in

Moon Knight’ta Geçen ‘Ermeni Soykırımı’ İfadesinin Ardından Türk Kullanıcılar Yapıma 1 Puan Vermeye Başladı

Moon Knight dizisinin ilk bölümünde yer alan ‘Ermeni Soykırımı’ ifadesinin ardından, Türk kullanıcılar yapıma IMDb üzerinden 1 puan vererek tepki gösterdi.

Moon Knight 'Ermeni Soykırımı' İfadesinin Ardından Tepki Çekti

Moon Knight dizisi ilk bölümü ile sosyal medyada tepki çekti. Marvel’ın yeni Disney+ yapımında geçen Ermeni Soykırımı ifadesinin ardından bazı Türk izleyiciler yapıma IMDb’de 1 puan vermeye başladı.

Marvel Sinematik Evreni’nin dördüncü aşama yapımlarından biri olan Moon Knight, ilk bölümü ile Disney+’taki yerini aldı. Başrolünde Oscar Isaac’in yer aldığı yeni macera, Marvel’ın ikonik bir çizgi roman karakterini daha live-action evrene aktarıyor. Yayınlanması hayranlar tarafından uzun bir süredir beklenen yapımda Isaac dışında ayrıca Emily VanCamp (Sharon Carter), Ethan Hawke (Randall Spector), Gaspard Ulliel (Anton Mogart) ve May Calamawy gibi isimler de yer alıyor. Jeremy Slater’ın başında bulunduğu dizinin ilk bölümünü ise Mohamed Diab yönetiyor.

Dizinin yayınlanan ilk bölümü ise Türk izleyiciler tarafından eleştiriyle karşılandı. Bölümün 35. dakikasında Ethan Hawke’ın canlandırdığı Randall Spector karakteri şu repliği kullanıyor:

“Ammit özgür olsaydı Hitler’in sebep olduğu yıkıma engel olabilirdi. Roma İmparatorluğu’na, Ermeni Soykırımı’na, Pol Pot’a.”

Söz konusu ifadeler sosyal medyada Türk izleyiciler tarafından tepkiyle karşılandı. Ekşi Sözlük’te açılan “moon knight’a imdb’de 1 veriyoruz kampanyası” ile IMDb’ye üye olan Türk kullanıcılar, yapıma 1 ile 3 arasında düşük puanlar verdiler ve yapımı sert şekilde eleştirdiler. Genel olarak siyasetten ve politik yalanlardan uzak durulması gerektiği belirtilen yorumlarda, Ermeni Soykırımı’nın gerçek olmadığına ve bölümün tamamen politik bir dil içerdiğine de değindiler.

Moon Knight Dizisindeki ‘Ermeni Soykırımı’ İfadesinin Ardından Gelen Tepkiler

Moon Knight ’Ermeni Soykırımı’ İfadesinin Ardından Tepki Çekti

İşte IMDb üzerinden yapılan yorumlardan bazıları:

Siyasetten uzak durun!

Tek amacınız var o da eğlence. Aptal yazarlarınız bunun farkında olmalı ve siyaset yapmak yerine sadece hikâyeye odaklanmalıdır. Hiçbir tarihi ve siyasi bilgiye sahip değiller. Gelmiş geçmiş en kötü Marvel dizisi!

Soykırım bir yalandır

Ermeni Soykırımı diye bir şey yoktur. Yanlış şeyleri bir dizinin konusu yapmak yerine araştırın. O zaman gerçekleri göreceksiniz.

Yalanlar

Ermeni Soykırımı yalandır. Bununla ilgili ‘General Harbord Raporu’na bakın. Bu yüzden bu konuda bir lanet olamaz. Kelimeler tarihi değiştiremez veya yeniden yazamaz.

Soykırım Saçmalığı

Soykırım saçmalığını bırakın… Çok saçma ve tüm film endüstrisi bu saçmalığı her filmde ya da dizide pompalamaya çalışıyor. Utanç verici… Bunun dışında gösteri yeterince iyi değildi. Fragmanlar daha fazlasını vaat ediyordu ancak yavan buldum.

