in

Netflix’in Türk Yapımı Yeni Dizisi Atiye Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Netflix Türkiye’nin ikinci yerli projesi Atiye için çekimler başladı! Beren Saat’in başrolünde yer aldığı ve Göbeklitepe’de geçen gizem-drama türündeki dizi hakkında bildiğimiz her şeyi sizler için derledik!

Atiye Netflix
- Reklam -
- Reklam -

Netflix Türkiye ikinci yerli projesini geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. 2019’un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesiyle birlikte Göbeklitepe’de geçmesi planlanan ve kadrosuna Beren Saat’i de katarak dikkatleri çeken dizinin adı belli oldu. Ülkemizde Atiye olarak duyurulan dizinin global ismi ise The Gift olacak. Yapımın çekimleri de bu duyuruyla birlikte başlamış oldu!

Oyuncu ekibine Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Civan Canova, Tim Seyfi, Cezmi Baskın, Hazal Türesan gibi takviyeler yapan Atiye, gizem-drama türünde olacak.

Netflix Türkiye, Atiye için çekimlere başladıklarını şu Tweet ile duyurdu:

Göbeklitepe’de yaşayan ve Atiye adındaki özel güçlere sahip bir kadını canlandıracak olan Beren Saat’le birlikte, yeni projenin çekimleri İstanbul’da başladı. Prodüksiyon, başta Göbeklitepe olmak üzere Güneydoğu Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde çekimlere devam edecek.

Dizi Tıpkı Hakan: Muhafız Gibi Bir Kitap Uyarlaması

Atiye projesi, tıpkı Hakan: Muhafız gibi bir kitap uyarlaması. Şengül Boybaş’ın kaleme aldığı ve Küsurat Yayınları tarafından basılan “Dünyanın Uyanışı” eseri, diziye ilham olan kaynak olarak geçiyor. Kitap, “Sıradan biri olman sıra dışı bir kadere sahip olamayacağın anlamına gelmiyor.” sözüyle dikkat çekiyor. Dünyanın Uyanışı şimdiden birçok okurun radarına girdi bile.

atiye netflix ilk tanitim gorseli 2

Dizinin tanıtım bülteni ise şöyle:
Şengül Boybaş tarafından kaleme alınan “Dünyanın Uyanışı” adlı kitaptan esinlenerek hazırlanan dizi, genç ressam Atiye’nin sürükleyici ve mistik hikayesini konu alıyor. Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile İstanbul’da sade ve mutlu bir hayat sürmektedir, ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar.

Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan, Atiye ile Göbeklitepe arasındaki mistik ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfeder. Atiye ona bambaşka bir kapı açan bu gizemli olayın peşine düşerek antik tapınakta geçmişini aramaya karar verir. Bu gizem perdesi aralandıkça Atiye’nin karşısına çıkan olaylar ona geçmişle geleceği, gerçek ile ruhani arasındaki her şeyi sorgulatacaktır.
İstanbul’dan Göbeklitepe ve Nemrut’a uzanan macera, geçmişle gelecek, ruhsal olanla gerçek olan, keşifle dönüşümü iç içe geçirecek.

gobeklitepe

- Reklam -

Netflix Uluslararası Yapımlar Genel Müdür Yardımcısı Kelly Luegenbiehl’ın açıklamaları şöyle:

“Türkiye’de olduğu kadar dünyada da büyük ilgi gören Netflix’in ilk orijinal Türk dizisi Hakan: Muhafız’dan sonra ikinci Türk dizimizin de çok sevileceğine inanıyoruz.

“Beren Saat’in başrolde olduğu bu dizi ile Türkiye’den yepyeni ve heyecan verici bir başka hikayeyi, dünyanın dört bir yanına taşıyacağız. Hakan: Muhafız ile İstanbul’da başlayan yolculuğumuz yeni dizimiz Atiye ile başta Göbeklitepe ve Nemrut olmak üzere, zengin Anadolu topraklarının doğal güzellikleri ile tarihi ve kültürel değerlerini dünyayla buluşturacak. Atiye gibi güçlü bir kadın karakterle ekranlara dönüş yapacak olan Beren ile çalışıyor olmaktan ötürü çok mutluyuz.”

