in

Disney+’ın Reklam İçermesi Hayranlarca Eleştirildi

Disney+ platformunda sevdiğimiz bazı içeriklerin diğer yayın platformları tarafından lisanslanmış olması nedeniyle reklam içermesi kullanıcılar tarafından pek hoş karşılanmadı.

disney plus reklam icerecek

Disney’in izleyiciyle kısa süre önce buluşan çevrimiçi yayın platformu Disney+’ın bazı içeriklerinin, diğer yayın platformları tarafından lisanslanmış olmasıyla alakalı bir anlaşmaya göre reklam içereceğini duyurdu.

Star Wars, Marvel ve bazı Fox yapımlarına sahip olan kanal, abonelerini açılışta 300 film ve 7 bin dizi bölümüyle buluşturacağının sözünü vermişti. Marvel yapımlarının yanı sıra, Star Wars’un çok beklenen The Mandolarian serisini de platformun ilk önemli yeni içeriği olarak izlemeye devam ediyoruz. Platform geçtiğimiz haftalarda da daha ilk günden 10 milyon kullanıcıya ulaştıklarını açıklamışlardı.

Şirket, reklamsız bir platform sözünü vermiş olduğu için hayranlar tarafından bu sözünden vazgeçmesiyle eleştiriliyor. Platformda oturum açarken Starz kanalının reklamıyla karşılaşıyoruz. Bunun sebebi, Starz’ın Star Wars: The Force Awakens gibi bazı yapımların yayın hakkına sahip olması. İşin rahatlatıcı tarafıysa, reklamların sürekli karşımıza çıkmayacak olması. Söz konusu reklamı yalnızca oturum açma ekranında görüyoruz.

disney+ beni haberdar et

Disney Bazı Yapımların Haklarını Kaybedebilir

Disney, Netflix ve Starz gibi şirketlerin sahip olduğu bazı yapımların haklarını alma çabalarını sürdürüyor. Anlaşma sebebiyle, Disney’in 2016-2018 arasında üretilen bazı yapımları kaybedeceği de söyleniyor. DisneyPlus’ın üzerinden bu yapımlar indirilebilir olsa da kütüphanede yer almayacak.

Reklam konusu, güçlü yayın platformları arasında rekabete yol açmaya devam edecek gibi görünüyor. Disney+’ın Apple TV+ ve Amazon reklamlarına devam ederken Netflix reklamlarını yasakladığı haberini de paylaşmıştık. Platformun kullanıcılar tarafından gelen eleştirilere de yaptığı anlaşmalar neticesinde şimdilik verecek bir cevabı yok gibi görünüyor.

Disney+’ın yayın hayatına merhaba deyişiyle Netflix’in hisselerinin düştüğü haberini de hatırlatalım. Disney+ ve Apple TV+, Netflix karşısına güçlü rakipler olarak çıkmış ve şirketin hisselerinin %5.5 oranında düşmesine sebep olmuştu.

Yayın platformlarındaki rekabet hakkında ne düşünüyorsunuz? Platform, bu davranışıyla abonelere verdiği sözden dönmüş mü oldu? Sizler ücretini vererek aldığınız bir platformda, nedenini bilseydiniz dahi bir reklam görmek ister miydiniz?

Kayıp Rıhtım Forum’da bu rekabet hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

* * *

* Avengers: Endgame Filminden Silinen Iron Man Sahnesi Disney+’a Eklendi

Kaynak: Screen Rant

Peren Ercan

1995 Çanakkale doğumlu, hayali olan yazarlığın peşinden koşan bir üniversite mezunuyum. Üniversitede beş yılımı geçirdiğim Japonca Öğretmenliği bölümünün bana kattığı kültürel farkındalıkla beraber yeni diller öğrenmeye olan açlığım devam ediyor. Bazıları ödüllü olmak üzere kısa öykü ve roman çalışmalarım var. Büyülü gerçekçiliğin cazibesine yazdıkça kapıldım. O kadar kapıldım ki gerçek hayatta da büyüyü aramaya başladım.

Onur Akyıl Söyleşi

Onur Akyıl: “Nazım, ‘Yalnızca İnsan’ Olmanın Bedelini Birçoğumuzdan Daha Ağır Ödedi”

kayahan demir Pera Palas'ta Gölge Oyunu

Yazarının Kaleminden: Pera Palas’ta Gölge Oyunu