in ,

His Dark Materials 1. Sezonda Neler Yaşandı?

Philip Pullman’ın fantastik roman serisinden uyarlanan His Dark Materials 1. sezon finalini yaptı. Şimdiye dek neler oldu, gelecekte bizi neler bekliyor, birlikte göz atalım.

His Dark Materials detay inceleme

His Dark Materials (Karanlık Cevher) dizisinin ilk sezonunun son bölümü olan Betrayal, birçok savaş ve kayıpla sona erdi. Aynı zamanda, yeni bir dünyayla karşılaşacağımızı da anlamış olduk. Bu sezon, ilk kitap The Golden Compass’ın (Altın Pusula) tamamı ve ikinci kitap The Subtle Knife’ın (Keskin Bıçak) bir kısmında geçen olayları izledik. Will Parry’yi tanıdık ve onun yeni dünyaya adım atışına şahit olduk.

HBO ve BBC tarafından ortaklaşa yapılan dizi His Dark Materials, Philip Pullman’ın aynı isimli serisinden uyarlanıyor. Serinin ilk kitabı olan The Golden Compass karşımıza bir sinema filmi olarak da çıkmış, ancak devamını görememiştik. Dizinin, filme göre kitaba daha sadık olduğu söyleniyor. Ancak yine de kitaplardan farklı yönleri mevcut.

Bu noktadan sonrasında konuşacaklarımızın 8 bölümden oluşan ilk sezon için spoiler içerdiğini belirtmemiz gerekiyor.

İlk kitabı konu alan birinci sezon, aynı zamanda ikinci sezonun sinyallerini veriyor. İkinci sezonda Will ve Lyra’nın başka bir dünyada yollarının kesişmesini ve yeni bir büyülü eşya bulup Dust’ı avlama görevine katılmalarını izleyeceğiz.

His Dark Materials

Sezonun sondan bir önceki bölümü olan The Fight to The Death, Magisterium’un Lyra’yı aramakta olan Asriel ve Mrs. Coulter’e saldırmaya gidişini ve Lyra ile Roger’ın ayılar tarafından Asriel’in hapishanesine götürülüşünü konu alıyordu. Sezon finalindeyse büyük savaş sahnelerini, duygusal anları ve Lyra’nın sonunda babasıyla konuşmasını görüyoruz.

Lyra’nın artık eve gitmek istediği ve alethiometreyi Asriel’e vermek istediği açık. Asriel’in babası olduğunu düşünüyor. Duygusal anların ve Dust ile Magisterium hakkındaki konuşmaların ardından Roger’ı eve götürmek istediğini söylüyor.

Lord Asriel’in Planı ve Roger’ın Ölümü

His Dark Materials

Asriel’in Lyra’ya bahsettiği üzere, ilk bölümdeki fotogramları Dust’ın gökyüzünden geleceğini ve Kuzey Işıkları’nın ötesinde bir şehrin göründüğünü anlatıyor. Asıl isteği Dust’ın ne olduğunu anlamak ve onu yok etmek. Bunu yapmak içinse göğü deşip geçmeli ve onu diğer dünyalara kadar takip etmeli. Ancak bunun için yüksek miktarda enerjiye ihtiyacı var. Asriel de insanlarla şeytanlar arasındaki bağ kesildiğinde ortaya büyük bir enerjinin çıktığını biliyor. Bunu da dünyalar arasındaki geçişini sağlamak için kullanma niyetinde.

Lyra’yı kapıda gördüğünde paniklemesinin sebebi buydu. Kendi çocuğunu öldürmek istemiyordu. Fakat Roger’ı tuzağa düşürüp enerjiyi kullanmak için onu öldürebildiği için mutluydu. Bunu başardıktan sonra planlarından Mrs. Coulter’a da bahsetti. Magisterium’u yok edip bilginin baskı altında olmadığı bir dünya yaratmak istediğini anlattı. İnsanları özgür kılmak ve “yeni bir Cennet Cumhuriyeti” kurmak istiyor.. Mrs. Coulter’sa Lyra’yı bulmak istiyor. O gittiğinde Asriel, Magisterium’la savaşmak için kapıya yöneliyor.

Lyra Nereye Gidiyor?

His Dark Materials 3

Asriel ve Mrs. Coulter gittiğinde Lyra, Roger’ın cesediyle baş başa kalıyor. Dostunu kaybettiği için kahrolmuş durumdayken Pantalamion’la neler yapabileceklerine karar veriyorlar. Roger’ı eve götürmek istemiş olsa da Pan’la yola devam ediyor. Asriel’in Dust ve Authority’yi yok etme isteğini duydukları için onu durdurmaya gidiyorlar.

Hayatlarındaki çocuk kaçıran ve cinayet işleyen tüm yetişkinlerin Dust’ın kötü olduğunu söylediğine göre, onun aslında iyi olabileceğini düşünmeye başlıyorlar. Yollarının nereye çıkacağı henüz belli değil. Sezon finali, Lyra’nın gökteki pencereye adım atışıyla sona eriyor.

