in ,

Dublörün Dilemması Dizi Oluyor: Murat Menteş Romanı Uluslararası Yapımla Ekranlara Geliyor

Dublörün Dilemması dizi oluyor. Murat Menteş imzalı roman, uluslararası bir yapım ile ekranlara uyarlanmaya hazırlanıyor.

Dublörün Dilemması Dizi - Murat Menteş

Çağdaş Türk edebiyatının popüler yazarlarından birisi olan Murat Menteş’in ilk romanı Dublörün Dilemması dizi olmaya hazırlanıyor. Dizi, uluslararası bir ortak yapım olacak ve toplamda 8 bölüm sürecek.

Kolombiya’dan Fidelio Films adlı yapım şirketi, İspanya’dan Planeta ve Amor y Lujo, Türkiye’den ise Karlakum Film, yapım için ön hazırlıklara başladı.

İlk olarak 2005 yılında İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Dublörün Dilemması, Nuh Tufan adlı kimsesizler yurdunda büyümüş ve albino olduğu için toplum tarafından dışlanarak asla evlat edilmemiş bir karaktere odaklanıyor. Bir konservatuar öğrencisi olan Tufan, para kazanmak için çeşitli işlere bulaşıyor ve başına türlü belalar alıyor. “Aynı anda iki yerde birden olması gerekenlerin” araması gereken bir ajans ile “başkasının yerine geçmek” konusunu işleyen ve okuru yer altı dünyasına davet eden roman; zengin karakterleri ve tempolu anlatımıyla dikkat çekmişti.

Variety tarafından gerilim, kara komedi ve bilimkurgu türlerinde dahil edilen dizinin Mr. Robot ve La Casa de Papel benzeri bir havada olması bekleniyor. Romanın karmaşık yapısı ise sonraki sezonlar için bir fırsat olarak görülüyor.

Dublörün Dilemması Dizi Projesi Henüz Başlangıç Aşamasında

Kolombiyalı yapım şirketi Fidelio’nun yöneticisi Mauricio Leiva Cock, gelişmekte olan diğer ülkelerle tematik bir yakınlık bulduklarını ve bunu anlatıları birlikte geliştirmek için kullanabileceklerini ifade ediyor.

Leiva sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bize şu soruyu soruyor: Aynı hikâyeleri anlatmak varken bundan kaçınıp Latin Amerika için böyle bir riski nasıl alıyoruz? Bu hikâyeyi Avrupa ve Kuzey Amerika’da üretilen işlerdeki kaliteyle nasıl anlatabiliriz? Ana yolları atlayarak uluslararası bir iş birliği yapmayı seviyorum. Amerika veya Avrupa üzerinden Kolombiya’ya ulaşmam gerekmiyor, kendi köprülerimizi kurabiliriz.”

Dublörün Dilemması Dizi - Murat Menteş
Murat Menteş

Yurt dışında Double’s Dilema adıyla anılan dizinin yayınlanacağı platform, yayın tarihi ya da oyuncu kadrosu gibi detaylar ise henüz belli olmadı.

Dublörün Dilemması kitabı ülkemizde İletişim Yayınları, April Yayıncılık ve Alfa Kitap tarafından yayımlandı. Murat Menteş’in eserleri arasında Korkma Ben Varım, Ruhi Mücerret, Antika Titanik, Derde Deva Randevu ve Garanti Karantina bulunuyor.

Peki siz Dublörün Dilemması romanını okudunuz mu? Böyle uluslararası bir prodüksiyon ile diziye uyarlanmasına nasıl yaklaşıyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Artı: Amazon Türkiye’nin İlk Dizisi Yapay Zekâ Tarafından Yönetilecek

Kaynak: Variety

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Exxen - Acun Ilıcalı Dijital Yayın Platformu

Exxen: Acun Ilıcalı’nın Yeni Dijital Yayın Platformu Açılıyor

Horn of Gondor - Yüzüklerin Efendisi Hayran Filmi - İzle

Horn of Gondor: Yüzüklerin Efendisi’nin 500 Yıl Öncesini Anlatan Hayran Filmi | İZLE