Tarihin sıfır noktası olarak adlandırılan Göbeklitepe’nin böyle bir projeyle gündeme gelmesi bizleri çok mutlu ediyor.

Atiye Dizisinden Fragman ve Tarih

YouTube video

Dizinin senaristliğini Nuran Evren Şit üstleniyor. Yapımın yönetmenliği ise Ozan Açıktan, Gönenç Uyanık ve Ali Taner Baltacı tarafından gerçekleştiriliyor.

8 bölümden oluşan dizinin ilk sezonu izleyicilere toplamda 6 saatlik bir macera sunuyor. Atiye’nin 2. sezonu için ise henüz bir açıklama yapılmadı.

YouTube video

Dizinin ilk sezonu 27 Aralık 2019 tarihi itibarıyla Netflix kütüphanesindeki yerini aldı.

Atiye 1. Sezon İncelemesi için tıklayın.

Atiye hakkında sizin ilk izlenimleriniz neler? Diziden büyük bir beklentiniz var mı? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


Hakan: Muhafız 2. Sezon: Hayal Kırıklığı mı, Hatalar Silsilesi mi?

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Muhafız’ı sevemedim, bunun konusu da çok ilginç gelmedi. Bu kadını ne zaman izlesem aklıma, “beni beni Bihter’ini” lafı geliyor nedense.

 2. Avatar for ohyespatates ohyespatates dedi ki:

  Göbeklitepe hatrına çıkar çıkmaz maraton yaparım.

 3. Avatar for ohyespatates ohyespatates dedi ki:

  Kadının ilk kitabıymış ve 25 Aralık’ta piyasaya sürülmüş. Bu kadar kısa sürede dizisi çekilmesi beni çok şaşırttı. Netflix, Google’a “Göbeklitepe ile ilgili kitaplar” yazıp karşılarına bu çıkınca hemen uyarlayalım demişler gibi geliyor bana.

 4. Avatar for MustafaYildiz MustafaYildiz dedi ki:

  Film için senaryo bulma işleri bu kadar hızlı yürümez diye düşünüyorum. Bence Kitap daha taslak halindeyken Yazar Netflix’e yolladı ve beğendiler. Belki muhteşem bir kitaptır okumadığım için onu bilmiyorum ama Twitter profilinde yazan spiritual consultant,life coach,astrologer (Bunlar zengin ünlü dilinde falcı bacı, milleti dinleyerek paralarını alan insan [Psikolog değil çünkü life coach],diğer ikisini destekleyecek başka bir saçmalık)'dan ve şu alttaki haberden anladığım kadarıyla yazar, herkes kitap yazıyor neden ben de yazmayayım bir de dizisini filmini çektirir 3-5 yolumuzu buluruz diye düşünen ve ünlülerle ve zenginlerle tanışıklığı olduğu için bu amacına çok hızlı ulaşmış bir hanım ablamız. Dizi umarım Hakan muhafız’dan çok daha iyi olur, biz de izleriz ama pek umudum yok. Ben yine boş bir vaktimde izleyeceğim, muhafızı bile sonuna kadar ilerlete ilerlete olsa da izledim sonuçta.

 5. Avatar for Husey Husey dedi ki:

  Netflix’e rüşvet mi veriliyor yada hadi hep beraber Türkiye adına berbat film ve diziler çıkaralımda herkes bu platform sayesinde görsün diye mi uğraşıyorlar.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

gecmis gunlerin hikayesi ust

Laputa’dan Yeni Bir H.G. Wells Derlemesi: Geçmiş Günlerin Hikâyesi

batman ninja kaplumbagalar ust

Batman & Ninja Kaplumbağalar: Pizza Tadında Enfes Bir Karışım