Dünyalar Savaşı Dizisinden İlk Fragman Yayınlandı

H.G. Wells'in Dünyalar Savaşı (The War of the Worlds) adlı bilimkurgu romanı için hazırlanan BBC uyarlamasından ilk fragman geldi.

H.G. Wells’in en popüler bilimkurgu romanlarından birisi olan Dünyalar Savaşı (The War of the Worlds) dizi uyarlaması ufukta gözüktü. BBC tarafından televizyona uyarlanan yapımdan beklenen fragman geldi.

Bilimkurgunun önde gelen yazarlarından H.G. Wells tarafından kaleme alınan bu roman Marslı istilası altındaki Dünya’nın hayatta kalma hikâyesini konu alıyor. Wells’in daha önce 1953 yılında Byron Haskin, 2005’te ise Steven Spielberg tarafından sinemaya da uyarlanan kitabı, şimdi BBC dizisi oluyor.

1897 yılında yayımlanan kitap, 1938’de ünlü yönetmen Orson Welles tarafından radyoda için uyarlanan versiyonuyla halk arasında büyük panik yaratmıştı. İşte bu olaylı yapım bir kez daha farklı bir formatta karşımıza çıkıyor.

Önümüzdeki günlerde BBC ekranlarında yer alması beklenen mini dizi 3 bölümden oluşuyor. Kanal nihayet yapımdan kısa da olsa bir fragman paylaşarak hayranların merakını bir nebze olsun giderdi.

Dizi, Spielberg Uyarlamasına Göre Aslına Sadık Olacak

Senaryosunu Jonathan Strange & Mr Norrell adlı fantastik dizi uyarlamasından da hatırlayacağımız Peter Harness’ın yazdığı yapımın orijinal metne sadık kalması bekleniyor. Steven Spielberg’ün 2005 tarihli filminin aksine, yeni dizi Kral Edward dönemi İngiltere’sinde geçecek.

Dizinin yönetmeni Craig Viveiros, Dünyalar Savaşı’nın birçok defa uyarlandığını ancak hep modern zamanda geçen Amerikan yapımlarıyla karşı karşıya olduğumuzu söylüyor. Anlayacağınız bu yapım, metnin aslındaki gibi Londra’da geçecek ilk uyarlama olacak.

Başrollerini Rafe Spall (Black Mirror) ve Eleanor Tomlinson’ın (Poldark) paylaştığı yapımda Rupert Graves (Sherlock), Robert Carlyle (Trainspotting) ve Freya Allan gibi oyuncular da yer almakta.

Dünyalar Savaşı romanı dilimize en son İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri serisi kapsamında kazandırıldı.

* * *

* Terminator: Dark Fate’e Retro Fragman Geldi

GÖZ ATIN  Atiye 2. Sezon Fragmanı: The Gift Yeni Bölümleri ile Yakında Geliyor!
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Dünyalar Savaşı Dizisinden İlk Fragman Yayınlandı için 8 yorum

 1. alper dedi ki:

  Diğer uyarlamaları izlemedim ama mini dizi güzel olacak gibi.


 2. Agape dedi ki:

  Behh… Keşke farklı bir şey yapsalardı. Mesela bilinen bir formatla başlayıp -Dünyalar Savaşı gibi- Wells’in diğer kitaplarını da mini dizi haline getirselerdi daha hoş olurdu. Böylece Wells mini dizi külliyatı oluşurdu.


 3. Pardus dedi ki:

  Güzel görünüyor diyebilirim. Eski tarihte geçiyor olması iyi olabilir. Ayrıca tripodlar şipilbörg’ ün tripodlarından daha güzel görünüyor. :smiley:


 4. Ya da Wells Cinematic Universe yapabilirlerdi. Marslılardan kaçarken Görünmez adamın yardımıyla Dr Morue’nun adasına ulaşıp, Zaman Yolcusunun bin sene önce kazayla gelip öldüğü mezarı bulur, Marslılar öncesi zamana gidip dünyayı uyarabilirler.
  Gerçekten güzel senaryo çıkardı.


 5. Yeminlen, geçen günler, duyurulduğundan beridir diziden ses seda çıkmaması aklıma takılmıştı. Çok geçmeden teaser-trailer tadında haberi geldi. Diziyi doğru zamanda merak etmişim :smiley:

  Trailer iyi izlenimler bıraktı. Her ne kadar kitaptaki döneme sadık kalınsa da Dünyalar Savaşı uyarlamalarının vazgeçilmezi değişiklikler bu dizide de olacak. Örneğin, kitapta tripotlar düştükleri gibi ayaklanmıyor. Eh, bu her DS uyarlamasının ortak özelliği. Her uyarlama, ister istemez döneminin beklentilerine göre modern dokunuşlar barındırıyor.

  Şahsen, DS uyarlamalarında eksik/hatalı bulduğum şey, kitabın uzaylı istilası temasına takılıp, medeniyet eleştirisi ile sonundaki barışçıl mesajın yok sayılması. Bence, uzaylı istilası denilince akla ilk gelen DS, Wells’in en yanlış anlaşılan/yorumlanan kitabı.

  1953 uyarlaması, bariz biçimde, şeytani uzaylılar kutsal dünyalılara dehşet saçıyor, filmi. Ha, fim, çocukken izleye izleye bende özel bir yere sahiptir, o ayrı.

  Spielberg’in uyarlaması ayrıntılarıyla dikkat çekiciydi. Uzaylıların mal ile canı ayırt edebilen silahları, başkalarının kanıyla yükselmeye çalışan istilacı medeniyet, insanlık yok oluşun eşiğindeyken “adam köpeği ısırdı” kafasında habere meraklı gazeteci vb. ayrıntılarıyla dikkate değerdi. Ama bu filmde de kitabın "en güçlü medeniyetler bile beklenmeyen küçük şeyler karşısında hezimete uğrayabilir"e yorulabilinen sonu “…çünkü biz dünyalıyız, dünya da bizim.” söylemine bağlanmıştı.

  Bu dizide de kitabın özel ve güzel ayrıntılarındaki söylemler es geçilirse şaşıramam. Ama bir şekilde diziye dahil edilebilirse şaşırıp sevinirim. Tabii onu da düzgün yapmaları gerek.


Dünyalar Savaşı Dizisinden İlk Fragman Yayınlandı

H.G. Wells’in Dünyalar Savaşı (The War of the Worlds) adlı bilimkurgu romanı için hazırlanan BBC uyarlamasından ilk fragman geldi.

Başa dönün