in

Game of Thrones Hayranları İçin 8. Sezon Neden Bu Kadar Kötü İlerliyor?

Bir Reddit kullanıcısı, Game of Thrones dizisinin final sezonun neden bu kadar kötü devam ettiğiyle ilgili açıklamalar yaptı ve oldukça beğeni topladı.

Game of Thrones dizisi final sezonuyla karşımızda. Hatta finale son 2 bölüm kaldı. Fakat daha şimdiden serinin hayranları 8. sezonun en kötü sezon olduğu kanaatinde. Serinin kalitesinde göz kamaştırıcı bir düşüş olduğunu düşünen birçok sadık fan bulunuyor. Çok sayıda izleyici son sezonun bu şekilde devam ediyor olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşıyor. Bir Reddit kullanıcısı da sezonun neden kötü olduğuyla ilgili mantıklı açıklamalar getirmeye çalışmış.

Reddit kullanıcısı Chieftah’e göre Game of Thrones’un final sezonunun kalitedeki önemli ölçüde düşüşünün sayısız nedeni var. Bunlardan en önemlisi, asıl kaynak olarak aldıkları “Buz ve Ateşin Şarkısı” serisinin devam etmemesi. “Kış Rüzgarları”nın bir türlü çıkmaması ve George R.R. Martin’in bu konuda sıkışmış olması. Hatırlarsanız, Martin daha önce “Altıncı kitabı bitirmekte zorlanıyorum,” şeklinde bir açıklama da yapmıştı.

game of thrones

8. Sezon İçin Uyarlanacak Yeni Kitapların Olmaması

Dizi başladığında yapılan asıl plan Buz ve Ateşin Şarkısı serisi kitaplarını diziye uyarlamaktı. Kimse bu süreçte dizinin kitapları geride bırakacağını düşünemedi. Ayrıca ilk sezon yayınlandığında beşinci kitap da çıktığından herkes bu süreçte kalan iki kitabın da hayli hayli yetişeceğini ve dizinin kitaplara göre ilerleyeceğini tahmin ediyordu. David Benioff ve D.B. Weiss bu süreçten kendileri çıkmaya kalktılar. Martin’den seri sonunun nasıl biteceğini öğrenmiş olsalar da evdeki hesap çarşıya uymadı. Sevilen karakterlerle bunu yapabilmek pek kolay değildi.

Game of Thrones dizisinin bu başarısı düşüşe de katkıda bulunabilirdi. Gösteri büyüdükçe hikaye anlatımına daha çok öncelik verildi. Bazı karakterlere ayrılması gerekenden çok daha fazla süre verildi. Çünkü izleyiciler tarafından seviliyorlardı.

Bir diğeri neden de 8. sezonun diğer sezonlara nazaran çok daha farklı bir izleyici kitlesine hitap etmesiydi. İlk zamanlarda bu dizi daha çok fantastik türü sevenler veya kitabı okuyanlar tarafından takip ediliyordu. Bol efektli savaş sahneleri, tam olarak ismiyle uyumlu taht entrikaları, ejderhalar ve çıplaklık, nihayetinde gösteriyi izlemeye meyilli olan daha büyük bir kitleyi cezbetti. Bu nedenle, bu sahneler kısa sürede gerçek dünya inşasına ve gelişimine öncelik verildi. Ardından bu tarz şok edici sahnelere sahip olmayan bölümler, yeni gelen hayran kitlesini de tatmin etmedi ve bu da kötü eleştirilerle sonuçlandı.

Reddit üzerinden Chieftah’ın yaptığı buna benzer eleştirilere birçok kişi katılmış görünüyor. Peki ya siz ne dersiniz? 8. sezonun en kötü sezonlardan biri (hatta en kötüsü) olduğu görüşüne katılıyor musunuz? Sizce bunlardan başka eleştirilmesi gereken bir şeyler var mı? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* Game of Thrones Dizisinden 8 Şaşırtıcı Hata

* Game of Thrones 8. Sezon 4. Bölümdeki Buruk Veda Sahnesine Açıklama Geldi

* Starbucks Westeros’ta! Game of Thrones Kadrajda Unutulan Bardakla Alay Konusu Oldu

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

35 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Elend Elend dedi ki:

  Açık ara en kötü sezonu izliyoruz.

  Yapılan planlar kendi içlerinde çelişkili. Bir yerde verilen detay başka biryerde hiç yokmuş gibi davranılıyor.

  Çok fazla mantık hatası olan sahne var. Senaristler biz böyle yaptık diyerek oldu bittiye getiriyor. Arkasında ne mantık var ne akıl.

  Bu seriye yazık ettiler. İnsanların aklında bu sezondaki ve özellikle 3. Bölümdeki rezaletle kalacak dizi ve hikaye. Bunun tek çaresi yazarın bir an önce artık eserini tamamlaması.

 2. Avatar for eleutheiros eleutheiros dedi ki:

  Daha detaylı bir inceleme için sizi ekşisözlük yazarı bigboned’ın yazılarını takip edin. Seriye ve serinin ruhuna hakim biri, reddit’e gitmeye gerek yok.

  https://eksisozluk.com/entry/88990219
  https://eksisozluk.com/entry/89230597
  https://eksisozluk.com/entry/89520036
  https://eksisozluk.com/entry/89749991

  Eğer seriyi okuduysanız teorilerle de ilgili oldukça güzel ve toplanmış yazıları mevcut.

  Sezona geleceksek felaket derecede kötü bir sezon. Güzelim HBO dizisi, The CW’de yayınlanan ergen dizilerine döndü. Bize Game of Thrones’u sevdiren tam bir şey yoluna girecek derken yaşanan büyük felaketlerin ve iyi ve kötü karakterlerin değil, gri karakterlerin olduğu bir dünyaydı.

