in

İngiliz Senarist: Chernobyl Dizisinde Neden Siyahi Oyuncu Yok?

İngiliz senaryo yazarı Karla Marie Sweet, HBO’nun yeni fenomen dizisi Chernobyl’de tek bir siyahi oyuncunun olmamasına tepki gösterdi. Kendisinin bu çıkışına eleştiriler de gecikmedi.

Chernobyl

Sovyetler Birliği’ndeki Çernobil tesisindeki patlamayı anlatan mini HBO dizisi Chernobyl bugünlerde oldukça popüler. Game of Thrones’un büyük bir kullanıcı kitlesi tarafından hayal kırıklığı olarak görülen finaliyle birlikte yeni arayışlara giren izleyiciler, yine aynı kanalın hazırladığı bu diziye oldukça olumlu yaklaştılar.

Tabii popülerliğiyle birlikte diziye gelen eleştiri dozajı da farklı yerlere doğru kayıyor. Bunlardan birisi de İngiliz dizi senaristi Karla Marie Sweet.

IMDB tarihindeki en yüksek puanı alan TV dizisi Chernobyl’i değerlendiren Sweet, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Chernobyl

“Tüm kahramanların gerçekte beyaz olduğunu anlıyorum, ama aynı zamanda Ukrayna aksanıyla konuşuyorlardı, oysa dizideki oyuncular İngiliz aksanıyla konuşuyor. Eğer buna göz yumuyorsak, neden siyahi oyuncu oynatamıyoruz?”

Yapımcıların bu davranışından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren senarist, yapımcıları ‘siyahi insanlar yokmuş’ gibi davranmakla suçladı.

Tahmin edeceğiniz üzere genç senaristin bu yersiz paylaşımı sosyal medyada hararetli tartışmalara yol açtı.

Senaristin takipçilerden biri, “Aman tanrım! SSCB’de mi? Ciddi misin?” diye karşılık verirken bir diğeri de “Tarih hoşgörülü değil,” diye belirtti.

Bir kullanıcı da senaristin twit’ine karşılık şu cevabı verdi:
“Bu mesaj dizisinin ekran görüntüsünü kopyalacağım, çünkü böyle bir saçmalığın paylaşılabileceğine kimse inanmayacak.”
Peki ya siz bu tarz bir çıkışa ne düşünüyorsunuz? Sizce senaristin kastığı duyar gereksiz bir tepki miydi yoksa gerçekten de Chernobyl  dizisinde bilinçli olarak tercih edilmiş bir durum muydu? Yorumlarınızı forumlarımızda bizlerle paylaşmayı unutmayın!
Kaynak: Sputniknews

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

32 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Tobizume Tobizume dedi ki:

  İyice kafayı yemiş bunlar. Bunun bir ileri versiyonu neden siyahi Nazi üyesi yok, neden Ku Klux Klan’ın siyahi üyesi yok gibi sorular olacaktır.

 2. Avatar for Leingrad Leingrad dedi ki:

  Siyahilere yıllar boyunca her türlü zulmü yapan, eşya gibi alıp satan, hayvandan bile daha değerisiz gören ırkçılar ile siyahilere yapılan bu insanlık ayıbını kendi çıkarları için kullanan, bunun üzerinden pirim ve reklam yapma peşinde koşan embesil “social justice warrior”lar arasında hiçbir fark yok.

  Irkçılardan ne kadar tiksiniyorsam bahsi geçen tweet’in sahibi olan insan artıklarındanda aynı oranda tiksiniyorum.

 3. Avatar for rann rann dedi ki:

  Çoğu tarihi filmde siyahi ve çekik gözlü aslında o dönemin şartlarında orada olmaması gereken figüranları görünce o yapımdan soğuyorum. Bu düşüncenin beni ırkçı yapmadığına inaniyorum. Oscar ödüllerinde de karşımıza çıktığı gibi belli bir kotanın altında izleyici ile buluşmayınca siyahiler bunu ırkcılık olarak görüp inanılmaz bir dayatmaya gidiyorlar. Oysa bir kore ve japon dizisinde ne kadar avrupalı oyuncu görmek saçmaysa, “neden imparatorluk döneminde beyaz oyuncu oynatmiyorsunuz” denilemeyecekse, dönemin şartlarına uygun olmayan bir rolde elbette zorlamayla, günah çıkartilıyormuş gibi o role uygun olmayan oyuncu oynatmak yersiz geliyor.
  Bugun batı ülkeleri asyayı kana buluyor ve yeni nesil bir haçlı savaşı izliyoruz. Bati hedefine ulaştığında ve akıttığı kanların diyetini ödemek içinde bu politikayı izleyip savaştan kaçıp kendisine sığınan savaş mağdurlarinada eminim aynı yolu izleyip şirin görünmeye çalişacak.

