in

Disney CEO’su Hulu’yu Satma Fikrine Açık Olduklarını Söyledi

Disney CEO’su Bob Iger, dijital yayın platformu Hulu’daki hisselerini satma ihtimalini değerlendirdiklerini ifade etti.

Disney Hulu Satma Fikri

Disney, 2019’da çoğunluk hissesini satın aldığı Hulu’dan vazgeçebilir. Yeniden yapılanma sürecinde olan medya devinin yeni CEO’su Bob Iger, platformun satışı dahil her ihtimali değerlendirdiklerini söyledi.

The Walt Disney Company, kuruluşunun 100. yılında tüm varlıklarını yeniden gözden geçiriyor. Bob Chapek’in yerine bir kez daha CEO koltuğuna geçen Bob Iger, geçen günlerde verdiği bir demeçte Hulu hakkındaki belirsizliğe dair görüşlerini paylaştı.

Mayıs 2019’da %67 hissesini ve idari yönetimini 5.8 milyar dolara alan Disney; kalan %33’lük payı Amerikan medya ve telekomünikasyon şirketi Comcast’e bırakmıştı. NBCUniversal’ın da sahibi olan Comcast, ABD’nin en büyük kablo TV şirketi olarak da tanınıyor.

Kalan hisselerin akıbeti aradan geçen 3 yılın ardından hâlâ belirsizliğini korurken Bob Iger, CNBC’nin Squawk on the Street programında Hulu hakkında konuştu.

Disney Hulu Satma Fikri Bob Iger

Disney, Hulu’nun Satışı Dahil Tüm Fikirlere Açık

Bob Iger, Hulu’nun geleceğine dair şunları kaydetti:

“Şu anda bütün ihtimaller masada. Bu sebeple Hulu’nun satıcısı mı yoksa alıcısı mı olduğumuz konusunda spekülasyon yapmayacağım. Ama açıkçası özellikle faaliyet gösterdiğimiz bu rekabetçi ortamda, farklılaşmamış genel eğlence konusunda endişelendiğimi ve buna çok nesnel ve kapsamlı bir şekilde bakacağımızı ifade ediyorum.”

Mevcut anlaşmaya göre Comcast, hisselerini Ocak 2024 tarihinde Disney’e satma hakkına sahip. Bob Iger’ın tekrar başa geçmesiyle sürecin nasıl şekilleneceği hâlâ merak ediliyor.

Comcast CEO’su Brian Roberts, daha önce yaptığı açıklamada Disney’in çoğunluk hissesini satın almakla ilgileneceğini kaydetmişti.

Iger’ın Hulu hakkındaki yorumları, şirketin maliyetlerini 5,5 milyar dolar azaltma stratejisinin bir parçası olarak 7.000 çalışanını işten çıkartma kararı almasından sonra geldi. Şirket bununla birlikte üç ana daldaki yönetimi de yeniden şekillendirdi. Buna göre yönetim ekibi Dana Walden ve Alan Bergman başkanlığındaki Disney Entertainment; Jimmy Pitaro liderliğindeki ESPN; Josh D’AMARO liderliğindeki Disney Parks, Experiences and Products isimlerinden oluşacak şeklinde tasarlandı.

Disney Hulu Anlaşma

Hulu Yükselişini Sürdürüyor

2022’nin son çeyreğinde Hulu, 800.000 abone kazanarak 2022 sonunda 48 milyon ücretli kullanıcıya ulaştı. Bu arada Disney+, Hindistan ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde mevcut olan Hotstar hizmetini kapatmasıyla ilk defa abone kaybı yaşadı.

Hulu’nun anlaşma şartlarına göre ”garantili taban değeri” 27,5 milyar dolar. Bu durumda aralık ayı itibarıyla Comcast’in elindeki Hulu hissesi en az yaklaşık 9,2 milyar dolar değerinde. 31 Aralık 2022’de Nbcuniversal’ın Hulu’ya olan ilgisi, Disney’in finansal tablolarına 8,7 milyar dolar olarak kaydedildi.

The Handmaid's Tale 6. sezon final

Hulu platformu The Handmaid’s Tale, Reservation Dogs, Devs, How I Met Your Father, Only Murders in the Building ve Conversations with Friends gibi dizilerle biliniyor.

Sizce şirketlerin nihai kararı ne yönde olacak? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, ayrıca bizleri Google News üzerinden de takip edebilirsiniz.

Kaynak: Variety

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Zach Galifianakis Lilo and Stitch Kadrosu

Emmy Ödüllü Zach Galifianakis Yeni “Lilo and Stitch” Filminin Kadrosuna Katıldı

Nereye Gitti Bu Entelektüeller? - Frank Furedi

Frank Furedi’nin “Nereye Gitti Bu Entelektüeller?” Kitabı Yeniden Türkçede