in

Netflix’ten İki Yenilik: Televizyon ve Arka Planda Yürütme

Netflix iki yeni özelliği yakında getirebilir. Televizyon izlemekten farksız bir Netflix için hazır olun.

netflix abone sayısı

Netflix ilk yıllarında bir dijital yayın platformu olarak popülerleşmesini sağlayan, geleneksel televizyon izleme yöntemlerini kökünden değiştiren hizmet şekline bir alternatif ekliyor. Gelen alternatif ise hiç de yeni değil; klasik televizyon.

Yeni hizmet Fransa’da denemeye koyuldu. Siteye eklenen “Direct” seçeneğine tıklayarak Netflix’in belirlediği yayın akışını izleyebiliyorsunuz. 5 Kasım’da denemeye koyulan sistem aralıkta ülke çapında aktif edilecek.

Netflix yaptığı duyuruda yeni sistemi Fransa’da denemelerinin sebebinin “geleneksel televizyon izlemenin popülerliği” olduğunu belirtti. Fransız kullanıcılar ne izleyeceklerini seçmek zorunda olmaktan hoşlanmıyormuş. Yayın akışında şu anlık sadece Fransa, Avrupa ve Amerikan yapımları bulunuyor.

netflix direct

Direct şimdilik sadece Fransa’da ve sadece internet sitesinden erişilebilir olacak. Mobil uygulama için bu seçenek henüz gelmiş değil. Netflix, Direct’in diğer ülkelere gelip gelmeyeceği konusunda yorumda bulunmadı.

Arka Planda Yürütme ile Podcast Dinler Gibi Netflix Kullanma Deneyimi

Netflix’in bir diğer yeni özelliği de içerikleri Podcast gibi sunmak olabilir. Serviste bulunan içerikler telefonunuzun ekranı kapalıyken de çalmaya devam edecek.

Netflix’in mobil uygulamasının yeni güncellemesini inceleyen bir ekibin fark ettiği özellik açıkça videoyu kapatıp sadece ses dinlemenizi mümkün kılan kodlar görülünce anlaşılmış. iPhone kullanıcıları için bu özellik hâlihazırda kullanılabiliyordu. Ekranı kilitledikten sonra Control Center’dan Netflix’i açarak bu özelliğe dolambaçlı şekilde erişmek mümkündü.

iPhone hilesine rağmen uygulama sadece sesi değil videoyu da arka planda açtığı için harcanılan internet aynı kalıyordu. Netflix’in resmen bu özelliği getirmesi durumunda sadece ses kullanılarak veri tüketiminden tasarruf da sağlanacak. Televizyon açıkken uyuyakalmayı sevenler için kesinlikle tercih edilebilecek bir özellik.

netflix yeni özellik

Arkada yürütme özelliğinin bütün film ve dizilerde kullanılabilir olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Belki de gündüz programları veya belgeseller gibi dinlemeye uygun formatlara özel çıkartılacaktır. Bir diğer ihtimalse Netflix’in podcast sektörüne el atması.

Dev yayın platformundan bu yeni özellikle ilgili bir açıklama henüz gelmiş değil. İlerleyen günlerde hep birlikte öğreneceğiz.

Netflix’in yeni planları için neler düşünüyorsunuz? Sizce yayın platformunun böyle alternatiflere ihtiyacı var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forumda bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Deadline, Android Authority

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Supernatural 15. Sezon Final Fragmanı

Supernatural 15. Sezon Final Fragmanı: 80 Dakikalık Bölüm ile Diziye Veda Edilecek

Loki 2. Sezon Onayı

Loki 2. Sezon Onayını Erkenden Aldı