 4. Avatar for okanakinci okanakinci dedi ki:

  Eskiden ırkçılığa karşı olmak, cinsiyetçiliğe karşı olmak gibi şeylerin gerçekten anlamı vardı. Şimdiyse içini boşalttılar.

  Eskiden ırkçılığa karşı olmak deyince siyahların öldürülmesine, sömürülmesine, aşağılanmasına karşı olmak gelirdi. İstedikleri okula gitme, istedikleri işi yapma, istedikleri gibi siyaset yapma hakkının savunulması anlamına gelirdi. Şimdiyse içini boşalttılar. Siyahların bulunmadığı Sovyetler Birliği’nde ya da Antik Yunan’da geçen dizilerde siyah aramak oldu.

  Eskiden cinsiyetçiliğe karşı olmanın anlamı, kadınların seçme ve seçilme hakkını, eğitim alma hakkını, çalışabilme hakkını savunmaktı. Taciz, tecavüz ve her türlü şiddetin durmasını istemekti. Şimdiyse içini boşalttılar. Eşitlik anlayışı TV dizilerinde kadın ve erkek diyaloglarını 50-50 oranına getirmeye çalışmak, Julian Assange gibi muhalif gazetecileri hiçbir inandırıcılığı olmayan tecavüz iddialarıyla susturmaya çalışmak, taciz ve tecavüz davalarında hukukun en temel ilkelerinden olan masumiyet karinesini yok etmeye çalışmak oldu.

  Bunun gibi bir sürü örnek verilebilir. Fakat 20. yüzyılda ezilen bir kimliğin ilerici mücadelesi olan şey, 21. yüzyılda boş beleş taleplerle mücadelenin içinin boşaltılması oldu, toplumu bölme çalışmasına dönüştü ve hepsinden önemlisi emperyalist savaşlara “insani” gerekçelerle çanak tutmaya dönüştü. Hatta ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin tersten yapıldığını görüyoruz. Bütün beyazlar ırkçıdır, siyah düşmanıdır, pisliktir. Bütün erkekler kadın düşmanıdır, tecavüzcüdür. Bunu diyenler de var ve en uç örneğini oluşturuyor.

  Sonuç olarak karşımıza böyle absürt şeyler çıkıyor. Neredeyse ve belki de hiç siyahın bulunmadığı dönemin Ukrayna’sında geçen bir dizide neden siyah karakter yok diye saçmalıyorlar. Neredeyse, belki de hiç siyahın bulunmadığı Antik Yunan’da geçen Truva adlı dizide Aşil’i siyah bir adam oynuyor. BBC bugün Game of Thrones’taki diyalogların miktarını ölçüp, dizinin nasıl bir dünyayı anlattığını görmezden gelip buradan bir cinsiyetçilik çıkarmaya çalışıyor.

  Ciddiye almayınız, gülünüz geçiniz.

 5. Avatar for pcd pcd dedi ki:

  Ben buradaki olayla Taylor Swift’in cevabının nasıl aynı kefeye konduğunu anlamadım. Gerçekten de bir erkeğe ailesi dışında biri tarafından “Baba olmayı düşünüyor musun?” diye sorulduğunu kaç kez duydunuz? Toplum kadından annelik beklediği kadar erkekten babalık beklemez; çünkü hem yaş problemi yoktur, hem de kadınların aksine erkeklerin asli ve kutsal görevinin ebeveynlik olduğu düşünülmez. Biri kalkıp da erkek hapishanesini anlatan bir filmde “Neden kadın yok?” deseydi o zaman aynı örnek olurdu.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

27 cevap daha var.

Çizgi Romanlarda Bahsi Geçen Seri Katiller

Alien

Ridley Scott’tan Yeni Alien Projeleri Hakkında Açıklamalar Geldi