in

Netflix Yıllar Sonra İlk Defa Abone Kaybetti: İlk Çeyrek Raporlarından Sonra Hisseler Çakıldı

Netflix abone sayısı 2022’nin ilk çeyreğinde ciddi kayıp yaşadı. Şirket, 10 yıl sonra ilk defa kullanıcı kaybetti. Yayınlanan raporların ardından hisselerde de düşüş yaşandı.

netflix abone sayısı düşüş
- Reklam -
- Reklam -

Netflix abone sayısı 2022’nin ilk çeyreğini kayıpla kapattı. Dijital yayın devi yılın ilk üç ayında 200 bin kullanıcı kaybetti. Abone kaybının açıklanmasının ardından şirketin hisseleri de yaklaşık yüzde 25 düşüş yaşadı.

190’dan fazla ülkede hizmet veren dünyanın en popüler dijital yayın platformu Netflix, 10 yıllık düzenli genişlemenin ardından ilk defa bir çeyreği abone kaybederek kapattı. Netflix’in paylaştığı öngörüye göre, ikinci çeyrekte de kayıp devam edecek ve 2 milyonu geçecek.

WarnerMedia’nın HBO Max’i, Amazon’un Amazon Prime’ı, Disney’in Disney Plus’ı, Apple’ın Apple TV+’ı yürürlüğe sokmasıyla tekel koltuğu ciddi şekilde sallanan Netflix 2022’ye kayıpla başladı. Diğer platformlar yeni ülkelerde yürürlüğe girdikçe sektördeki paylar da yeniden dağıtılmaya başlandı. Netflix her ne kadar yeni yatırımlarla yerini sağlamlaştırmaya çalışsa da rüzgâr şimdilik ondan yana bir tavır sergilemiyor.

- Reklam -

Yine de şirket bu kaybın yaşanacağını öngörmüştü. Hissedarlarına yaşanabilecek kayıpları önceden raporlayan şirketin verisine göre önceki çeyrekte 221,8 milyon olan abone sayısı, şimdi 221,6 milyona düştü.

Netflix Abone Sayısı Kaybını Bir Dizi Nedene Bağlıyor

Netflix’in abone sayısının yaklaşık 30 milyondan fazlası ABD ve Kanada’da bulunuyor. Bu bölgede yaklaşık 100 milyondan fazla ek haneyle paylaşımlı hesabın bulunduğu biliniyor. Platform bir dönem paylaşımlı kullanıcı hesaplarını kısıtlamaya gitmeyi de düşünmüştü.

Netflix ise abone kaybını birkaç faktöre bağlıyor. Bunlardan ilki Rusya’daki hizmetinin askıya alınması. Rusya’da toplam 700 bin Netflix abonesi bulunuyordu. Ayrıca Doğu Avrupa’daki işgalin başlamasıyla bölgedeki aboneliklerde de bir yavaşlama görüldüğü söyleniyor.

Diğer faktörler arasında şifre paylaşımından rekabet ortamına, Koronavirüs pandemisinden enflasyona pek çok sebep yaşanıyor.

netflix abone sayısı düşüş

- Reklam -

Şirket, hane dışı şifre paylaşımının önüne geçecek bir hamle üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan platformun kimi bölgelerdeki ücret politikasında gittiği güncellemenin de düşüşte etkili olabileceği düşünülüyor. Netflix de daha düşük bir ücrete reklamlı bir paket üzerine çalışmalara başlamış durumda.

Reklamlı paket hamlesinin ne zaman yürürlüğe gireceği şu an için bilinmiyor.

Netflix’in en ciddi rakiplerinden Disney Plus, Türkiye’de 14 Haziran 2022’de yürürlüğe girecek. Yakında hizmete açılması beklenen HBO Max’in çatı şirketi WarnerMedia ise geçen günlerde Discovery ile birleşerek kütüphanesini ciddi bir şekilde genişletti.

Siz bu düşüşü neye bağlıyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Tech Crunch

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for W4YNE W4YNE dedi ki:

  Disney plus, hbomax, paramount plus tüm dünyada yaygınlaştıkça abone kaybetmeye devam edecektir. Kaliteli içerik olarak ellerinde orijinal bir şeyler kalmadı zaten.

 2. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Fiyatlar ve kalitesiz yapımlarla beraber hep aynı şeylerin döngüsünde sıkılan elbette aboneliğini iptal edecek.

 3. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Son zamlardan sonra ben de aboneliğimi iptal ettim.

 4. Avatar for Erdal_01 Erdal_01 dedi ki:

  Ben de içerik olarak çok beğenmiyorum ama haberin içine saklamışlar sebebi. 700 bin Rus abone askıya alınınca sayı düşmüş. :slight_smile:

 5. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Biz sonraki haberlerin hazırlığını yapıyoruz. :joy:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

The Rings of Power Dizisi: İki Yeni Görsel Yayınlandı

Amazon’un Yüzüklerin Efendisi Dizisi The Rings of Power’dan İki Yeni Görsel Paylaşıldı

rebel moon zack snyder ilk bakis

Zack Snyder’ın Uzay Operası Filmi “Rebel Moon”dan İlk Görsel Paylaşıldı