Moon Knight ermeni soykırımı imdb

Eleştirisel yorumlar dışında 1 puan veren ve Ermeni Soykırımı’ndan bahseden yorumların silinmesini isteyen kullanıcılar da oldu. İşte bazı karşıt yorumlar:

Kötü Puan Verenleri Görmezden Gelin

Düşük puan vermeyi bir kenara bırakın, Ermeni Soykırımı’nı inkâr ediyorlar ve sadece adı geçiyor diye diziye kötü puan vermek için örgütleniyorlar. Onlar 1 puan vermeden önce dizinin puanı 8.8’lerdeydi. Dizi gerçekten çok iyi ve ilk bölümün ardından Marvel’ın en iyilerinden biri olma ihtimali var. Hikâye anlatımı, sinematografi ve Oscar Isaac harika.

Mükemmel

Olumsuz yorumlara kulak asmayın, dizi harikaydı ve eminim daha da iyi olacak. Karakter ortaya çıktığında ayağa kalktım ve tezahürat yaptım. 40 yıllık bir Moon Knight hayranıyım.

Ermeni Soykırımı’nı Tanıdığınız için Teşekkürler

İnkârcıların gerçeklerle ilgilenmediklerini biliyorum ve tüm olumsuz yorumları kendi yanlış anlayışlarından yola çıkarak yapmak istiyorlar. Bu dizi eğlenceli ve Moon Knight’ın ekranda kanlı canlı görmek beni heyecanlandırdı.

Dizide yer alan Ermeni Soykırımı ifadesi aynı zamanda Reddit’te farklı konuların açılmasına ve üzerine benzer yorumlar yapılmasına da neden oldu.

Moon Knight’ın ilk bölümünü izlediniz mi? Söz konusu sahne konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Adamlar bizi çözmüştür. 2-3 gün konuşurlar, eleştirirler, sonra oturup izlemeye devam ederler demişlerdir ki muhtemelen de öyle olur. Bu şekilde nobel almış insanlar bile var ve ilginçtir ki kitapları ülkemizde çok satıyor :upside_down_face:

 2. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  Ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama yapımcılarda da,senaristte de suç bulmuyorum,bulamıyorum.Bu insanlara bunu öğretiyorlar ve Türkiye hariç Dünya’nın %99’u kabul ediyor bunu.Türk halkını mı dinleyip bunların gerçek olmadığına inanacak?Artık Türk halkı olarak bu konuda yapabileceğimiz bir şey olduğunu gram sanmıyorum,önümüze geldiğinde de anca hayıflanıp yolumuza devam edeceğiz.

 3. Avatar for Lewisruhu Lewisruhu dedi ki:

  Ne garip ya, Fransızların 1,5 milyon Cezayirliyi öldürüldüğü katliam popüler kültürde yer almıyor fakat bize karşı bir “iddia” dilden düşmüyor. Onca soykırım gözler önündeyken…

 4. Avatar for fox fox dedi ki:

  Gelişmiş tüm ülkelerde ermeni soykırımı kabul ediliyor, aynı şekilde de bizden başka kimse “kuzey kıbrıs” veya “güney kıbrıs” diye bir ülkeyi kabul etmiyor. Adanın tamamını kıbrıs olarak tanıyorlar ve meşru hükümet olarakta rum yönetimini görüyorlar. Türk tarafındaki vatandaşlar da kıbrıs cumhuriyeti vatandaşı olabiliyor ve bu pasaportla her yere vizesiz özgürce seyahat edebiliyorlar.

  Ermeni ve kıbrıs konusu bizim için tabu ancak dünya bu konuları çoktan kapattı.

 5. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Yaşasın DC! Yaşasın Batman! Söyleyeceklerim bu kadardır.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Çukur - Andrey Platonov

Andrey Platonov’un Sürrealist Ögeler Taşıyan Hiciv Romanı “Çukur” Yeniden Türkçede

jim carrey emekli oluyor

Jim Carrey Emekli Olmayı Düşünüyor: “Hayatımı Seviyorum”