in

Disney+ Uygulaması İndirme Rakamlarıyla Dikkat Çekiyor

Yurt dışında yayına başlayan Disney+ platformu ilk ayını tamamladı. Kanal şimdiden dikkat çeken izlenme rakamlarına ulaştı.

Disney+

Bizler Türkiye’ye gelecek mi sorusuna yanıt ararken Disney+ platformu, sadece uygulama üzerinden şimdiden milyonlarca indirmeye ulaştı. Kasım 2019’da ABD’de hizmete açılan platform, eriştiği cihaz sayısıyla rakiplerine korku vermeye başladı bile.

Henüz Hollanda, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde hizmete açılan Disney+, ilk günden 10 milyon abone sayısına erişmişti. Kısıtlı bölgelerde yayına girmesine rağmen ulaştığı yüksek rakamlar ise Disney markasına yakışan cinsten.

Kanalın performansı henüz resmi rakamlarla doğrulanmış değil. Ancak çeşitli ölçüm raporları sunulmaya başlandı. Buradan çıkan ilk bilgi ise, Disney+ uygulamasına şimdiye kadar 22 milyon farklı mobil cihazdan ulaşıldığı yönünde.

En büyük rakibi Netflix’e göre oldukça hesaplı olan fiyat politikasıyla kullanıcıların gözünde olumlu bir ilk izlenimle çıkış yapan uygulama, içerik çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor.

Şirket, kendi markası altında ABD’nin pek çok önemli kablolu televizyon yayıncısını ve büyük televizyon kanallarına sahip. Bu da şirketi, her ne kadar yeni bir mecrayla karşı karşıya olsa da tecrübe ve özellikle içerik konusunda bir adım ileri götürüyor.

Disney+ İlk Ayında Yalnızca Mobil Cihazlardan 22 Milyon Defa İndirildi

Marvel gibi büyük bir markanın haklarını elinde bulunduran Disney, Avengers başta olmak üzere pek çok önemli film serisini dijital olarak yayınlamak gibi bir lükse sahip. Ayrıca elinde bulundurduğu bir diğer büyük marka olan Lucasfilm sayesinde hem eski Star Wars içeriklerine hem de The Mandalorian gibi yeni projelere yönelebiliyor. Pixar ve National Geographic ise kanalın güvendiği başka kozları arasında yer alıyor.

Apptopia adlı araştırma şirketinin, bahsi geçen uygulamasının şimdiden 22 milyon farklı cihaz tarafından indirildiğini açıkladı. Yalnızca mobil cihazları kapsayan bu hesaplamaya, Apple TV gibi kutular ya da bilgisayarların internet tarayıcılarıyla giriş yapan kullanıcılar dahil değil.

Disney+ Ne Zaman Türkiye’ye Gelecek?

Henüz ilk ayında böyle büyük indirme rakamları ve hızla artan abone sayısı, Disney+’ı yeni yayıncılık döneminin önemli figürlerinden birisi haline çoktan getirdi bile.

Disney+ Türkiye için tahminler 2020’yi gösteriyor. Şu an elimizde resmi bir açıklama yok. Ancak kanalın internet sitesinde, Türkçe dil desteği için açılmış bir sayfa var. Buradan yola çıkarak bir aksilik olmaması durumunda Disney+’ın önünde sonunda Türkiye’ye geleceğini söyleyebiliriz.

Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Disney’in Yeni Yayın Servisinin Reklam İçermesi Hayranlarca Eleştirildi

Kaynak: Bgr

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Kızıl Sürgün - Tevfik Uyar

Tevfik Uyar’ın Yeni Romanı “Kızıl Sürgün” Raflarda

Ludwig van Beethoven

Beethoven’ın Yarım Kalan 10. Senfonisi’ni Yapay Zeka Tamamlayacak