in

Kara Kule Serisi Televizyona da Uyarlanıyor

Stephen King’in doğum günü şerefine yapılan açıklamayla öğrendik ki serinin dördüncü kitabı Büyücü ve Cam Küre bir televizyon dizisi olarak karşımıza çıkacak.

Kara Kule Serisi Televizyon

Stephen King’in magnum opusu Kara Kule’nin sinemaya uyarlandığını uzun zamandır biliyoruz. Idris Elba’yı silahşör, Matthew McConaughey’i ise siyahlı adam olarak izleyeceğimiz filmin yönetmenlik koltuğunda Nikolaj Arcel var ve film 17 Şubat 2017’de de sinemalara gelecek.

Film projesi ortaya çıktığından beri konuşulan bir yan proje daha vardı: hikayenin bir kısmını daha rahat anlatabilecek bir televizyon dizisi yapmak. Ancak sinema uyarlaması için yapılan tartışmalı tercihler sosyal medyada bazı okurlardan tepki görünce olası devam filmleri ya da televizyon dizisinden kesin bir haber alamamıştık, ta ki bugüne kadar.

Bugün 69. yaş gününü kutlayan Stephen King’e bir doğum günü hediyesi de sinema filminin senaristi ve yapımcılarından Akiva Goldsman ile yapım şirketi MRC’den geldi. Entertainment Weekly’e yapılan açıklamaya göre serinin dördüncü kitabı Büyücü ve Cam Küre’nin dizi uyarlaması için çalışmalara başlanmış.

Filmin yapımcılığını ve dağıtımcılığını üstlenen MRC ile Sony, dizinin de ilk sezonunu finanse edecekler. Senaryonun durumuna göre sezonun 10-13 bölüm civarında olması ve çekimlere de önümüzdeki sene başlanması planlanıyor. Henüz diziyi yayınlayacak bir platform ile anlaşılamasa da dizi 2018’de ekranlarda olacak.

Hikayenin karanlık yapısını göz önünde bulundurursak dizinin HBO gibi kablolu bir kanalda ya da bir dijital yayın platformunda yayınlanması daha olası görünüyor. Netflix’te yayınlanan House of Cards’ı da MRC’nin yaptığını düşünürsek bu proje için en büyük aday Netflix demek yanlış olmaz.

Büyücü ve Cam Küre serinin diğer kitaplarından çok daha öncesini, Roland’ın gençliğini anlatıyordu. Filmde Roland’ı canlandıran Idris Elba ile Jake Chambers’i canlandıran Tom Taylor’ı da dizide göreceğiz ancak dizinin başrollerinde genç Roland, arkadaşları Alain Johns ve Cuthbert Allgood ile Roland’ın ilk -ve belki de tek- aşkı Susan Delgado yer alacak. Bu karakterler için henüz bir oyuncu seçimi yapılmış değil. Ayrıca siyahlı adam Matthew McConaughey’in durumu da belirsiz. Karakterin dizi de olacağı kesin ancak bu rolde başka bir aktörü de görebiliriz.

Dizinin yapımcılığını ise filmde olduğu gibi Akiva Goldsman, Jeff Pinkner ve Imagine Entertainments’tan Ron Howard ile Brian Grazer yapacak. Filmin senaryosunu yazan Anders Thomas Jensen ile yönetmen Nikolaj Arcel diziyi de kaleme alacaklar ve aynı zamanda yapımcı ekibine de dahiller. Tüm bunların yanı sıra bir de ‘showrunner’ (yürütücü) ile anlaşılacak.

Akiva Goldsman diziyle ilgili şunları söylüyor:

“Filmde Roland büyük bir kaybın acısını çekiyor, bir karakterin sahip olabileceği en yoğun, en kişisel kalp kırıklığı. Eğer film onun umuda olan final yolculuğunu anlatıyorsa dizi de bu umudun kaybını anlatacak.”

Yine Goldsman’ın dediğine göre filmin aksine dizi uyarlandığı kitaba çok daha sadık kalacak. Tabi dizinin tutması ve devam etmesi ihtimali de düşünülmüş. Böyle bir durumda dizi kitapların dışına çıkacak ve Roland’ın Büyücü ve Cam Küre’den sonraki maceralarını konu alan çizgi romanlar esas alınarak hikaye devam ettirilecek. Yani Roland’ın hayatında büyük önemi olan Jericho Tepesi Savaşı gibi olayları da izleyebileceğiz.

MRC King’in doğum günü için bir de harita yayınlamış. Büyücü ve Cam Küre’deki olayların yaşandığı Mejis bölgesine ait haritanın üzerinde Genç Roland’a öğretmeni Cortland Andrus’un söylediği bir söz var:

“İzin ver de kelam ve efsane senin önünden gitsin.”

dark-tower-tv-image

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for zehir zehir dedi ki:

  Ben bu haberi yazalı neredeyse 4 sene olmuş. Peki o sürede neler oldu bir bakalım:

  Projeye haberde öngördüğüm gibi Netflix tarafından değil de Amazon tarafından sahip çıkıldı. Sevgili silahşörümüz Roland Deschain’i oynaması için de Sam Strike ile anlaşıldı. Game of Thrones’un Bronn’u Jerome Flynn ve Guardians of the Galaxy’nin Yondu’su Michael Brooker ekibe katılan diğer önemli isimler oldu. Pilot bölümün yönetmenliği için ise The Life and Death of Peter Sellers ile bir adet Emmy kazanıp Cannes’a da aday olan Stephen Hopkins ile el sıkışıldı.

  Tabi sonrasında film uyarlamasının elde ettiği muazzam başarının (!) ardından dizi projesi Amazon tarafından rafa kaldırıldı; umarım serinin hakları aklı başında, ne yaptığını bilen, Kara Kule’yi gerçekten okumuş ve seven insanların eline geçmeden de o raftan inmez.

 2. Avatar for anon6571210 anon6571210 dedi ki:

  Film fena değildi ama kitap serisini okuyan arkadaşım filmi hem izlemek istemedi (seriyi daha bitiremediği için) hem de fragmana bakarak “her şeyi karıştırmışlar birbirine, olmamış bu” dediğini hatırlıyorum. Arkadaşın yalancısıyım. :grin:

 3. Avatar for gozdenur19 gozdenur19 dedi ki:

  Bana göre filmi büyük bir hayal kırıklığıydı. İçinde “Kara Kule” olması koşarak gitmem için yeterliydi ve hatta beklentimi yerlerde tutarak izledim. Yine de bu kadar başarısız bir uyarlama beklemiyordum. Dizinin iptal edilmesine bir yönden üzülsem de bir yandan da sevindim. Filme bir kaç saat ayırıp sonra üzülüp yoluna devam ediyorsun ama dizi öyle değil ki. Her hafta acı çekebilirsin gördüklerin karşısında :roll_eyes:

 4. Avatar for Montana Montana dedi ki:

  Film, kitap serisine göre kötünün kötüsüydü. Zaten 8 kitaplık bir seriyi ortalama 1.5-2 saate sığdıramazsınız. Karakterlerin hiçbiri filmde yok, oluşturulan evren filme yansıtılmamış, hikaye o kadar yarım yamalak işlenmiş ki bu seriyi okuyanların filmi sevmemesi gayet normal ama kitaplarını okumamış bir kişi için film iyi gelebilir.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

ball lightning cover

Çinli Bilimkurgu Ustası Cixin Liu’dan Yeni Kitap Yolda

oryantalizm

Vathek: Oryantal Rüyanın Ortasına Doğan Kabus