  Gece Kralı mevzusunu büyük ihtimal yan dizide çözüme kavuşturacaklar ama banane, ben yan diziyi izlemek zorunda mıyım? Bu dizide bana en azından kısaca amaçlarını ve nedenlerini göster, geçmişini ise yan dizi yap. Kitapta Bran, duvarın kuzeyine geçtiği yerde bitiyor. Ondan sonrası yok. Yeni kitabı bekleyeceğiz. O yüzden senaristler Bran’ın rolü ve akgezenler konusunda oldukça çuvalladı. Dizide Bran neden önemli gece kralı için anlayan yok.

  Diziyi 2011 senesi yazında arkadaşımın önerisi ile izlemiş sonra koşa koşa ilk kitabını almıştım. Bu kadar popülerleşmesi maalesef benim gibi kalite arayanları üzdü. Zira popülerleşme, genel izleyici kitlesini memnun etmeyi gerektiriyor ki hepimiz biliyoruz ki dizi sonu Jon Snow ve ekibi kazanacak. Oysa ki seriyi bize sevdiren Cersei’nin kazanma ihtimali olmasıydı. Dizi sonu Cersei kazanırsa gelir özür dilerim ama ölülerler savaş bölümünden sonra o ihtimal çok çok düşük.

  Şimdi yeni kitaptan da pek umudum yok. Bu popülerlik George Martin’in tarzınıda bozacağını düşünüyorum umarım yanılırım.

 3. Avatar for nymeria nymeria dedi ki:

  Dizinin kötü gidişatı için GRRM’in kitapları yazmamış olmasını öne sürmek çok saçma. Dizi yapımcıları zaten üçüncü dördüncü sezondan sonra kitaplardan kopmadı mı?
  Lady Stoneheart? Martell’lerin büyük planı ve Dorne? Nehir toprakları? Nymeria ve sürüsü? Victarion, Euron, duvarın ötesinde Mance, prenses Val?
  Hepsini görmezden gelmeyi, kolayca kesip atmayı tercih ettiler. E son iki kitap çıkmış olsa bile sen nasıl bağlayacaktın ki? Bağlayamadın işte.
  Dizinin nasıl biteceğini, karakterlerin sonunun nasıl olacağını biliyorlardı ama seriden tüm bu tarihi, önemli olayları, işlerine gelmeyen kısımları kesip atarak doğru düzgün ilerleyemediler o sona. Bence dizi GRRM’in sonuna sadık kalmamalıydı. Şimdi o sona doğru gidiyorlar fakat olan hiçbir şeye mantıklı bir açıklama getiremiyorlar.

 4. Avatar for Wind Wind dedi ki:

  Kitap ile bağlantıları tamamen koptuktan sonra diyalogların kalitesizleşmesi dizinin büyüsünü bozan ilk unsur oldu bence. Euron ve Tyrion’un “bel altı” şakaları bıkkınlık verdi artık. İlk 4 sezondaki Tyrion’un diyaloglarının yanına bile yaklaşan diyaloglar yok uzun zamandır.

  Coldhands, Lady Stone Heart, Victarion gibi karakterlere dizide yer verilmemesi ve bence daha da önemlisi kitapta yer alan hanelere bağlı lordları ve komutanları görmemiz diziyi olumsuz etkiledi. Lannister hanesinde çok önemli lordlar var ancak dizide yer almadılar.

  Kuzeyde bolca gizem var ancak bunlar yine dizide yer almadı, mesela Coldhans’in bran’i surun kuzeyine geçirirken kullandığı ağız şeklindeki ağaç, tamamen büyülü bir nesne hatta akgezenlere kurban sunulan bir sunaktı sanırım.

  Jon’un dirilmesi olayı bile tam olarak açıklanmadı bence, Jon yaşıyor mu yani kan dolaşımı var mı yoksa zombi olarak mı dirildi? Kitapta ölümden dönen bir karakter zombi olarak yaşıyordu ve kan dolaşımı yoktu yani cinsellik yaşaması ve çocuğunun olması mümkün değil. Sanırım Beric’di bu karakter.

  Dizi kitabın önüne geçtiğikten sonra adeta bir serbest düşüş yaşadı ve halen devam ediyor. Son sezon ne olacak diye izledim şimdiye kadar, daha kötü olabilir miydi? Pek sanmıyorum.

  Arya’nın bu kadar güçlü olması bile akla aykırı bir durum, yani koca diyar Arya’dan çok daha güçlü olan bir yüzsüz adam tutup night kingi öldürmeyi akıl edememiş ve koca sur yapmışlar. Zaten o ölürse hepsi ölür olayı 2. sınıf hollywood klişesi. Mantık hataları ve ucuzluklar saymakla bitmez.

  Tek tesellim GRR Martin kitaplarda bu tür ucuzluklara kaçmıyor ve devam kitaplarının diziden çok daha kaliteli olacağını düşünüyorum açıkcası.

  Bir de şunu ekleyim şu son sezonları gördükten sonra Zaman Çarkı’nın dizisi keşke çekmeseler diyorum.Güzelim eseri kim bilir nasıl mahvedecekler :confused:

 5. Avatar for Zack Zack dedi ki:

  Yarım kalan seri mi var?

  Yazarımız serisini tamamlamadan öldü mü?

  Serinin sonunu göremeyeceğinizden mi korkuyorsunuz?

  Arayın. İmdadınıza yetişecek.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

30 cevap daha var.

İlk Osmanlıca Bilimkurgu Eseri Nihayet Modern Türkçede

Lucifer

Lucifer Dizisinin 5. Sezonu Gelecek mi?