in

Doctor Who’nun Sevilen Oyuncusu Bernard Cribbins Hayatını Kaybetti

Bernard Cribbins yaşamını yitirdi. Doctor Who dizisinde Wilfred Mott karakteri ile tanınan oyuncu, 93 yaşındaydı.

Doctor Who oyuncusu Bernard Cribbins vefat ölüm haberi

Doctor Who dizisinde Wilfred Mott karakterine hayat veren Bernard Cribbins, 93 yaşında hayatını kaybetti. Her ne kadar ünlü bilimkurgu dizisiyle tanınsa da, Cribbins aktörlüğünün yanı sıra komedyen ve şarkıcı kimlikleriyle de tanınıyordu.

29 Aralık 1928 tarihinde Birleşik Krallık’ın Oldham kentinde doğan Bernard Cribbins, Carry on Jack, Carry on Columbus ve Alfred Hitchcock’un Frenzy’si de dahil olmak üzere çok sayıda filmde rol aldı. 1966 yapımı Daleks – Invasion Earth: 2150 A.D. adlı filmle Doctor Who evrenine girdi ve Doktor’un yoldaşı Tom Campbell’ı canlandırdı. 2007’de farklı bir karakter olan Wilfred Mott olarak dizinin yeni bölümleri için 41 yıl sonra evrene geri döndü. 2007’den 2010’a kadar Wilfred’i oynadı.

Cribbins, 1973 ve 75 yılları arasında The Wombles’ın anlatıcısı olarak bir nesil çocuk tarafından da hatırlanıyor. Dizi her ne kadar 2 yıl sürse de, daha sonra onlarca yıl boyunca televizyonlarda bölümleri tekrar tekrar verildi. Böylece kısa süreli programın çocuklar üzerindeki etkisi çok daha uzun sürdü. Oyuncu ayrıca 2003’te Coronation Street’in 11 bölümünde Wally Bannister olarak yer aldı.

Eski Doctor Who yapımcısı Russell T Davies, oyuncunun sette çektiği bir fotoğrafını yayınlayarak, “Onu tanıdığım için çok şanslıyım. Her şey için teşekkürler eski yoldaşım. Bir efsane dünyayı terk etti,” dedi.

Doctor Who Oyuncusu Bernard Cribbins, Britanya İmparatorluk Nişanı’na Layık Görüldü

Bernard Cribbins hayatını kaybetti Doctor Who

Oyuncunun 1956’da West End’de bulunan Sanat Tiyatrosu’ndaki A Comedy of Errors gösterisi ile başlayan tiyatro yolculuğu, Ulusal Tiyatro’daki Guys and Dolls’da ve çok sayıda pandomim gösterisindeki başrolü ile devam etti ve kariyeri boyunca defalarca sahnede rol aldı. 2011 yılında hizmetleri için OBE’ye (Britanya İmparatorluk Nişanı) layık görüldü.

A Midsummer Night’s Dream’in (Bir Yaz Gecesi Rüyası) BBC One uyarlamasında Cribbins ile birlikte rol alan aktör Elaine Page ise, aktörün ölümü üzerine şunları söyledi:

“Çok üzgünüm. Sevgili dostum Bernard Cribbins öldü. Anything Goes’da tanıştık ve 33 yılı aşkın bir süredir ’dostluğumuzu’ koruduk. Birçok yeteneği olan çok özel bir adam. Komik, kibar, gerçek, her zaman yüzünde bir gülümseme ve bir espri vardı. İyi adamlardan biri. Onu çok özleyeceğim. HUZUR İÇİNDE YATSIN.”

Wilfred Mott’un oyunculuğunu nasıl buluyordunuz? Aktörün yer aldığı hangi yapımları izlediniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Yuso4656 Yuso4656 dedi ki:

    Dizideki en sevdiğim karakterlerden biriydi. Üzüldüm.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Oppenheimer fragmanı - yeni christopher nolan filmi

Christopher Nolan’ın Atom Bombasının Mucidini Konu Alan Filmi “Oppenheimer”dan İlk Fragman

Memo Tembelçizer söyleşi

Memo Tembelçizer: “Sanatın Üzücü, Korkutucu, İğrendirici ve Utandırıcı Olması Gerekir”