Magisterium’la Savaş Şimdi Başlıyor

His Dark Materials 4

Lyra, dünyasını geride bırakmış olsa da Magisterium’la olan savaşı bitmedi. Authority de Asriel’i yok etmek istiyor. Lyra’yı da hedef olarak görmeye devam ediyorlar. Ayrıca bu bölümde Magisterium’un yalnızca cübbeli ve havalı kişilerden oluşmadığını görmüş olduk.

Ayılarla Magisterium arasındaki savaşın akıbetinin gösterilmediğini de hatırlatalım. Bu savaşın bitmiş olma ihtimali mevcut. Asriel, Magisterium’a karşı dururken Lyra da Asriel’e karşı cephe almış durumda.

Will, Hangi Dünyaya Gidiyor?

His Dark Materials 5

Birçok şey Lyra’nın etrafında dönüyor olsa da Will’in önemini de göz ardı etmemek gerek. Will, sezon finalinden önceki bölümde Boreal’in hizmetkarlarından birini öldürmüştü. Evi basıldığında oradaki mektupları toplamaya çalışıyordu ve merdivenlerde onlardan biriyle karşılaşmıştı. Sezon finalindeyse polisten kaçıyordu. Saklanmak için bir parka girdi ve havada bir parıltı gördü. Bu parıltının, başka dünyalara açılan kapılardan biri olduğu biliniyor. Will’in gördüğü kapının, Boreal’in gördüğü kapıya benzediği noktasını da atlamamak gerek.

Sorular

Gerçekleşen heyecan dolu olaylar, akılda birçok soru bıraktı. Will, Lyra’nın dünyasına giderse sonrasında nasıl üçüncü bir dünyaya gidip Lyra’yla buluşacak? Asriel’in geçitlerle olan deneyi başarısız olursa ve o pencere yalnızca Cittagazze’e açılıyorsa Boreal oradan nasıl geçecek? Cittagazze’de yetişkinler yaşayamadığı için Boreal’in oradan geçmesi mümkün değil.

Tüm bu soruların nasıl çözüm bulacağı büyük merak konusu. Sizler ilk sezonu nasıl buldunuz? Dizi, 2007 tarihli film uyarlamasına göre daha mı iyi?

İkinci sezon heyecanla beklenirken düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* The Witcher İncelemesi: Romanlardan Diziye Epik Bir Hikâye

* His Dark Materials Fragman

Kaynak: Screen Rant

Peren Ercan

1995 Çanakkale doğumlu, hayali olan yazarlığın peşinden koşan bir üniversite mezunuyum. Üniversitede beş yılımı geçirdiğim Japonca Öğretmenliği bölümünün bana kattığı kültürel farkındalıkla beraber yeni diller öğrenmeye olan açlığım devam ediyor. Bazıları ödüllü olmak üzere kısa öykü ve roman çalışmalarım var. Büyülü gerçekçiliğin cazibesine yazdıkça kapıldım. O kadar kapıldım ki gerçek hayatta da büyüyü aramaya başladım.

1 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for nymeria nymeria dedi ki:

  Sezon finaline kadar her şey çok iyiydi fakat ne sezon finali ne Will’in olaylara apar topar dahil edilmesi hoşuma gitmedi. Duygu olarak eksikti bence, Costa’ların küçük çocuğunun ölümü bile Roger’ın ölümünden daha etkileyiciydi ki Roger’ın ölümünün sezonun en etkili olayı olması gerekirdi. Bir de Will’in tamamen tesadüf eseri geçidi bulmuş olması? Böyle bağlamaları çok tembelce geldi. Sevmedim.
  Onun dışında Lee, Serafina ve Iorek muhteşemdi. Ne var ki çok göremedik, özellikle Serafina’yı.
  Coulter en başarılı işlenmiş karakterdi bence onu da çok sevdim.
  Sezon finalindeki hadi abi bitiriyoruz toparlayalım ortalığı modu olmasa, sahneler bu kadar duygudan yoksun çekilmese 2019’un en keyifle izlediğim dizisi olabilirdi. Fakat çok sönük bir finali var. Buna rağmen yeni sezonu bekliyorum, şans verip izlemeye devam edeceğim.

  Not: Kitapları hiç okumadım, filmini de izlemedim. Tamamen düz seyirci gözüyle yorumluyorum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir Kadının Hayatından 24 Saat Alıntıları - Stefan Zweig

Bir Kadının Hayatından 24 Saat Kitabından Stefan Zweig’ın Gözlem Gücünü Gösteren 11 Alıntı

Lashana Lynch - James Bond

Lashana Lynch, Yeni James Bond Filmindeki 007 Rolünü Devralma İhtimalini Yorumladı