Game of Thrones’un Finali Daha Önce Görmediğiniz Büyüklükte Bir Savaşla Geliyor

Game of Thrones'un son sezonunu sabırsızlıkla bekleyeduralım, yapım daha şimdiden dizi sektörü tarihinde görülmemiş şeylere imza atarak heyecanımızı iyice körüklüyor.

Entertainment Weekly’nin herkesten sır gibi saklanan ödüllü dizinin finali hakkında yaptığı bir habere göre, Game of Thrones dizisi daha önce film ve dizilerde görmediğimiz kadar büyük bir savaş sahnesiyle bize veda edecek. Bu yazımızda büyük spoilerlar olmayacak ama yine de dizinin finali hakkında hiçbir şey duymak istemiyorsanız sizi şimdiden uyarıyoruz.

2019 yılı birçok büyük yapımının final yaptığı sene olarak akıllara kazınacak gibi gözüküyor. Bunların en önde gelenlerinden biri olan Game of Thrones’un son bölümüyle ilgili haberler de şimdiden gelmeye başladı. Entertainment Weekly’nin yaptığı habere göre altı bölümlük son sezonun ilk bölümü şöyle başlıyor:

“Sekizinci sezon Winterfell’de, dizinin pilot bölümüne oldukça benzeyen bir bölümle açılış yapıyor. Kral Robert’in geçit töreni yerine Daenerys ve ordusunun şehre girişini görüyoruz. Bunu ölüler ordusunun kaçınılmaz istilasına hazırlanan ve bazıları ilk kez karşılaşan, bazılarıysa kötü bir maziye sahip olan karakterlerin birbirleriyle heyecan verici ve gergin etkileşimleri takip ediyor.”

Bu büyük buluşmanın içerdiği bir başka detay ise son sezonda Lord Baelish tarafından iyice Jon’a karşı kışkırtılan Sansa’nın, Jon’un Daenerys Targaryen’e diz çökmesinden çok da memnun olmadığı yönünde.

Tabii ki bu sadece başlangıç. Hikâyenin devamı ise daha dizinin ilk bölümünden kurgulanmaya başlayan yaşam ile ölüm, Westeros’un tüm halkları ve Whitewalkers arasındaki savaşa yöneliyor. Bu savaş ‘bir film veya dizi için yapılan en uzun ve aralıksız savaş sahnesi’ olarak betimleniyor. Bütün bir bölümü kaplayacak bölümü “Battle of Bastards” bölümünün yönetmeni Miguel Sapochnik olacak.

Hatırlarsanız bir ay kadar önce savaş sahnelerine ait çekimlerin 2 ay sürdüğüne dair bazı söylentiler çıkmıştı. Ancak görünen o ki bu ibare çok hafif kalmış. Çünkü sadece Winterfell savaşının dış çekim sahneleri için bile 55 gece çekim yapılmış. Hatta Sapochnik’in stüdyo içinde haftalarca aynı sahnenin çekimine devam ettiği söyleniyor.

GÖZ ATIN  Game of Thrones Finalindeki Drogon ve Daenerys Gizemi Çözüldü

Ama tabii sadece tek bir savaştan oluşan bir bölüm oldukça duygusuz olurdu. Özellikle de son sezonda birçok kavuşma bekleyen izleyenler için… Bu yüzden çoğu karakterin hayatta kalma mücadelelerini anlatan ara sahneler de olacak. Basitçe söylemek gerekirse herkes aynı savaşta olacak ama herkesin savaş hikayesi farklı şekilde aktarılacak.

Her ne kadar kulağa dizi bu büyük savaşla sona erecekmiş gibi gelse durum bundan ibaret değil. Entertainment’in haberine göre savaştan sonra yaşananlara da konuk olacağız ve bu olaylar da en az savaş kadar ilgi çekici. Entertainment Weekly muhabirinin dedikleri de bunu kanıtlar nitelikte:

“Etrafıma baktığımda daha önce bu dizide hiç görmediğim bir incelikle inşa edilmiş bir set gördüm. Oyunculardan bazıları o anda rol yapıyordu ve onları izlerken hayrete kapıldım: Finalde hiç beklemediğim karakterler vardı. Önceki beş sezon boyunca Westeros’ta yaşananları parça parça birleştirmeye başladım ve dehşete düşmüş gibi görünmemeye çalıştım. Bu sahneyle ilgili söyleyebileceklerim şimdilik bunlarla sınırlı.”

Heyecanlandınız mı? Vallahi ne yalan söyleyeyim son iki sezonun vasat olduğunu düşünen ben bile heyecanlandım. 8 sezondur izlediğimiz karakterlerin hikayelerinin birbiriyle kesişmesi, birçok sorunun çözüme kavuşacak olması ve tabii ki son savaş oldukça heyecan verici. Siz de durumlar nasıl? Sizce üstüne bu kadar uğraşılmış sahneler bizi hayal kırıklığına mı uğratacak yoksa beklentilerimizi karşılayıp bizi mutluluk gözyaşları içinde mi bırakacak?

Etiketler:  
1994’te Erzurum’un soğuk bir kış gününde doğan, beyaz saçlarını ailesinden genetik yoluyla alan biri. Daha geçen seneye kadar dünyayı kurtarabileceğini sanan Çevre Mühendisi. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Denize ve denize yazılan bütün şiir, öykü ve hikayelere aşıktır. Bağımsız ve amatör olan bütün yapımlar onun için tutkudur. Onu her yerde ‘’Tavşan’’ diye bulabilirsiniz.

Game of Thrones’un Finali Daha Önce Görmediğiniz Büyüklükte Bir Savaşla Geliyor

Game of Thrones’un son sezonunu sabırsızlıkla bekleyeduralım, yapım daha şimdiden dizi sektörü tarihinde görülmemiş şeylere imza atarak heyecanımızı iyice körüklüyor.

Başa dönün