in

David Tennant, “Doctor Who”ya 14. Doktor Olarak Geri Döndü: Ncuti Gatwa, Beklenenin Aksine 15. Doktor Olacak

Doctor Who dizisi 13. sezon finali yayınlandı. Jodie Whittaker role veda ederken David Tennant’ın 14. Doktor olarak açıklanması şaşkınlık yarattı.

doctor who 14 doktor david tennant - Ncuti Gatwa

Doctor Who dizisi 13. sezon finali The Power of the Doctor bölümü ile yayınlandı. BBC imzalı bilimkurgu ve drama yapımı, Jodie Whittaker’a veda ederken hayranlar 14. Doktor olarak Ncuti Gatwa’yı görmeyi bekliyordu. Ancak beklentilerin aksine, resmi sıralamada David Tennant’ın adının bir kez daha geçeceği açıklandı.

BBC‘nin uzun soluklu bilimkurgu dizisi, 13. sezon finali ile 13. Doktor karakterini canlandıran Jodie Whittaker‘a veda etti. 23 Ekim’de yayınlanan bölümle birlikte ikonik Doctor rolünün Ncuti Gatwa‘ya geçmesi; David Tennant‘ın da özel bölümlerde bu rolü yinelemesi bekleniyordu.

Tennant’ın dönüşü, yalnızca özel bölümleri kapsayacağı ve aktörün hâlihazırda 10. Doktor olarak tanındığı göz önüne alındığında, 14. Doktor için Gatwa ismine kesin gözüyle bakılıyordu.

13. sezon finali ile birlikte rolüne geri dönen Tennant’ın ardından, dizinin yapımcıları sıralamaya dair bu kafa karışıklığını gideren bir açıklama yaptı.

YouTube video

(13. Doktor’un rejenerasyon sahnesini YouTube’dan izlemek için tıklayın.)

Doctor Who Dizisinde 14. Doktor için Sürpriz Bir Tercih Yapıldı

Tennant ve Catherine Tate‘in, dizinin 60. yıldönümü için rollerini yeniden üstleneceği biliniyordu. BBC, Kasım 2023’te yayınlanacak olan üç özel bölümde ikilinin yeniden görüneceğini doğruladı.

BBC tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Önceden 10. Doktor olarak bilinen David Tennant, şimdi 14. Doktor olarak da biliniyor. Aklınız mı karıştı? Endişelenmeyin, onun da aklı biraz karışmış görünüyor.”

doctor who 14 doktor david tennant

Orijinal serisi 1963’ten 1989’a dek devam eden, modern serisi ise 2005’te başlayan yapım; bugüne dek birçok Doktor’a ev sahipliği yaptı.

Sayılarla numaralandırılan Doktor karakterleri, zaman zaman eski rollerine konuk olsalar da bu durum genel sıralamayı hiç değiştirmemişti. Ancak Tennant’ın üç bölümlük dönüşü, bu geleneği bozacak gibi görünüyor.

Sex Education dizisiyle yıldızı parlayan Ncuti Gatwa, 15. Doktor olarak özel bölümlerin ardından Tardis’in başına geçecek isim olacak.

Daha Fazla Sürpriz Yolda

Yeni sezonla birlikte baş yapımcı koltuğuna geri dönecek olan Russell T. Davies, sürpriz karara dair şunları kaydetti:

“David Tennant’ın ortaya çıkmasının bir sürpriz olduğunu düşünüyorsanız, daha yolda çok fazla sürprizimiz var demektir. Ncuti’nin 15. Doktor’una giden yol gizem, korku, robotlar, kuklalar, tehlike ve eğlenceyle dolu. Ve tüm bunlar harika Donna Noble’ın dönüşüyle nasıl bağlantılı? Nasıl, ne, neden? Sizlere tüm bunları tartışabilmeniz için bir yıl veriyoruz. Sonra ise kıyamet kopacak.”

doctor who 13 sezon

Özel bölümler için Heartstopper‘ın yıldızı Yasmin Finney, kadroya Rose olarak dahil oldu. Ayrıca Neil Patrick Harris tarafından canlandırılan gizemli bir yeni karakter de var.

Davies, Rose rolü tekrar belirdiğinde şunları kaydetmişti:

“Doctor Who’daki hayat giderek daha parlak hale geliyor. Başka bir Rose nasıl olabilir? Bunu 2023’te öğreneceksiniz. Ama Yasmin’i Doctor Who dizisine davet etmek büyük bir keyif. Dünyayı değiştiren yapımlardan olan Heartstopper’da hepimiz ona âşık olduk ve şimdi Yasmin, Whoniverse’i değiştirebilir.”

Tennant ise geri dönüşe dair şunları söyledi:

“Dizinin özünü korumayı başardık ve şimdi, herkesin sabırsızlıkla beklediği çok heyecan verici bir an var. Doktor Who hayatımda harika bir zamanı kapsıyor. Bu yüzden dizinin bir parçası olmak için o yolculuğa çıkmak ve onun bir anıya dönüştüğünü düşündüğüm günlere geri dönmek mutlak bir hediye oldu. ”

YouTube video

David Tennant ve Catherine Tate‘in yer alacağı 3 bölümlük 60. yıl özel macerası Kasım 2023’te yayınlanacak. Ardından 15. Doktor Ncuti Gatwa ile 14. sezon devam edecek.

Siz bu değişikliği nasıl yorumluyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Variety, Movie Web

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Lorien_archers Lorien_archers dedi ki:

  Ben de seriye tekrar başlarım o zaman. İnternetten izleyebileceğim platform veya site var mı tavsiye edebileceğiniz. 8. sezona kadar izlediğim 7 yıl önceki site şimdi kalmamıştır piyasada.

 2. Avatar for RosaSobel RosaSobel dedi ki:

  İçerigi okuyana kadar güzel güzel sevindim. Sonra da sadece 3 bölümlük özel bölümde 14. Doktor olacağını okudum. Sadece 3 bölüm. Eski sezonlari bir hatırlasam mı bile dediydim kendime. Hayal kırıklığı yaşıyorum şu an://

 3. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Ahhh öyle heyecanlandım ki anlatamam. Ama 3 bölüm görecek olmak çok üzdü. Önce 3 bölümü çekip yayınlasalar da gerisini sonra çekebiliriz deseler keşke. Belki izlenme sayısı fikirlerini değiştirmelerine neden olur. :frowning: Yine de 3 bölümü izleyeceğim. Sonra yine unutup gideceğim.

 4. Avatar for bookershock bookershock dedi ki:

  3 bölümde olsa yıllar sonra doctor who izleyeceğim için heyecanlandım. Diğer doktorlar hakkında bir bilgi var mı? 50. Yıl özel bölümdeki gibi diğer doktorlarda olsa çok iyi olur Capaldi’yi bir daha görmek isterim.

 5. Avatar for Tamarix Tamarix dedi ki:

  Yıllar sonra ben de Doctor Who izleyeceğim o zaman. Lise yıllarında açar izlerdik, çok severdim. Kaldığımız yerden devam edelim bakalım. :baris:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

1899 netflix dark fragman yeni

Dark’ın Yaratıcılarından Okyanus Ortasında Gizem ve Korku Dolu Macera Daveti: “1899”dan Yeni Fragman

steam dolar kuru

Steam, Önerilen Dolar Kurunu 1,8 TL’den 10 TL’ye Çıkarttı: Oyun Fiyatlarında Ciddi Artışlar Yaşanıyor