in

Game of Thrones Sonrası George R.R. Martin, Kitap ve Dizi Finali Üzerine Konuştu

Game of Thrones finaline ilişkin tartışmalar devam ederken George R.R. Martin dizi üzerine düşüncelerini anlatıp kitaplarının finalinden bahsetti.

Game of Thrones

Bildiğiniz gibi, televizyon tarihinin en fazla Emmy Ödülü kazanan dizisi Game of Thrones dizisinin sekizinci sezonu altıncı bölümü ile dizi finali yaparak ekranlara veda etti. Game of Thrones’un tahrip gücü yüksek finalinin ardından ortaya çıkan tartışma dalgaları tüm dünyaya olduğu gibi Kayıp Rıhtım sokaklarına da yayılmaya devam ediyor. Arzu ederseniz siz de forum sayfalarımıza uğrayarak bu tartışmaya katılabilir ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Son iki sezonunda beklentilere karşılık vermekte zorlanan ve eleştiri oklarının hedefi olan Game of Thrones’un kaynak materyali olan Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı George R.R. Martin, final bölümünün ardından kişisel blog sayfasında bir paylaşımda bulundu.

Dizide emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan Martin, David Benioff ve D. B. Weiss ikilisine de ayrı bir yer ayırmış. Dizi finaline ilişkin olumlu ya da olumsuz bir görüş bildirmekten kaçındığı anlaşılan Martin, bunun bir son olmadığının, aksine bir başlangıç olduğunun altını çizmiş.

Yapımcı olarak elinin altında HBO için beş, Hulu için iki ve History Channel için de bir tane yapım olduğunu, bunlar dışında farklı projelere de odaklandığını, kısa filmlerle uğraştığını ve hatta Japon menşeili bir oyun projesi üzerine çalıştığını belirtmiş. (Oyun projesinin Dark Souls yapımcısı From Software’ın bir oyunu olabileceği dillendiriliyor.)

Kitapların sonu, Game of Thrones dizi finali ile aynı mı olacak?

game of thrones drogon

Son olarak sevenlerinin sabırsızlıkla beklediği The Winds of Winter ve A Dream of Spring kitaplarından bahsetmeyi ihmal etmemiş Martin.

“Yazacağım son iki kitabın el yazısıyla 3 bin sayfadan fazla olmasını bekliyorum. Daha fazla sayfa, daha fazla sahne, daha fazla bölüm eklemem gerekirse ekleyeceğim.”

Yazım sürecinin devam ettiğini belirttiği kitaplarının dizi finali ile uyumu konusunda da açık kapı bırakmış. Benzerlikler olabileceği gibi, kitap ile dizinin farklılaştığı noktaların art arda gelerek bir kelebek etkisi yaratacağını ve dizi ile ayrışabileceğini sözlerine eklemiş.

Dizi boyunca hiç görmediğimiz pek çok karakter olduğunu eklerken dizide ölen ama kitapta yaşamaya devam eden isimlerin olduğundan da bahsediyor.

Kitap ve dizi benzerliği hakkında kurduğu tam cümle ise şu şekilde:

“Eh… Evet ve hayır. Ve evet. Ve hayır. Evet ve hayır. Ve evet…”

Anlaşılan o ki bizim tonton amca dizi finaline ilişkin pas vermezken, kendi hikâyesinin çok büyük olasılıkla farklı bir sona doğru evrileceğinin ilk sinyallerini vermek istiyor.

Kitap mı dizi mi, hangisi gerçek son olacak? George R.R. Martin bu soruyu aptalca buluyor.

“Ben yazarım, siz okursunuz, sonra da kendi kararınızı verirsiniz.”

Martin’in seriyi bitirme konusundaki isteğini takdir etmekten ve beklemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Kitapların Game of Thrones’un finalinde aradığını bulamayanların son umudu olacağı net bir şekilde ortada. İnsanlar bir kez daha hayal kırıklığı yaşamak istemiyorlar.

demir taht GOT

Bakalım Martin, Westeros’tan çıkacak yeni diziler kendini göstermeden kitapları bitirmeyi ve hikâyesini sonlandırmayı başarabilecek mi? Sizi bilmem ama benim umudum her geçen gün azalıyor.

Ufuk Yasin Yurtbil

Hikaye anlatıcısı, okur-yazar-inceler, sinemasever, birincilik ödüllü amatör bir öykü yazarı, hayatı dolu dolu yaşamaya hevesli, öğrenmeye aç bir ruh. Meslekten inşaat mühendisi, doğuştan hayalperest, bir tutam bilimkurgu/fantastik kurmaca.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Buyici Buyici dedi ki:

  Sık dişini toroman. Bitirebilirsin daha iyisini yazacaksın biliyorum.

 2. Avatar for Tobizume Tobizume dedi ki:

  Kitabı yazmaya ne gerek var yapımcı olmak varken. Kitap okumak zaten çağdışı bir şey.

 3. Avatar for Asude Asude dedi ki:

  Hadi be adam her gun açıklamalarını okumaktan sıkıldım artık bitir şu kitabi…tamam prequel dizilerle de ilgilen,sen gidince ne olduğunu gördük ama önce kitap…

 4. Avatar for Voldemort Voldemort dedi ki:

  Abla tam da bugün Hazal abla nerde acaba diyordum :smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

Game of Thrones

Game of Thrones Final Sezonunda Ölenler Sıralı Tam Listesi

batman ben affleck george clooney

George Clooney, Ben Affleck’i Batman Olmaması İçin Uyarmış