in ,

Doctor Who Sanal Gerçeklik Deneyimiyle Geliyor

Sanal gerçeklikle yoğrulmuş 10 dakikalık bir Doctor Who deneyimi yaşamaya ne dersiniz? O zaman lordumuzu özleyenler parmak kaldırsın!

Son sezonuyla ilgili birçok eleştiri alsa da, birçok hayran BBC’nin klasikleşmiş dizilerinden Doctor Who için yeni sezonu sabırsızlıkla bekliyor. İşte yeni sezon ne zaman gelecek diye düşünürken BBC’den harika bir sürpriz geldi. Bizzat 11. Doktor’a hayat veren ve ilk kadın doktor olma unvanını elinde bulunduran Jodie Whittakker’ın seslendirdiği sanal deneyimle yoğrulmuş 13 dakikalık bir animasyon yayınladı!

BBC’nin yaptığı açıklamaya göre göre, Doctor Who: The Runaway isimli bu kısa animasyon sizi Doctor Who’nun o harika dünyasına götürecek. Volta adında genç bir enerji topuyla çarpışmadan sonra TARDIS içinde uyanacaksınız. Zamana karşı süren bir yarışta, Doctor Who ile birlikte Volta’yı daha da tehlikeli hâle gelmeden önce ailesine ve gezegenine götürmeye çalışacağız. Tabii bu hiç de kolay olmayacak.

Fakat bugün gelen bir haber bizleri pek de mutlu etmeyecek. Çünkü yine kanalın yaptığı açıklamayla bu sanal gerçeklik deneyimini sunan ve ücretsiz olarak indirilebilen animasyona sadece İngiltere’den ulaşılabiliyor. Bu hizmet diğer ülkelere sonradan açılır mı bilmiyoruz fakat biz şimdilik oynayamayacağız gibi görünüyor.

Endgate’nin haberine göre 13 dakikalık animasyon film -daha önce de belirttiğimiz gibi ücretsiz olarak- Oculus Store ve Vive Port mağazalarından indirilebiliyor. Ve Oculus Rift veya HTC Vive sahibi olanlar da zaman yolcusunun macerasına bu aparatlarıyla birlikte dâhil olabiliyor. Ayrıca yine bu mağazalardan BBC VR uygulamasını indirip Doctor Who: The Runaway isimli maceranın 11 dakikalık 360 derece açıya sahip video animasyonuna da dahil olma fırsatı bulabiliyorlar.

Ülkemiz için şu an bu deneyimi yaşama şansımız yok. Zaten erişim açık olsa bile bahsettiğimiz aparatlar ülkemizde son kullanıcı bazında çok da yaygınlaşmadığı için pek bir işe yaramayacaktı. Ama yine de BBC’nin bu tarz uygulamalarla Doctor Who’ya verdiği önem sevindirici. Siz ne dersiniz?


* Doctor Who’da Bahsi Geçen Türkler

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

La Casa de Papel

La Casa de Papel 3. Kısım Fragmanı Bir Netflix Tören Alayıyla Duyuruldu

Stephen King

Stephen King Uyarlamalarında Sıra “Ejderhanın Gözleri”nde