in

Doctor Who’nun Kadına Dönüştüğü Ana Tanık Olun

On İkinci Doctor Peter Capaldi’nin dün gece yayınlanan özel bölümle yerini Jodie Whittaker’a bırakışını izleyin.

jodie whittaker doctor who

Ve On Üçüncü Doctor nihayet görücüye çıktı. Doctor Who’nun yeni rejenerasyonunun Jodie Whittaker tarafından canlandırılacağını bir süredir biliyorduk. Hatta kendisini kıyafetleriyle görme şansına erişmiş, ekip arkadaşlarını yakından tanıma fırsatı bile bulmuştuk. Sonunda kendisini de kanlı canlı olarak görebildik.

Dün gece yayınlanan Doctor Who: Twice Upon a Time adlı Noel Özel Bölümü Peter Capaldi‘nin Doctor Who olarak göründüğü son dakikalara sahne oldu. Ve tabii beklenen değişime de öyle. Rejenerasyon geçirmekte tereddüt eden yorgun Doctor, uzun bir monoloğun ardından bir kez daha o adımı atıyor ve yerini on üçüncü kez yeni bir vücuda bırakıyor. Ama bu kez işler farklı, çünkü bu ünlü televizyon dizisinin 50 yıldan daha uzun tarihi boyunca kahramanımızı ilk kez bir kadın olarak görüyoruz.

Sonra… sonra işler pek de iyi gitmiyor ve kendisini TARDIS’in dışında bulan kahramanımız yeni ve muhtemelen zorlu bir maceraya doğru (kelimenin tam anlamıyla) dalarken buluyor. Ama o önümüzdeki sezonun konusu.

On Üçüncü Doctor’un doğum anını ve Peter Capaldi’nin dizideki son dakikalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. İyi seyirler…

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

2 Yorum

Yorum Yap
  1. Doctor Who hayatımın rosetta taşı.

    Kadın olmasına sinirlenen, üzülen ve diziyi bırakanlar(her Doktor’da olduğu gibi) oldu ama ben sevindim. Bir Tennant olmayacak belki ama Jodie favorilerimden olabilir. (Her Doktor’a böyle yaklaşıyorum ama bir Tennant ‘ta olabilir) Hatta Jodie ilk anında bir düğmeye basar basmaz hemen TARDIS’den düşünce kadın olduğu için TARDIS’in onu attığını söyleyenler oldu. Seviniyorum çünkü gerçekten dizi kalitesini belli etti ve böyle bir işe önayak oldu.

    Whittaker’ın Doktoruyla ilgili Valeyard beklentim var. Aslen Savaş Doktoru ile birlikte Capaldi 13.Doktor olduğundan beklentim onaydı ama gerçekleşmedi. Şimdi Whittaker için bekliyorum. Üstelik bu Doktor’un cinsiyet değişimiyle de açıklanabilir. Sonuçta değişim yasalarına göre cinsiyet değişimi suç ve herhalde kafadan bu yasak konmuş olamaz. Muhtemelen bir olumsuzluğu var.

    Neyse konu Doctor Who olunca çok konuşuyorum değil mi? 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstasyon On Bir - İnceleme

İstasyon On Bir: Sadece Hayatta Kalmak Yeterli Değildir

Kral Arthur’un Sarayinda Connecticutli Bir Yankee ust

Kral Arthur’un Sarayında Connecticutlı Bir Yankee: Bilimin Batılla İmtihanı