in

Lost 3. Sezon ile Final Yapabilirdi: Yıllar Sonra Gelen İtiraf

Lost 3. sezon ile final yapabilirdi. Dizinin ortak yapımcısı, kanalın en az 10 sezon istediğine değinerek yapımın olası kaderi hakkında konuştu.

Lost Dizisi Liste
- Reklam -
- Reklam -

Lost ortak yaratıcılarından Damon Lindelof, kendisinin ve kanal sahiplerinin dizinin ne zaman sona ermesi gerektiği konusunda çok farklı fikirlere sahip olduklarını açıkladı. Lost dizisinin finalinden bu yana geçen 10 yıl boyunca, yaratıcı Damon Lindelof ve ABC’nin gösteri için çok farklı niyetleri olduğu ortaya çıktı. Lost 3. sezon ile final yapmak istiyordu!

2004 yılında ilk sezonuyla ABC’de ekranlara gelmesinden bu yana bir külte dönüşen ve dönemin en popüler dizisi haline gelen Lost, 6 sezon boyunca hayranları ekranlara kilitledi. Dünya çapında bir üne kavuşan ve sayısız teorilerin üretildiği dizi özellikle 10 yıl önce yayınlanan final sezonuyla çok fazla olumsuz eleştiri aldı. Buna rağmen dizinin ilk sezonları birçok hayran için en iyi yapımlar arasındaki yerini korumaya devam ediyor.

Doğaüstü ve bilimkurgu öğelerini geleneksel drama ile harmanlayan yapım, başrolünde Matthew Fox’un Jack Shephard olarak yer aldığı, uçak kazasından sonra gizemli bir adada gözleri açan bazı yolcuların maceralarını konu alıyordu. Issız bir adaya bağlı olan topluluk ilk önce kaynak eksikliği ve iç çatışmalar gibi unsurlarla mücadele etti. Zamanla The Others (Diğerleri) olarak bilinen gizemli ve düşmanca bir grup, daha büyük bir tehdit ortaya çıktı. Tüm bunlarla birlikte hayatta kalanlar, şekil değiştiren bir yaratık, adaya hak iddia etmeye istekli dış kesimler ve yeni çevrelerine nüfuz eden çeşitli gizemlerle uğraşmak zorunda kaldılar.

- Reklam -

lost dizisi

Dizide Matthew Fox’la birlikte ayrıca John Locke rolünde Terry O’Quinn, Kate Austen rolünde Evangeline Lilly, Sawyer rolünde Josh Holloway ve Sayid Jarrah rolünde Naveen Andrews rol aldı. Tüm bu isimler ve oyuncu kadrosunun geri kalanı 6 sezon boyunca onları küresel olarak tanınan yıldızlara dönüştürdü. Altı sezon sonunda toplam 121 bölüm yayınlandı ve 2010’da yapım sona erdi.

Damon Lindelof: “Kanal, Lost 3. Sezon Bir Yana Yapımın 10 Sezon Sürmesini İstiyordu”

Collider ile konuşan dizinin ortak yaratıcılarından Lindelof, Lost’un çok daha erken bitebileceğini söyledi. Lindelof’a göre, o ve ekibin geri kalanı dizinin pilot bölümü kadar erken bir bitiş noktası hakkında konuşuyorlardı. Genel konsepti ve flashback odaklı bir hikâye anlatımının bir yerde sonlanması gerektiğinin zaten farkındaydılar. Gizemleri cevaplamak ve yenilerini kurmak arasında bir denge planı olsa da, Lindelof bu cephede başarısız olduklarını itiraf etti. Ardından gelen birçok sorunun yığılmaya başlaması da da erken bir son arzusuna katkıda bulundu.

“Tüm bu zorlayıcı gizemler vardı ve biz de, ‘Bazılarını birinci sezonun, bazılarını da ikinci sezonun sonuna kadar cevaplamak istiyoruz. Gösteriyi de üçüncü sezonun sonunda bitirmek istiyoruz,’ dedik. Bunu duymadılar bile. Şöyle bir tepki verdiler: ‘İnsanların izlemek istediği bir dizi yapmanın ne kadar zor olduğunu anlıyor musunuz? Ve insanlar gösteriyi seviyor, değil mi? Öyleyse neden bitirelim ki? İzleyicisi olan bir yapımı bitiremezsiniz.'”

- Reklam -
Damon Lindelof
Damon Lindelof

Söz konusu ABC ile yaşanan tartışmanın ardından Lindelof, kendisi ve diğer yapımcı Carlton Cuse’un 3. sezonun sonunda ayrılmasını ve diğerlerinin dizginleri almasına izin vermeyi planladığını söyledi. Ancak yeni bir anlaşmaya rağmen, ABC hâlâ Lindelof’un gözünde şovun uzun ömürlülüğü hakkında tuhaf bir fikre sahipti:

“Görünüşte, ‘Diziyi bitirmene izin vermeyi kabul ettik,’ der gibiydiler… Steve McPherson’a (ABC Başkanı) dedim ki, ‘Teşekkür ederim. Dizi için en iyisi de bu.’ Ancak o, ‘Biz 10 sezon olarak düşünüyoruz,’ diye cevap verdi. Dikkat edin, daha 3. sezonun yarısındayız. Yani öyleyse bir anda sezon 10’a ulaşacağımızı nasıl düşünüyorsunuz? Bu gerçekten diziyi bitirmelerine izin vermediklerini söylemekle aynı anlama geliyor. Sonuçta kaç dizi 10 sezona devam ediyor ki?”

Lindelof daha sonra pazarlık yapmak adına, 4 sezon olabileceğini söyledi. Kanal da 9 sezona inebileceklerini belirtti. Yapılan sıkı bir pazarlığın ardından sonunda 6 sezon için uzlaşıldı.

Lost 3. Sezon Final Devam Bölümleri

Aslında Lindelof’un Collider ile yaptığı bu röportaj bile dizinin neden kötü bir sonla final verdiğini anlatıyor gibi. Siz ne dersiniz? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı ve kendi teorilerinizi paylaşabilirsiniz.


* Brave New World Dizisi Yayın Tarihi ve Fragman

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

    Saçmalık. Bak Disney’in Esrarengiz kasabasına, hayranları yalvardılar resmen bitmesin diye ama adam iki sezonda bitirdi. Ya da dark mesela, üç sezondan uzun da sürebilirdi ama adamlar tadında bırakabildiler.
    Allah aşkına üçüncü sezonda bitmeyeceğini anlayınca finali üç sene hiç mi planlamadınız yahu :rofl: Bir sürü laf sıralardım burada ama dizi hala izleyemeyenler vardır belki diye spoiler veresim yok.

    Şimdi olsa gecenin dördünde kalkıp torrent indirmemi söyleseler herhangi bir dizi için, hayatta yapmam. Lost için asla yapmam.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Midsommar Film Kitap Çizim Ritüel

Midsommar Filmi Ritüel Çizimleri ile Kitap Oldu

Spotify Erişim Engeli Rtük

MUBI ve Cine5 Dahil 5 Yayıncıya RTÜK İhtarı: Lisans Alınmazsa Erişim Engeli Geliyor