in

Netflix’ten Yeni Rekor: Dijital Yayın Devi, 3. Çeyrekte Tam 1.026 Bölüm Dizi Yayınladı

Netflix yeni bir rekora imza attı. Platform, 2022 yılının 3. çeyreğinde toplam 1.026 dizi bölümü yayınlayarak en yakın rakibini 5’e katladı.

Netflix Yeni Bir Rekora İmza Attı

Netflix bir rekor daha kırdı. Dijital yayın devi, 2022 yılının 3. çeyreğinde 1.026 orijinal dizi bölümü yayınlayarak yeni bir zirveye ulaştı.

Dijital platformlar arasında hâlen dünya çapında en çok abonesi bulunan Netflix, son dönemlerde sıkıntılı süreçlerden geçse de yine de birçok konuda rekor kırmaya ve adından söz ettirmeye devam ediyor. Wall Street firması MoffettNathanson tarafından yapılan bir hesaplamaya göre dijital yayın devi, nicelik-kalite tartışmasını daha fazla körükleyecek bir veri noktasında, tek bir çeyrekte yayınlanan orijinal bölüm sayısı için kendi rekorunu kırdı. Bu yılın üçüncü çeyreğinde tam 1.026 orijinal dizi bölümü yayınlayarak rakiplerine önemli bir fark atmayı başardı.

Platformun ulaştığı rakam, diğer rakiplerinin beş katından fazla bir sayıya denk geliyor. Örneğin söz konusu 3. çeyrekte Amazon Prime Video 223 bölüm, Hulu 194 bölüm ve Disney Plus ise 140 bölüm yayınladı. Artık Warner Bros. Discovery’nin sahibi olduğu HBO Max, üçüncü çeyrekte sadece 114 bölüm orijinal içerik yayınladı. Bu rakam, platformun lansmanından sonraki 2020’nin 2. çeyreğinden bu yana dijital servisin en az bölüm yayınladığı dönem oldu. WBD, maliyetleri düşürmek için son aylarda HBO Max’in içerik listesini küçültüyor ve birçok kişiyi işten çıkarıyor.

netflix yeni rekor bölüm sayısı karşılaştırması

Netflix Yeni Bölüm Sayısı ile Kendi Rekorunu Tazelemiş Oldu

Netflix 3. çeyreğine genel olarak bakıldığını 159 orijinal ve özel bölüm yayınladı. Bu rakam ile 2021’in 4. çeyreğindeki 143 bölümlük rekorunu (toplamda yaklaşık 900 bölüme ulaştı) aşmış bulundu. Netflix’in son çeyrekte prömiyerini yaptığı en iyi diziler arasında, ilk üç haftasında Netflix’te Stranger Things’den sonra en çok izlenen ikinci İngiliz dizisi haline gelen ve Evan Peters’ın başrolde olduğu Ryan Murphy’nin Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikâyesi) yer alıyor.

Platformun diğer popüler işleri arasında Neil Gaiman’ın The Sandman’i, Cobra Kai’nin 5. sezonu, Locke and Key’in 3. ve final sezonu ve belgesel dizisi How to Build a Sex Room yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak Netflix’in Stranger Things 4. sezonunun son iki bölümünü 1 Temmuz’da yayınlaması da, üçüncü çeyrek adına önemli bir kazanım sağladı.

dahmer monster dizisi netflix

Yayın devi son olarak The Midnight Club dizisinde sadece tek bir bölümde kullandığı ‘jump scare’ sayısıyla da Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştı.

Netflix’in tüm bu sorunlara rağmen bu kadar çok bölüm yayınlayarak kendi rekorunu egale etmesi hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Variety

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Boş Zamanlar - Cemil Kavukçu

Cemil Kavukçu’nun Yeni Öykü Kitabı “Boş Zamanlar” Çıktı

John Carpenter Dead Space filmi yapmak istiyor

Korku Türünün Usta Yönetmeni John Carpenter, “Dead Space” Oyununu Filme Uyarlamak İstiyor