapımları ve şirketin milyonlarca izlenen diğer işleri de bu platformda yerini alacak.

Bir diğer iyi haber ise nostalji sevenlere gelmişti. Çünkü içerikte Pixar ve National Geographic’in, yapımlarının yanında Fox Kids ve Jetix çizgi filmlerinin de kanaldaki yerini alacağı söyleniyor. Walt Disney Animation Studios’un incileri olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Aslan Kral, Deniz Kızı gibi eski yapımların da yine platformda yer aldığını duyduk.

Elbette öncelikle Disney’in rekor kıran yapımları için özel olarak tasarlanan platform için yeni yapımlar da üretilmeye devam ediyor. Bu yeni mecra, şirketin bir nevi geleceği gibi görünüyor. Dünya genelinde medya üreticileri, içeriklerini yavaş yavaş bu tip dijital platformlara taşımakta.

Disney Plus Türkiye’de Aktif mi?

Disney Plus ne yazık ki şu anda Türkiye’de yayın yapmıyor. Fakat yakın bir zamanda gelecek gibi görünüyor. Meraklıları için şirket bir bülten aboneliği sunuyor ve gelişmelerden haberdar olmanız sağlanıyor. Bir diğer konu ise Türkiye’de platformu kullanmayı bekleyenlerin içerik kısıtlaması hakkındaki endişesi. Buna dair de henüz net bir politika açıklanmış değil.

Loki dizi

Disney+ hizmeti, İngiltere ve Batı Avrupa’nın çoğunluğu da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanıma sunulduğunda büyük bir büyüme bekleniyor. Kanal şu anda yalnızca ABD, Kanada, Hollanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yayın yapıyor.

Bakalım gelecek günlerde Disney+’ı Türkiye’de görme fırsatımız olacak mı? Peki siz ilk aylarda ulaşılan 28 milyon abone hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Loki Dizisi, Rick and Morty’nin Senaristine Emanet

Kaynak: ComicBook

Buse Arıs

1996 İzmir. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Eğitim hayatının soğukluğu fantastik edebiyata ilgisini canlandırdı. Yaşına bakmadan hâlâ iyi bir masal okuyucusudur. Çeşitli sinema filmleri ve kitaplar, çizgi romanlar hakkında çoğunlukla sözlüklerde eleştiriler/incelemeler yazar. İleride felsefe alanında yüksek lisans yapmak istemekte.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Aylık 20 lira olsa, bir yılda 1.2 milyar dolara yakın bir ciro demek. Vay anasını.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Birds of Prey İnceleme

Birds of Prey İncelemesi: DC’nin Solo Film Sınavı

Locke & Key

Locke & Key: Netflix’in Yeni Fantastik Uyarlama Dizisi Yayında